Projekt do oceny.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
sylvo
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 5 mar 2014, 16:45
Podziękował: 6 razy

Post autor: sylvo »

Szanowni koledzy, czytam forum od dłuższego czasu i już mam taki mętlik w głowie, że nie ogarniam ;)
Chciałbym zakupić lub zlecić budowę kolumny, chyba puszkowej, bo z tego co wyczytałem do tej pory, to chyba w tą stronę zmierza świat psotników ;) z OVM, keg 50 l, szerokim wlewem dodatkowym, grzałki 2x2 kw, sterownik, spust z kega, wziernik, kolumna dzielona z wypełnieniem pryzmatycznym i katalizatorem miedzianym, całkowita wysokość maks 250 cm z możliwością szybkiego odkręcenia jednej części kolumny z wypełnieniem pryzmatycznym i zredukowaniu wysokości do ok 195-200 cm, termometry sprawa oczywista, nie wiem co by tu jeszcze dopisać....
Reasumując, chciałbym zakupić sprzęt do absolutu, do użytku własnego oczywiście. Znalazłem kilka ofert na alledrogo, z czego na pewno dwie są autorstwa forumowiczów, jednakże proszę o radę w w/w kwestii...
Dodam jeszcze, że chciałbym w/w sprzęt zakupić na raty, czyli prawdopodobnie zostaje kwestia raty pay pal na alledrogo...
Dziękuję i pozdrawiam.
Sylvo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 mar 2014, 08:22 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: aronia »

Jeżeli chodzi o głowicę puszkową to tylko kolejna modyfikacja głowicy NS - taką modyfikacja jest też Aabratek. Działają na tej samej zasadzie, a puszka to dodatkowe kilka stów. Zrób projekt albo poszukaj dopracowany na forum(może być i Aabratek - napisz że zamiast tej głowicy chciałbyś puszkową), napisz do konstruktorów co być chciał i na pewno Ci napiszą ile takie coś będzie kosztować.

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: greg0004 »

Głowica puszkowa może i ładniej wygląda, ale zajmuje dużo więcej wysokości którą to można wykorzystać na większą ilość wypełnienia, a i różnicę kosztów również można przenieść na sprężynek.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: Emiel Regis »

greg0004 pisze:Głowica puszkowa może i ładniej wygląda, ale zajmuje dużo więcej wysokości
Nie bardzo, dobrze zrobiona głowica puszkowa jest porównywalnie wysoka do głowicy Aabratka.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Projekt do oceny.

Post autor: michal278 »

Zobacz puszkowe akasa!!!
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: herbata666 »

greg0004 pisze:Głowica puszkowa może i ładniej wygląda, ale zajmuje dużo więcej wysokości którą to można wykorzystać na większą ilość wypełnienia, a i różnicę kosztów również można przenieść na sprężynek.
Jak masz dobrze wykonaną puszkę, to możesz dać wypełnienie miedziane u góry (bardziej przewiewne) i zasypać kolumnę aż pod sam dekiel. Wypełnienie kończy się dosłownie 5 cm przed końcem głowicy (czyli można uzyskać lepszy rezultat wysokości wypełnienia co do wysokości kolumny niż w zwykłym aabratku).

Wrzucam dwa zdjęcia o co chodzi dokładnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: panta_rei »

Ja tam może się nie znam, ale rurka odbioru to powinna być wspawana w najniższym punkcie jeziorka, przy tej konstrukcji przedgony dużo dłużej będą "brudzić" serce :-/
Puszki które można na forach oglądać często mają takie błędy, lub też mają konstrukcję która wręcz nie ma najniższego punktu i jak minimalnie kolumna pionu nie trzyma to jest lipa.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: gary1966 »

Jako użytkownik takiej puszki chciałbym powiedzieć iż są to głowice z "powiększonym jeziorkiem" :ok:. Odbiór "serca" jest realizowany z obniżonego odbioru, u mnie jest to półka OLM. Co do "braku pionu kolumny" to lipa będzie i przy "zerowym jeziorku", ale ja tam może się nie znam.
Pozdrawiam
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: herbata666 »

Dokładnie tak jak Kolega Gary1966 pisze, odbiór przy rektyfikacji realizujesz z OVM lub OLM, a dość duży bufor nad nimi plus duże jeziorko, pozwalają od razu po stabilizacji przejść do odbioru serca z OVM lub OLM (oczywiście rozpoczynając powolny odbiór przedgonu). Więc Kolego Panta_rei, jak byś używał takiej puszki to wiedział byś jak się z nią obchodzić(praktyka), a tak to tylko wysuwasz błędne wnioski, wprowadzając nowych użytkowników w błąd. A to, że kolumna powinna trzymać pion, to chyba standard, więc o tym nie piszę.

PS.
Skąd Kolega wie gdzie jest rurka powrotu, przecież nie widać jej na zdjęciach??
Dodam że mogę zastosować system Inżyniera i wtedy jeziorko mam bardzo małe, ale po co ??
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: panta_rei »

Pisałem o rurce ODBIORU a nie powrotu, więc jak nie wiesz o czym jest rozmowa...
Poprawność wykonania puszki nie wyklucza jej użytkowania w żadnym systemie. Umiejscowienie odbioru nie rzutuje też na wielkość jeziorka, i nie o wielkość tu chodzi. W puszkach mam własne rozwiązania i moje puszki nie mają żadnych ograniczeń w użytkowaniu. Nie zapominajmy, że niektórzy nie mają szans na obniżone odbiory.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: herbata666 »

Tylko po co piszesz, że puszka ma błędy, jeżeli odkręcając zaworek odbioru całkowicie opróżniam zawartość jeziorka (proponuję zakupić okulary :D). Więc nie wydaje mi się żeby konstrukcja była złą (dużo doświadczonych osób używa tych puszek i są zadowoleni). A Autor tematu sam wspomina o ograniczeniach co do wysokości, więc puszka będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. To może Kolega wrzuci zdjęcia swoich rozwiązań (jeżeli oczywiście nie jest to tajemnica :D) ?? Z ciekawością obejrzę (pewnie nie tylko ja).

PS.
Jeżeli byś uważnie czytał to sam Autor tematu, wspomina o OVM.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: panta_rei »

1. Odkręcenie zaworka w tej puszce nie powoduje całkowitego opróżnienia zawartości jeziorka- to wg mnie największa jej wada.
2. W moich załącznikach jest projekt Sputnika, robię trochę zmodernizowane wersje tego projektu, może przy okazji następnej kolumny zdjęcia też zrobię.
3. Bardzo dobrze, że kolega używa OVM, bo w przeciwnym razie miałby duże problemy z przedgonem, miałem okazję kiedyś też popełnić podobny błąd i wiem dobrze na czym różnice polegają.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: lesgo58 »

panta_rei pisze:1. Odkręcenie zaworka w tej puszce nie powoduje całkowitego opróżnienia zawartości jeziorka- to wg mnie największa jej wada.
A dlaczego?
3. Bardzo dobrze, że kolega używa OVM, bo w przeciwnym razie miałby duże problemy z przedgonem,
A dlaczego? To gdzie się podziewa przedgon? W/g mnie jeziorko nie jest żadną przeszkodą w dokładnym odebraniu całości przedgonu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Odp: Projekt do oceny.

Post autor: Zygmunt »

Ba, w konfiguracji z OVM nawet pomaga, vide młot Thora, wybitnie u nas niedoceniony:-)

Wysłane za pomocą Tapatalk
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: herbata666 »

Jeszcze raz napiszę Koledze, że po odkręceniu zaworka, zawartość jeziorka całkowicie spływa przez rurkę odbioru (jest tam nawet jak dobrze się przyjrzeć specjalnie wypiłowany rowek- żeby wszystko ściekało). Najważniejszą kwestią jest idealne wypoziomowanie kolumny, ale dla mnie to akurat podstawa. Jak będę miał chwilę to nawet nakręcę filmik, jak spływa zawartość jeziorka po odkręceniu zaworu (oczywiście kręcony od góry i jeziorko zalane ręcznie). Jestem bardzo ciekaw ulepszonej wersji sputnika, więc jak Kolega będzie miał chwilę, to poprosił bym o zdjęcia.

PS.
A co do OVM lub OLM, na tą chwilę uważam to za podstawę każdej kolumny do czystego spirolu, daje to nam oszczędność czasu i energii,
a w dodatku większy uzysk serca.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: panta_rei »

Kochani... fizyki nie da się oszukać, jeśli nie jest w najniższym punkcie tego jeziorka to znaczy że nie cała zawartość spływa.
Jeśli cała nie spływa to znaczy że będzie się rozpuszczać w czystym spirytusie i go skutecznie paskudzić. To są fakty niepodważalne.
Jeśli nawet dennica w "dole" jest zupełnie płaska to i tak niewiele zmienia, bo trzeba mieć kolumnę idealnie w pionie, albo wręcz przechyloną w stronę odbioru.
I proszę mnie tu nie próbować przekonać, że płyn pod górę popłynie... Praw fizyki Pan nie zmienisz.

EOT
Pozdrawiam, Sławomir

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: wawaldek11 »

Jak się ładnie płyn poprosi, to i pod górkę popłynie :mrgreen: - włoskowatość, kapilary, woda między szybami czy przelewanie wody za pomocą knota...
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: radius »

wawaldek11 pisze:Jak się ładnie płyn poprosi, to i pod górkę popłynie :mrgreen: - włoskowatość, kapilary...
...ciśnienie osmotyczne, napięcie powierzchniowe... :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: Lis098 »

Zgadzam się z chłopakami. Jak się ładnie poprosi to i pod górę popłynie :) Nigdy benzynki nie spuszczałeś lub wody z akwarium ? :)
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: panta_rei »

Pomyśl czasem, zanim coś napiszesz... ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

Autor tematu
sylvo
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 5 mar 2014, 16:45
Podziękował: 6 razy
Re: Projekt do oceny.

Post autor: sylvo »

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem, na razie jednak muszę się wstrzymać z zakupem.
Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”