Wysokość pobierania nastawu.

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Post autor: Szlumf »

Czy ktoś zaobserwował różnice w uzysku (ilość przedgonów, %) w zależności od głębokości zanurzenia rurki odbioru przy ściąganiu z nastawu do kotła? Lub inaczej. Czy przy cukrowym nastawie (w miarę klarownym) nie ruszanym do momentu ściągania może nastąpić jakieś pionowe ułożenie się frakcji?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wysokość pobierania nastawu.

Post autor: gr000by »

Nie, sklarowany nastaw po fermentacji jest homogeniczny (jest roztworem właściwym), czyli jednorodny i zgodnie z prawami fizyki, chemii i termodynamiki nie rozdziela się na składniki podczas stania. Przez co wszędzie ma taki sam skład i nie ważne skąd go pobierasz, wszędzie jest taki sam. Nie rozwarstwia się, a jedyne różnice składu mogą pochodzić od niecałkowitego wymieszania (chociaż po zlaniu znad osadu problem ten znika) lub parowania/utleniania na powierzchni nastawu (w przykrytym pojemniku problem ten również jest pomijalny).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

manda89
30
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2013, 17:28
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wysokość pobierania nastawu.

Post autor: manda89 »

Jak wygląda sprawa z niesklarowanym nastawem cukrowym?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wysokość pobierania nastawu.

Post autor: gr000by »

Zasadniczo prawie tak samo, tylko że w jednorodnym nastawie unoszą się drożdże (mowa cały czas o nastawie po zakończonej fermentacji), więc z biegiem czasu będzie ich przybywać na dnie i w dolnej części beczki, a ubywać w górnych warstwach (pojawi się drożdżowa niejednorodność ;)). Przez to do destylacji należałoby ściągać nastaw z góry albo całość zostawić do wyklarowania (bądź je przyspieszyć np. turboklarem).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Wysokość pobierania nastawu.

Post autor: panta_rei »

Zasadniczo jedno małe ale ;-) Jeżeli ten nastaw stał narażony na bardzo niskie temperatury, no powiedzmy -10°C i niżej, to mogło zajść zjawisko wymrażania, kryształki wody zamarzają a pozostałość zwiększa stężenie alkoholu, jeżeli później te kryształki się rozpuściły, to czysta woda która będzie na górze nie wymiesza się w wystarczającym stopniu z lżejszym roztworem alkoholu, w beczce nastąpi sedymentacja i u góry będzie bardzo słabiutki roztwór, a przy dnie "najmocniejszy".
Wymrażanie stosuje się w piwowarstwie, a ja w tym roku obserwowałem zjawisko sedymentacji w jednym swoim piwku ;-)
Pozdrawiam, Sławomir
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”