Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Postprzez tomun26 » Czwartek, 7 Lut 2013, 19:57

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum.
Planuję zbudować sobie kolumnę rektyfikacyjną. Postaram się opisać wszystko jak najdokładniej. Wcześniej pracowałem na pot stillu ale postanowiłem zmienić na coś bardziej zaawansowanego. Przejdę do rzeczy.
Posiadam:
1. keg 50 l
2. grzałkę 2x2kw +mufa
3. dwa termometry tarczowe
4. zawór bezpieczeństwa mosiężny

Do tego planuję zdobyć rurę o średnicy wewnętrznej 60mm o długości ok 2m

Więc tak:
Czy keg należy przystosować do możliwości czyszczenia? Czyli przeróbki wlewu żeby można było włożyć rękę i umyć? Czy to jest konieczne?

Jak wypełnić deflegmator? Wiem że musi być miedź i kwasówka. Chodzi mi o proporcje. Z informacji z aukcji z allegro (użytkownik szymonli- wypełnienie sprężynkami) planuję wypełnić litrem sprężynek miedzianych na dole, potem przerwa ok 10-15 cm, następnie litr sprężynek z kwasówki i znów przerwa ok 10-15 cm i koniec. Czy to będzie dobre? Budowę przerw między wypełnieniami zaczerpnąłem z postu poniżej:

pierscienie-centrujace-rozdzielajace-w-kolumnie-t4306.html

Całość chciałbym zbudować według załączonego rysunku.

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość jeśli popełniłem jakieś głupstwo.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Zaloguj się lub Zarejestruj! aby mieć możliwość oglądania załączników.
Awatar użytkownika
tomun26

Koncentrat do zrobienia wysokiej jakości wina gronowego czerwonego Chianti Red.
Koncentrat wina Chianti Red La Mancha
Cena: 159,00 zł
Ekologiczne szwedzkie zioła na wódki, likiery i bittery
Zaprawka szwedzka - Wódka Króla Oskara II
Cena: 6,50 zł
Promocja: 5,99 zł
Ależ jestem okrąglutka, jak kulka. Nalewka w moim środku to doskonały prezent!
Butelka do alkoholu Alfa Palla 200 ml + korek
Cena: 11,99 zł
Leksykon win to pozycja dla każdego smakosza win.
Wino leksykon - Marta Szydłowska
Cena: 49,95 zł
Zestaw zawiera komponenty do przygotowania 23 litrów wina białego typu Vermouth
Koncentrat winny Vermouth La Mancha
Cena: 139,00 zł
Komplet 20 sztuk korków do szampana, cydru. Polecamy !
Komplet 20 szt korków i koszyczków do szampana
Cena: 19,99 zł
Ekologiczna szwedzkie zioła na wódki, likiery i bittery
Zaprawka szwedzka - Sznaps Wszechczasów
Cena: 6,50 zł
Doskonałe drożdże do fermentacji, zawierają wszelkie niezbędne składniki i mikroelementy, służą do szybkiego odfermentowania cukru w nastawie.
Drożdże T3 (niebieskie)
Cena: 9,49 zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Re: Projekt kolumny do konsultacji - uwagi, opinie, porady

Postprzez Ferdydurke » Czwartek, 7 Lut 2013, 21:24

Hej, jestem tu świeży, ale przeglądałem rożne projekty i wydaje mi się ze lepiej i taniej zrobić sobie kolumnę z refluksem sterowanym jednym zaworkiem :)
Ferdydurke

Postprzez tomun26 » Piątek, 8 Lut 2013, 09:32

Jeśli chodzi o zastosowanie jednego zaworka do obu chłodnic to jest to pomysł zły. Wewnętrzna chłodnica wymaga precyzyjnego sterowania wodą. Lepiej mieć do niej oddzielny zaworek.
Awatar użytkownika
tomun26

Postprzez lesgo58 » Piątek, 8 Lut 2013, 10:24

Jeśli chcesz zbudować kolumnę rektyfikacyjną, która nie przysporzy Ci żadnych problemów, a da dużo satysfakcji - to musisz zapomnieć o projekcie z pierwszego postu.
proponuję Ci projekt który wrzuciłem poniżej, bądż zwykłego Aabratka.
Oto link:
http://akas.tuba.com.pl/opis/opis%20kol ... 4-2009.pdf
Projekt Aabratka jest bardzo prosty i kolumna wykonana poprawnie jest kolumną rektyfikacyjną bardzo skuteczną i prostą w działaniu. Można ją tez w bardzo prosty sposób wykorzystać do destylacji prostych - typu owocówki , zbożówki czy też smakówki.
Z kolei projekt z rysunku jest projektem na pierwszy rzut oka skomplikowanym, ale po dokładniejszym przestudiowaniu jest tak samo prostym jak Aabratek.
Działanie jak i dodatkowe wykorzystanie tej kolumny jest podobne jak Aabratka.
Kolumna , którą podałeś w pierwszym linku jest kolumną starego typu wykorzystującą system CM. W takiej formie jak na rysunku można ją wykorzystać do destylacji owocówek, zbożówek. Jeśli chodzi o rektyfikację, to też można ją wykorzystać, ale już napotkasz wiele problemów związanych z utrzymaniem stabilnej i efektywnej pracy kolumny.
Wszystko o czym piszę na forum jest wytworem mojej wybujałej wyobraźni i sposobem na nabijanie rankingu. Są też tylko i wyłącznie moją subiektywną opinią na temat.

http://www.lucago.com/
Awatar użytkownika
lesgo58

Postprzez tomun26 » Piątek, 8 Lut 2013, 14:45

Dzięki za odpowiedź. Rysunek w załączniku jest to projekt z głowicą Bokakoba jeśli się nie mylę. Co do wypełnienia wnioskuję że moja propozycja na wypełnienie jest pomysłem prawidłowym.
Czy mosiądz może mieć kontakt z destylatem?
Jak można tanim kosztem skonstruować taki wziernik? Fajna sprawa.
Wiem jak wyglądają złącza SMS. A jak wyglądają złącza DN50? Czym to się różni?
Czy konieczne jest dzielenie kolumny na tyle części? Mam pot stilla więc jak coś to zaciery owocowe będę tam destylował. Planowałem przeciąć rurę tylko do połączenia z głowicą.

Jeśli chodzi o głowicę to jestem zdecydowany na budowę takiej jak w pierwszym poście. I dodatkowo planuje zrobić sobie do tego kompletu głowice Bokakoba albo jeszcze coś nowszego (w przyszłości).
Trochę czytałem na forum i tak na prawdę każdy chwali to co ma. Na dziś jestem przekonany do swojego rysunku. Zamieszczam post z doświadczeniami kolegi bogdana:
reflux-tak-ale-jaki-t1761.html?hilit=jestem%20posiadaczem%20przedgon

Nie jestem smakoszem bimbru, ale lubię jak jest smaczny i nie śmierdzi za bardzo (trochę musi-urok bimberku :D ) Na pot stillu mi smakowało więc mam nadzieję że to też będzie ok.

Jak jest w końcu z tym czyszczeniem kegu po gotowaniu. Trzeba to robić?

Bo nie wiem czy zostać na oryginalnym fittingu kega czy kombinować z możliwością mycia od wew.
Awatar użytkownika
tomun26

Postprzez lesgo58 » Piątek, 8 Lut 2013, 16:32

Obydwie kolumny różnią się tylko głowicami. Reszta jest taka sama. Na Twoim miejscu od razu robiłbym głowicę Bokakoba. Jeśli chodzi o trudność wykonania nie różni się od głowicy Aabratka. A jest bardziej estetyczna.
Jest jeszcze trzecia droga. Zrobić głowicę puszkową. Robiąc taką głowicę sprzęt będzie estetyczny i zaoszczędzisz na wysokości.
Oczywiście nie musisz dzielić kolumny w ten sposób jak na rysunku.
Wziernik prostym sposobem można zrobić z dwóch wywijek.
Czytam, że masz zamiar używać kolumny do destylacji prostych, więc podział na odcinki 0,5m i drugi dłuższy odcinek jest niezbędny. Ten dłuższy odcinek - jakiej długości ma być zależeć będzie od Twoich możliwości lokalowych. Im dłuższy zrobisz tym lepiej. Minimum 100cm przy rurze fi 60mm.
Odcinek 0,5 m będziesz używał właśnie do destylacji trunków "zapachowych".
Wszystko o czym piszę na forum jest wytworem mojej wybujałej wyobraźni i sposobem na nabijanie rankingu. Są też tylko i wyłącznie moją subiektywną opinią na temat.

Awatar użytkownika
lesgo58

Postprzez tomun26 » Piątek, 8 Lut 2013, 17:38

Dziękuję za odpowiedź. Mógłbyś napisać coś więcej o wzierniku? Skąd wziąć (gdzie kupić) odpowiednie szkło (grube i w ogóle).
Chodziło mi o wziernik w postaci okienka - taki jak na rysunku w projekcie Jarosława, który mi przesłałeś.

Nie mogę znaleźć schematu budowy głowicy puszkowej. Będę wdzięczny za jakiś.
Awatar użytkownika
tomun26

Postprzez lesgo58 » Piątek, 8 Lut 2013, 18:51

http://stalowkasklep.pl/destylatory-ele ... -7_52.html
Schemat budowy takiej głowicy jest na sąsiednim forum. Podaję link, ale jak nie jesteś tam zarejestrowany do nie podejrzysz.
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... a&start=60

Awatar użytkownika
lesgo58

Postprzez tomun26 » Wtorek, 19 Lut 2013, 11:31

Powoli zaczynam myśleć o głowicy - a dokładniej o wężownicy w niej. W internecie gotowa wężownica o długości ok 30 cm (zrobiona z 2,5 metra) kosztuje 67 złotych. Na allegro znalazłem rurę DN12 za 10 złotych ze metr. Wężownica z 2,5 metra rurki wydaje mi się trochę za krótka. Myślę o skręceniu takiej z 3 metrów może 3,5. Tylko czy to jest trudna czynność? Nigdy tego nie robiłem Nie chce kupić rury zepsuć tego i na koniec kupić gotową. Koszt zrobienia samemu w porównaniu z kosztem gotowej jest dwa razy mniejszy.

Czy mógłby wypowiedzieć się ktoś kto robił coś takiego samemu? Jak się do tego zabrać? Co po kolei zrobić. Czy taką rurkę (DN12) można spawać? Nie będzie za cienka?

Polskie znaki
Awatar użytkownika
tomun26

Postprzez szabix » Wtorek, 19 Lut 2013, 23:17

Ja użyłem ponad 4m DN12. Niestety zamówiłem rurę ze stali AISI316 o grubszej ściance. Rurka przy nawijaniu bardzo sprężynowała. Dziś wybrałbym cieńszą ściankę.
Aby połączyć karbowankę tokarz wykonał mi dwie tulejki:
Image

Rura DN12 była łączona z króćcami lutem twardym LS45.

Są osoby, które karbowankę spawają. Wymaga to precyzji i odpowiedniego przygotowania łączonych elementów.
Awatar użytkownika
szabix

Następna

Wróć do Projekty aparatur

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości