Problem ze szklaną kolumną

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: kamilos ms »

Witam.
Zwracam się do kolegów z prośbą o jakieś pomysły na uszczelnienie przecieku w skalanej kolumnie RW5.
Praktycznie na samym początku korzystania ze szkiełka urwał mi się króciec refluxu,do dnia dzisiejszego nie znalazłem dobrego sposobu na załatanie tego.Były próby uszczelnienia silikonem wysokotemperaturowym,poxipolem i różnymi innymi klejami.Wszystko kończy się tak samo po 2,3 gotowaniach wszystko odchodzi.Jestem już tym sfrustrowany dziś podczas rektyfikacji musiałem wyłączyć refluks i przejść w tryb pod stil ponieważ, woda ciurkiem mi leciała po zewnątrz kolumny.
Pytanie jeszcze z innej beczki czy jest możliwość naprawy tego poprzez wydmuchanie nowego króćca np u Pana z LABOR SZKŁO?
Obrazek ObrazekObrazek

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: Kawo »

Jeżeli faktycznie chcesz naprawiać, to tanio i trwale może być np.tak. Opaska/pasek blachy z dolutowaną rurką założona na chłodnicę z podłożonym kawałkiem silikonu jako uszczelnieniem. Silikon o odpowiedniej grubości zniweluje Ci rozszerzalność temperaturową blachy i zapewni szczelność.
Ale czy warto się denerwować, rurka DN12 karbowana kosztuje 11 zł/mb, ukręcisz sobie chłodnicę jaką chcesz. Przez nią puścisz parę a woda z zewnątrz w dowolnej obudowie.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: rozrywek »

Przyklejasz króciec na zewnątrz, jak widzę.
A jakbyś wężyk wkleił do środka refluksu? Nastąpi pewne zwężenie, ale wątpię aby to przeszkodziło.
Posmaruj klejem i wciśnij rurkę jak głęboko się da.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

bananek63
100
Posty: 114
Rejestracja: niedziela, 14 lut 2016, 13:56
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: bananek63 »

Rozumiem, że to zwykła szklana chłodnica?
Swojego czasu jak jeszcze praktiker był otwarty widziałem ją za 50 złociszy.
Kup sobie nową a nie będziesz kleił, więcej wydasz na kleje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: kamilos ms »

rozrywek pisze: A jakbyś wężyk wkleił do środka refluksu? Nastąpi pewne zwężenie, ale wątpię aby to przeszkodziło.
Posmaruj klejem i wciśnij rurkę jak głęboko się da.
Już tak robiłem akurat miałem taki wężyk od akwarium, wszedł na wcisk do środka i na urwany króciec pokleiłem to ale i tak cieknie.
bananek63 pisze:Rozumiem, że to zwykła szklana chłodnica?
Swojego czasu jak jeszcze praktiker był otwarty widziałem ją za 50 złociszy.
Kup sobie nową a nie będziesz kleił, więcej wydasz na kleje.
Bananek to nie jest zwykła chłodnica,jest to kolumna rektyfikacyjna z tym ze szklana :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: kamilos ms »

Kawo pisze: Ale czy warto się denerwować, rurka DN12 karbowana kosztuje 11 zł/mb, ukręcisz sobie chłodnicę jaką chcesz. Przez nią puścisz parę a woda z zewnątrz w dowolnej obudowie.
Jeszcze raz powtarzam to nie jest żadna chłodnica, tylko kolumna,co mi po tym ze sobie ukręcę chłodnice jak jej nie wsadzę do szklanej kolumny nie ma opcji.
Obrazek

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: Szlumf »

Rozrywek dobrze radzi. Te akwariowe wężyki tylko udają silikon. A przynajmniej te które ja miałem. Musi być prawdziwy silikonowy wężyk. Dodatkowo na całość kolumny możesz naciągnąć silikonowy rękaw wycięty np. z foremki do mufinek. W rękawie przed naciągnięciem wybijasz cienkościenną rurką otwór na wężyk. Naciągasz rękaw na kolumnę tak by otwór był nad miejscem uszkodzenia. Pod rękaw, po obu stronach uszkodzenia wpychasz dystanse np. z patyka do szaszłyków. Wciskasz wężyk silikonowy. Pod rękaw wciskasz silikon. Usuwasz dystanse. Z wierzchu dodatkowo też robisz silikonową kryzę na wężyku. U mnie takie coś się sprawdziło. Jeżeli ze względu na króćce nie będziesz mógł naciągnąć rękawa na kolumnę to zrób dużą silikonową łatkę z dziurą na wężyk w środku i po zasilikonowaniu zaciśnij łatkę na kolumnie np. trytkami.
Jeżeli nadal będzie źle to możesz jeszcze spróbować bez wciskania wężyka tylko z użyciem silikonowego smocza dla kociąt naklejonego na dziurę w szkle i dociśniętego rękawem albo łatą.
Tylko jeszcze dla pewności wodę puść tak by tym uszkodzonym elementem wypływała z układu. Od strony odpływu ten odcinek silikonowego wężyka wetknij w jakiś zwykły wężyk o większej średnicy. Chodzi o zminimalizowanie ciśnienia w miejscu uszkodzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: kamilos ms »

Silikon zapewne jakiś wysokotemperaturowy?Zwykły po czasie się odlepi,nie będzie się trzymał szkła.

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: Szlumf »

Wystarczy zwykły akwarystyczny czy szklarski. A rękaw albo łatka dociska go do szkła i się nie odkleja. Szkło musi być oczywiście dokładnie oczyszczone i odtłuszczone.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Problem ze szklaną kolumną

Post autor: Zygmunt »

Wyślij do producenta. Koszt pewnie nieduży a kłopot z głowy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”