Prośba o interpretację wyników badań chromatografi gazowej

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:

Post autor: Matka Teresa »

Pytałem o pogony. Jak to jest: czy jak odbiorem bocznym wyleci cały spirytus to potem będą tym samym odbiorem leciały pogony, a potem woda, czy też może spirytus po prostu przestanie lecieć (i nic nie będzie leciało), a pogony polecą wyżej do jeziorka? Bo tak teoretycznie rozważam sytuację co by było gdybym np. temperaturę końca procesu ustawił powyżej temperatury wrzenia wody. Na przykład 105 stopni.

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: Matka Teresa »

aronia pisze:Wziął byś się w końcu pochwalił co to masz za aparaturę - wstawił jakieś zdjęcie etc.
Takie coś, od Plipka.
http://destylatory.sklep.pl/index.php?i ... er=product
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: lesgo58 »

Tak jak pisałem dzwoń do plipka albo zobacz w instrukcji jak przełączyć na manual.
Automat to piękna rzecz. Ale bez zrozumienia istoty rektyfikacji to raczej przeszkadza i może wyrządzić więcej szkody. Co widać po Twoich wynikach.
Jak nauczysz się rektyfikacji manualnie to wtedy ten sterownik będzie w Twoich rękach robił to co Ty mu każesz, a nie to co on chce.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: Matka Teresa »

Póki co to nikt właściwie nie potrafił powiedzieć czy wynika faktycznie są złe, mimo że kilka razy o to dopytywałem. Wiadomo tylko, że nie spełniają norm rozporządzenia PE. A czy to jakieś fatalne przekroczenia czy zupełnie nieistotne tego właśnie nie wiem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli chodzi o to, czy się nie zatrujesz- nie, bo nawet na sprzęcie z dętki i konserwy trucizny wydestylować się nie da. O samej jakości destylatu się nie wypowiem, gdyż wyniki są dla mnie mało rzetelne- żadna Twoja w tym wina, po prostu sprawozdanie jest uproszczone. Sposoby na zmniejszenie ubocznych produktów pracy drożdży są na forum opisane szeroko- im mniejsze cisnienie osmotyczne i ogólny stres drożdży- tym lepiej. Więc, przekładając- cukier w rozsądnej ilości, temperatura w dolnych zakresach optimum, niedopuszczenie do autolizy drożdży, pH, odpowiednia suplementacja pożywkami.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: Matka Teresa »

Że się nie zatruję to się domyślam. Bardziej chodziło mi oto, czy taki odchył od normy ma jakiś zauważalny wpływ na smak/jakość. Mi osobiście ciężko ocenić, bo nie piję wódki/spirytusu. Nie mam więc punktu odniesienia, nie wiem jaka jest dobra, a jaka nie. Dlatego zapytałem. Chociaż parę osób już bardzo chwaliło, mówiło, że wyjątkowo łagodny jest. Ale chciałem też te cyferki skonfrontować z kimś, kto ewentualnie się na nich zna.

Z automatu nie bardzo jednak chyba chcę rezygnować. Po to kupiłem żeby go używać. Będę po prostu się starał tak dostroić sterowniki żeby wynik był jak najlepszy.

Za info o drożdżach dziękuję, zapoznam się bliżej z tematem, to może być źródłem problemu. Myślałem, że trzeba im raczej ciepło zapewnić i nieco je dogrzewałem.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: lesgo58 »

Matka Teresa pisze: Bardziej chodziło mi oto, czy taki odchył od normy ma jakiś zauważalny wpływ na smak/jakość. .
Nikt Ci tego nie powie na odległość. Taki odchył może być dla wódki przekleństwem jak i ogromną zaletą. Jest tak wiele czynników wpływający na jakość czy też smak, że nigdy nie wiadomo czy to jest już to.
Po drugie czas. Ten czynnik jest nie do przecenienia. Czas, który może być zbawieniem jak i zguba dla trunku. Ocena wódki na świeżo nigdy nie jest wiarygodna. Bo coś co nie smakuje teraz - po czasie może okazać się absolutem. I na odwrót. Tak, że widzisz - to nie takie proste ocenić Twój wyrób na odległość.
Jeśli chciałeś otrzymać wódkę pijalną - to być może ją otrzymałeś. Ale jeśli chciałeś otrzymać wódkę czystą - to nie.
Nie patrz nigdy na swoje wyroby poprzez pryzmat innych wódek. Ty patrz na to kategoriami - czy Tobie smakuje, czy nie. A do tego chromatograf nie jest potrzebny.

Co do reszty Twojego postu - No Comment. Twój wybór - więc powodzenia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: aronia »

Kolego Matka Teresa chcesz wiedzieć czy oddany przez Ciebie alkohol(który przepuszczasz tylko 1 raz) jest ok - porównaj to z wynikami znajdującymi się tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/badani ... ml#p120369 - szczególnie wyniki próbek podpisanych "Odpęd". Chcesz otrzymasz super czysty zacznij przepuszczać 2 raz, bo jeszcze nie spotkałem się z "ideałem" po 1 razie(ale może kiedyś to nastąpi).
P.S. Wartości z Twoich analiz musisz przeliczyć.

terbufos
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 8 paź 2015, 08:48
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: terbufos »

A powiedzcie mi co w tym sprawozdaniu jest nie tak?
Są wyniki i są normy unijne podane i można się dowiedzieć czy nasz "wyrób alkoholowy" spełnia wymogi.
Czego po takim sprawozdaniu oczekiwalibyście?
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 paź 2015, 20:33 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: aronia »

Jeżeli chodzi o mnie to zamiast takiego sprawozdania wolałbym otrzymać wyniki np. w postaci takiego wydruku/skanu jak tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/sprawd ... ml#p105797 , który można spokojnie przerobić na zestawienie widoczne w dalszej części postu.

terbufos
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 8 paź 2015, 08:48
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: terbufos »

No ale w tym sprawozdaniu, co było pokazane wcześniej, są też podane stężenia alkoholi. Na tym chromatogramie też są jakieś wartości stężeń i jakieś inne dziwne rzeczy. Na chromatogramie z tego laboratorium pewnie będą te same rzeczy co na sprawozdaniu. Więc nie rozumiem gdzie tu różnica.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Prośba o interpretację wyników badań

Post autor: aronia »

I chodzi właśnie o to, że zamiast tego sprawozdania ja wolałbym dostać ten chromatogram...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”