Problem kolumna LM/VM

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
cieicer
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 7 sty 2012, 16:13

Post autor: cieicer »

Panowie, zrobiłem tak jak radziliście czyli ociepliłem kolumnę i wszystko zaczęło się trzymać kupy. Temp. na dolnym termometrze ok 79,30 w głowicy 77,50 i wszystko ładnie trzyma nawet na pełnym grzaniu i co najważniejsze leci to co powinno.
Zamówiłem też termometr do zbiornika także na następnym grzaniu będzie już tak jak trzeba.
Tylko zastanawia mnie te położenie dolnego termometru, zgodnie z informacjami z forum przyjąłem 1 półkę teoretyczną na odparowanie, katalizator 25cm miedziane sprężynki szymonali - 2 PT, w sumie 4 podkłady(po dwa nad i pod sprężynkami) ok.5cm - 1 PT, sonda jest 13 cm od dołu w sprężynkach od szymonali przyjmując 2cm-1PT(z testów kolegi z forum wynika że nawet mniej niż 2cm) a przyjąłem 6PT. Także, tak mi wyszło 10 PT a wydawało mi się że na sprężynkach jednych i drugich powinienem mieć jeszcze mały zapas. Gdzie popełniłem błąd?
Dziękuje za pomoc.
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Problem kolumna LM/VM

Post autor: Zygmunt »

Za duży optymizm- masz mieszane wypełnienia, a same podparcia znowu takie rewelacyjne jako wypełnienia nie są- są wszak dość luźne. Daj 20-25cm od katalizatora i będzie ok. I tak zostanie masę czasu na reakcję. 10ta półka wzięła sie stąd, że jest to pierwsza półka na której temperatura w kolumnie jest stabilna. Tylko, że w czasie rektyfikacji i ubywania procentów wysokość HETP sie rozciąga- jeżeli dasz akurat na 10tej półce, to pod koniec procesu skok będziesz miał dość szybko, więc część alkoholu, który jeszcze sie nadawałby do normalnego odbioru pójdzie już w pogon...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problem kolumna LM/VM

Post autor: lesgo58 »

@cieicer
Nie przejmuj się tak tymi półkami, gdyż nigdy dokładnie nie dasz rady wyliczyć w którym miejscu masz teoretyczną 10 półkę. Jest zbyt wiele zmiennych, które mają wpływ na wysokość półki. Przyjmij jedną zasadę. - obojętnie gdzie byś nie umieścił termometr to Twoim zadaniem jest utrzymanie na tym poziomie jednakowej możliwie najniższej temp. I tak jak wspomniał @Zygmunt - przyjęło się, że najbardziej optymalną wysokością jest 10 półka. Po wyliczeniu wydajności kolumny i obliczeniu najbardziej optymalnego RR, a także najbardziej optymalnej prędkości odbioru dla twojej kolumny i użytej mocy przystępujesz do właściwego odbioru. W tym momencie na termometrze ustala Ci się temperatura na pewnym poziomie. Jest zazwyczaj o kilka dziesiętnych stopnia wyższa od temperatury w czasie stabilizacji. U mnie termometr na 30cm od kega pokazuje różnicę in plus 0,3*C od tej w czasie stabilizacji. Jest to normalny objaw wynikający ze zmiany warunków w kolumnie po rozpoczęciu odbioru serca. Ale długo by o tym pisać. Zresztą nie raz ta sprawa była na forum poruszana.
U Ciebie powinno być podobnie. Musisz to wyczuć w sposób doświadczalny.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
cieicer
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 7 sty 2012, 16:13
Re: Problem kolumna LM/VM

Post autor: cieicer »

Wspawam mufę pod sondę 30 cm powyżej katalizatora, czy taka wysokość również będzie odpowiednia gdy będę używał samej kolumny bez miedzi?Czy umieścić ją na 40cm w kolumnie? Tak jak wspomniałem obecnie mam 60cm sprężynek KO+130 zmywaki, w nieodległej przyszłości wszystko będzie w sprężynkach.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Problem kolumna LM/VM

Post autor: herbata666 »

Ja u siebie mam na wysokości 50cm od kega (40cm CU wymienne na KO) i działa idealnie. Chodzi o to, że jak Ci skoczy temperatura w tym miejscu to masz jeszcze kilka chwil żeby przykręcić zaworek odbioru. Podstawą i największą tajemnicą całego procesu jest jego stabilność, czyli najważniejsze jest zachowanie złotego środka miedzy odbiorem a refluksem (który pozwala na stabilną pracę :D).
Wracając do twojego pytania, jeżeli będziesz używał sprężynek (idealne ma kolega plipek), gdzie wysokość półki wynosi poniżej 2cm to spokojnie możesz dawać 30cm nad katem (jeżeli dasz wyżej to po prostu będziesz miał mniej czasu na reakcję, przykręcenia odbioru).


Pozdrawiam
Piotrek
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”