Nastaw na Calvadosa

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szczub
150
Posty: 173
Rejestracja: środa, 24 wrz 2008, 23:48
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: szczub »

10l soku jabłkowego
1kg cukru
70g drożdży


W soku rozpuścić cukier. Dodać drożdże rozpuszczone w szklance cieplej wody i fermentować przez 7-10 dni, w temp. 25*C. Po destylacji zacieru poddać starzeniu na co najmniej 12-18 miesięcy, w czystej beczce dębowej.
Ostatnio zmieniony piątek, 2 paź 2020, 08:50 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
"Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach. "
koncentraty wina

KGB - pasjonat
100
Posty: 132
Rejestracja: wtorek, 10 lut 2009, 14:49
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Calvados

Post autor: KGB - pasjonat »

Ja robie wino na soku.
Po zlaniu takie wino leżakuje 1 - rok w innym balonie.
Później destylacja na pot sztilu ( jakoś tak się mówi.)
Nasępniel leżakowanie w szczapach dębowych przypalanych.
I to tyle

dziadek Romek
Użytkownik zbanowany od 30.IV.2009r.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Calvados

Post autor: forma »

no właśnie ma to znaczenie żeby najpierw rok leżakowało i dopiero destylacja i rok w dębie czy nie lepiej od razu 2 lata w dębie??? DZIADEK ROMEK praktykował pierwszy sposób????
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Calvados

Post autor: Kucyk »

Siemanko Forma.
Często robię jabcówkę, i na podstawie moich doświadczeń destylować należy zacier tuż po zakończeniu fermentacji, patrz http://alkohole-domowe.com/forum/post436.html#p436
A dlaczego? Gdyż miałem przykre doświadczenia z destylacją odleżałych win http://alkohole-domowe.com/forum/post5229.html#p5229

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Calvados

Post autor: forma »

elo elo Kucyk miło że się odezwałeś....
ja właśnie zauważyłem z od razu po fermentacji jest super aromat,u bogdana zaś coś nie bardzo!!! może to przez te soki w kartonikach.... halo Bogdan odezwij się !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Tak, tak przez te soki. No cóż ekperyment, to eksperyment z braku świeżych jaboli.
Zamknąłem to w butli, za rok zajrzę albo wcześniej :hahaha: To chyba Kucuk kiedyś napisał, że wypsocił brendy śmierdzące, zapuszkował je za karę a ku swej uciesze otworzył chyba po 6-ciu miesiącach i usiadł -tak go zaskoczył aromat.
Mam nadziieję, że mnie też to spotka, a jak nie to do gara :hahaha:

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Calvados

Post autor: Kucyk »

Brendy o którym mowa śmierdzące, w rozumieniu fetoru, bynajmniej nie było. Miało ono ostry zapach jakby rozpuszczalnikowy. Po odstaniu okazało się, że bukiet stał się zharmonizowany i bardzo ciekawy. Na początku myślałem, że aromat ostry powstał przez duży dodatek przedgonów do destylatu, potem okazało się, że jednak co innego było przyczyną intensywności zapachu.
Destylaty jabłkowe, szczególnie te fermentowane na pulpie zawierającej skórki (które są nosicielami gros aromatu jabłkowego), w początkowej fazie destylacji mają taką koncentrację estrów jabłkowych, iż po powąchaniu wydaje się, że zmywacz do paznokci płynie nam z rury. Jednak wystarczy rozcieńczyć skropliny 5 - 10 krotną ilością wody, aby z naczynka eksplodował aromat dojrzałego, nagrzanego słońcem jabłka. Przez długi czas popełniałem błąd, że wylewałem je, myśląc, że zepsują mi destylat. Teraz, na podstawie doświadczeń wiem, że czas potrafi właśnie trunek uszlachetnić i to co było szorstkie staje się jedwabiste...

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Calvados

Post autor: forma »

Dodam tylko że Calvados z przepisu Kucyka jest na 5+ :respect:
teraz testuje 2 zaciery Calyx'a z cyklu "Ziarno bez zacierania"
WESOŁEGO ALLELUJA !!! :D
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Jabca dojrzewają! :D
Zamierzam spsocić calvadosa, lecz mam mały dylemat. Jakie jabłka kupić? wiem, ze dojrzałe, lecz jakiej nazwy (rodzaju)? żeby dobrze sok oddawały i aromat zacny posiadały i o ten aromat najbardziej mi chodzi!!!!.
Kupię 80 kg , puszczę na sokowirówkę, następnie wszystko połączę w beczce. Nie mam sprzętu z grzaniem pośrednim, więc gotowy zacier sciągnę rurką, resztę odcedzę i przelecę to dwa razy. Takie mam zamiary, niekoniecznie dobre. Może Koledzy mnie sprostują i doradzą bo w smakówkach jestem zielony.
Kol. Kucyk mam nadzieję, że się tu wypowie jako doświadczony w tym temacie :respect:

pozdrawiam Bogdan

rybal
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 31 lip 2009, 09:58
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Calvados

Post autor: rybal »

Generalnie najlepsze winno- kwaśne. Słynny jabłecznik staropolski robiło się z naszych starych poczciwych renet lub z antonówek.
Tomek
Opis popularnych gatunków jabłek:
http://www.pol-agro.com.pl/index.php?op ... Itemid=139
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Calvados

Post autor: Kucyk »

He renety i antonówki to nie poczciwe, ale najlepsze odmiany na domowe przetwory!
Ja na bimber jabłka dobierałem zawsze organoleptycznie znaczy żrąc je i wąchając.
I niema tu reguły co do gatunku, bo z każdej odmiany inny destylat wychodzi. Jeśli jabłko Ci smakuje i zachęca aromatem to znaczy, że warto je brać, bo destylat będzie się właśnie taką nutą charakteryzował. Jedno jest pewne: jabłka puste w smaku jak niektóre psiary nie są najlepszym towarem, choć i z nich fajna gorzałeczka powstaje. Co do odmiany z którą mi się najlepiej pracowało to na pierwszym miejscu stawiam jabłka Spartan. Ale to wyłącznie kwestia osobistych gustów.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Calvados

Post autor: forma »

witam ja osobiscie robiłem z antonówek,wyszło lux ale aromatu wódzia nabrała po 2 miechach.teraz od 3 tygodni leżakuje calwados z papierówek na razie z aromatem słabo.... cierpliwie czekam dalej...
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Dzięki Wam koledzy za podpowiedzi, na pewno z nich skorzystam. :poklon; Zacier będą robił po 10 października, bo wcześniej wyjeżdżam na 2 tygodnie a chcę mieć wszystko pod kontrolą. O wyborze jabłek napiszę, o wyniku również.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Calvados

Post autor: Kucyk »

A i tu Koledze Formie szacun :poklon; przyznać muszę, bom zapomniał o najważniejszej kwestii.
Destylat jabłkowy wymaga cierpliwości - podobnie jak każdy inny ;) - bo stabilizacja aromatu przebiega powoli. Zaś walory smakowe harmonizują się jeszcze dłużej.
Czas. Czas Koledzy to jest klucz do sukcesu... :pije:
Awatar użytkownika

StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Calvados

Post autor: StruśPędziwiatr »

Witam wszystkich. Jako, że początkujący ze mnie psotnik mogę do końca nie mieć racji. Jednakoż, iż z wykształcenia i z serca jestem sadownikiem mogę co nieco podpowiedzieć o odmianach jabłek.
Np. ostatnio (tzn pierwszy raz w życiu) ;) popełniłem nastaw na calvados, do tego użyłem jabłek odmiany Elize.
Mogę powiedzieć jedno. Po 3 dniach fermentacji z baniaka wydobywają się m.in. zapachy:
jabłek, landrynków, bananów i cytrusów. więc chyba dobrze to rokuje na przyszłość.
Chciałem też dodać, że sok wydobyłem z owoców sokowirówką i z tego co zauważyłem odrzuca ona większość skórek.Więc w celu poprawienia aromatyczności obrałem ok 2 kg jabłek skrobakiem do ziemniaków/warzyw, zwracając uwagę na to aby skrawać tylko skórki z rumieńcem. Następnie dodałem je do nastawu.
Aha i jeszcze jedno. Należy unikać przy zakupie jabłek odmian miękkich, m.in. Cortland, które po przepuszczeniu przez sokowirówkę dają pulpę (chyba, że pędzimy w łaźni wodnej lub olejowej). Szukajcie jabłek twardych i soczystych, które łatwiej oddają soczek :].

Podrawiam
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Calvados

Post autor: Kucyk »

Dodam taką rzecz, że ja wytłoki z sokowirówy również wykorzystuję w procesie uzyskania nektaru, bosą tego warte...

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Dzięki, wiem już jak dobrać jabłka, a psocić raz czy dwa?

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

tommi777
30
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 08:57
Ulubiony Alkohol: Grappa, Bacardi i wiele innych destylatów. No i oczywiście piwko:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Calvados

Post autor: tommi777 »

Oczywiście dwa razy.
Tomek
Awatar użytkownika

The_Beginer
20
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 13 cze 2009, 23:09
Ulubiony Alkohol: Bimberoza... mniam :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Irlandia
Re: Calvados

Post autor: The_Beginer »

Welcome :)

Małe pytanko. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć czym sensownie rozrobić calvados :help: ? Pytam bo nie udaje mi się do tej pory zrobić klarownego karmelu a pewnego razu rozrobiłem mocną herbatą, oczywiście również było mętne ale postało tydzień, ustało się i przecedziłem przez tetrę. Nie chcę czekać jeżeli coś można zrobić od razu dobrze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Calvados

Post autor: Calyx »

The_Beginer pisze:...nie udaje mi się do tej pory zrobić klarownego...
Nie Ty jeden masz problem mętnienia destylatu.
Na forum jest wątek dotyczący tego zagadnienia.

Spróbuj do rozcieńczania użyć wody demineralizowanej (stacje, markety)
lub gorącej, dopiero co przegotowanej wody.
Najlepiej spróbuj obu sposobów na małych próbkach, żeby nie nie spitulić całości.

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Calvados

Post autor: Zygmunt »

Jest też metoda "na zimno"- mrozisz spiryt do jakichś -15 stopni i wlewasz do zimnej wody.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Calvados

Post autor: forma »

Witam mam problem odnośnie calvadosa,myślałem że wiem o nim wszystko a chyba nie wiem nic :cry:
zacier zrobiłem z papierówek 3 miesiące minęły i w smaku czuć INTENSYWNĄ GORYCZ NA PEWNO Z DĘBU!!! DĄB sam susze przyznam że lekko go spaliłem zaznaczam lekko kolor jest bardzo ciemny uważam.... i co teraz??? dziś napędziłem z szarej rynety dolałem odrobine do tego 3-miesięcznego aby troszke rozcieńczyć i do sejfu schowałem.co proponujęcie?dęba wyjąć czy zostawić ??? dęba którego używam to na strychu w wędzarni przeleżał dobre 10 lat mimo to w piekarniku dalej dosuszam może lekko dymem zaszedł i tu jest problem??? co o tym myślicie???/ halo kucyk i pozostali psotnicy odbiór....
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
Awatar użytkownika

StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Calvados

Post autor: StruśPędziwiatr »

Witam wszystkich. Mam małe zapytanko. Czy mogę rozcieńczać sok, który użyję jako nastaw na calvados? Czy nie wpłynie to na zubożenie aromatu w końcowym produkcie??
Pytam bo właśnie się przekonałem ile pracy wymaga przepuszczenie 80 kg jabłek przez sokowirówkę :odlot:
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Calvados

Post autor: Kucyk »

Strusiu! Odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz w połowie posta: post1440.html#p1440 :D
Awatar użytkownika

StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Calvados

Post autor: StruśPędziwiatr »

Dziękuję Kucyku za podpowiedź. Widziałem gdzieś ten post ale nie mogłem go potem odszukać. Rozrobiłem sok 1:1 z wodą. Bayanusy wydają się być zadowolone :D , bo z beczki dochodzi szum wodospadu :mrgreen: . Jutro dołożę im jeszcze 8 kg sacharozy coby miały na czym się paść obżartuchy;)
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Witam po przerwie.
We wtorek nastawiłem jabca na calvadosa
Kupiłem 80 kg jabłek, soczyste, twarde, słodkie. Całość przepuściłem przez sokowirówkę. Zmierzyłem sok, miał 10blg. Sok i mąższ wrzuciłem do beczki, dodałem syrop cukrowy z zawartością 6kg cukru no i oczywiście wcześniej przygotowaną, dobrze pracującą MD scherry. Na drugi dzień, widać już było ruch w interesie, dodałem wtedy (bo wcześniej zapomniałem) 20g kwasku cytrynowego gdyż jak wspomniałem jabłka były słodkie. W piątek zauważyłem, że ruch w beczce jakby zwolnił nieco, bez dłuższego zastanawiania wlałem rozpuszczoną pożywkę. Efekt prawie natychmiastowy, tempo wzrosło.
Dzisiaj wziąłem próbkę płynu, zmierzyłem zawartość cukru, było 5blg. Wlałem kolejny gorący (w ten sposób podniosłem temp.) syrop o zawartości 7kg cukru. Bulgocze aż miło. We wtorek znowu sprawdzę blg i pewno znowu dodam cukier. Smak nastawu jest przyjemny, pachnący i budzi nadzieję. O kolejnych krokach napiszę jak tylko je popełnię.

Kol. forma.
Ja z dędem też mam nieciekawe doświadczenia. Mam upieczony w różnym stopniu, przekonałem się, że taki upieczony mocniej daje niemiły smak i zapach. Do wódek ze sprytusu chyba dębu już nie dodam. Do calvadosa dodam surowy ze względu na garbniki i może ciut ciut pieczonego. Zrobię kilka próbek i wybiorę najbardziej mi odpowiadającą wersję. Myślę, że w calvadosie dąb potrzebny jest ze względu na garbniki bo one wygładzają smak oraz dla złotego koloru ten pieczony.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Calvados

Post autor: Winiarek5 »

bogdan pisze:Ja z dędem też mam nieciekawe doświadczenia.
A ja mam bardzo ciekawe i przyjemne doświadczenia z dębem.
Pomimo tego, że mam w drewutni dąb w szczapach, który leży tam już trzeci rok to nie używałem go do destylatów tylko do palenia w piecu i do wędzenia.
Do destylatów używam dębu zakupionego w Browamator oraz w WnoHobby - rezultaty są znakomite ale bardzo rygorystycznie trzeba się trzymać przepisu stosowania i to dawek raczej minimalnych.

Pozdrawiam

Winiarek

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Muszę uzupełnić swoją wypowiedź.
Otóż moje nieciekawe przygody z dębem dotyczą starzenia wódek wyprodukowanych ze spirytusu. Dosyć trudno jest dobrać odpowiednią dawkę i rodzaj dębu w tego rodzaju trunkach, łatwo jest przedobrzyć a wtedy dąb zdominuje smak i zapach trunku.
Ja w zasadzie produkuję spirytus, raz tylko, ca miesiąc temu wypsociłem na kolumnie bez refluksu bimberek, dodany do niego pieczony dąb wzbogacił smak psoty i jak mi się wydaje, będzie z tego niezła nibyWhisky. Kilka śliwek suszonych i garść rodzynków w połączeniu z dębem daje całkiem przyjemny smak i aromat.

pozdrawiam Bogdan

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Jestem w trakcie pędzenia Calvadosa, dzisiaj wypędziłem dwie porcje jutro trzecia ostatnia. Niestety, nie jestem zadowolony z urobku, jabłka w zasadzie nie wyczuwam, zwykły bimber. Potem przelecę to jeszcze raz i odstawię na półkę - może się nawróci??
Dodam, że odciągnęłem z najpierw ca 40L wina i tego będzie pociecha. Gotowałem gęstą papkę, którą by zapobiec przypalaniu rozcieńczyłem wodą. Jestem, nie da się ukryć zdegustowany, nikła nadzieja że po drugim tłoczeniu coś się zmieni. Tak czy nie, na pewno napiszę. Po śliwowicy, która straciła zapach chyba zaniecham produkcji owocówek. Ze spirytusu da się tworzyć pyszne, aromatyczne nalewki i pewno przy nich pozostanę.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

czutka
50
Posty: 81
Rejestracja: środa, 5 sie 2009, 20:16
Re: Calvados

Post autor: czutka »

Robię Calvados, 45 kg jabłek miało bliskie spotkanie z sokowirówką.
Sok potraktowałem drożdżami bayanus g-995
Czy wyjdzie calvados zobaczymy.
Awatar użytkownika

StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Calvados

Post autor: StruśPędziwiatr »

Kol czutka. Ja popełniłem ten sam proceder :P z tym, że zmasakrowałem ponad 150 kg jabłek :mrgreen: użyłem tych samych bayanusów. Wiedziony doświadczeniem wniesionym z poprzednich nastawów na jabłkach uczulam na fakt, że w końcowej fazie fermentacji niekiedy (z niewiadomych powodów) zaczyna brakować pożywki dla drożdży. Ostatnio fermentacja praktycznie stanęła na 7 Blg, a po dodaniu pożywki w ciągu czterech dni zacier nareszcie uzyskał -2 Blg :D. To tak na wszelki wypadek.

Pozdrawiam
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę
Awatar użytkownika

czutka
50
Posty: 81
Rejestracja: środa, 5 sie 2009, 20:16
Re: Calvados

Post autor: czutka »

No i jest, Calwados, z 45kg jabłek wyszło 30 litrów soku.Dodałem 5kg cukru. Dzisiaj wygotowałem 5,5 litra okowity o mocy 65%
Po rozcieńczeniu do mocy 45% wyszło jakieś 7,5 litra.
Cztery litry zaprawiłem dębem,resztę wiśnią.
A zapach, lekko jabłkowy,smak wytrawny.
Teraz czas zrobi resztę roboty. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

Czas zrobi swoje!
Ja wypędziłem 6l o średniej mocy 57%, było to 14 11 2008. Pięć litrów w gąsiorku bez dodatków i litr w butelce z dębem. Po pędzeniu smak nie ciekawy, zapach też.
Wczoraj czyli po 1,5 m-ca leżakowaniu degustacja tego litra z dębem. Już po tak krótkim czasie smak świeżego soku jabłkowego rewelacyjny, zapach jeszcze nie taki jak oczekiwałem lecz jestem dobrej myśli. W planie mam conajmniej 6 m-cy leżakowania.
Jutro porównam smaki z dębem i bez i napiszę o odczuciach smakowych.

pozdrawiam Bogdan

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Calvados

Post autor: forma »

Bogdanie porównaj te 2 smaki i napisz który lepszy,wiadomo że oby dwa ale wybierz ten lepszy Twoim zdaniem :D MAM JESZCZE JEDNO PYTANIE... DĘBA TRZYMASZ DO KOŃCA CZY 2 MIESIĄCE I WYCIĄGASZ ?
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Calvados

Post autor: bogdan »

To nie takie proste. Oba smaki są podobne, jeszcze poczekam, dębem można zaprawić później. Jak długo z dębem, w zasadzie kontroluję smak bo mam niemiłe doświadczenia z przedobrzeniem czyli przedębieniem ale tylko w wódkach ze spirytusu. Jeśli chodzi o owocówki, to jeśli się mocno nie przedawkuje, nic złego się nie wydarzy.
Po za tym dąb nadaje trunkom ładny kolor.
Dałem dąb w płatkach wg receptury na op. 1,0g/l

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Calvados

Post autor: StruśPędziwiatr »

A ja mogę skromnie się pochwalić, iż w przyszłym tygodniu mam do spsocenia ok 200 l nastawu calvadosowego 8-) Proszę, trzymajcie za mnie kciuki bo to mój pierwszy tak spory wypsot. Smaku na calvados złapałem po ostatnim eksperymencie. I mogę z czystym sumieniem powiedzieć - jeśli ma ktoś trochę cierpliwości na wyciskanie soku z jabłek, to naprawdę warto!
Na początek polecam robić nastaw z soku zmieszanego pół na pół z wodą. W efekcie otrzymamy trunek, który nie musi leżakować aż tak długo jak psota otrzymana z nastawu z czystego soku.

Jeżeli raz spróbujesz - nigdy nie będziesz miał dość :twisted:
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę
Awatar użytkownika

czutka
50
Posty: 81
Rejestracja: środa, 5 sie 2009, 20:16
Re: Calvados

Post autor: czutka »

Pędziwiatrze.Gotuj ten calwados. Jestem ciekaw jaki wyjdzie smak i aromat.
Mój nabiera ciekawego smaku i aromatu.



Pozdrawiam Czutka
PS. I niech Moc Będzie z tobą.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Calvados

Post autor: Maciej_K »

Przyznam się do czegoś.
Na początku grudnia z wyprawy do Biedronki przytaszczyłem 4 litry Rivivy jabłkowej po 1,39zł/l. Dodałem do tych czterech litrów 600g cukru (w tym soku jest już go 100g/l, jak wyczytałem z etykiety) i nieco wody oraz bayanusów. Wlałem do baniaczka po mineralnej. Postało, pobulgotało - ładnie pachnąc przy okazji. Po poświątecznym powrocie do mojej poznańskiej meliny stwierdziłem, że ów winko ładnie - i samorzutnie! - się sklarowało. W smaku było wytrawne, że japę skręcało:). W Nowy Rok poszło do gara. Przegoniłem dwa razy jednego dnia, pomijając oczywiście międzyoperacyjne czyszczenie perhydrolem, które już weszło mi w krew. Napociłem się, żeby uzyskać 0,5 litra przyzwoitego, mocnego gonu (czyli kropelki o mocy >55% wg mojej klasyfikacji:) ). Oczywiście zebrałem trochę pogonów do 15% (mam zwyczaj jechać nisko). Serce rozrobiłem do 40% (wyszło jakieś 0,9l) - zmętniała dziadyga nieco, ale już musi tak zostać (dał się we znaki brak perhydrolu). Opisałem jako "Calvados noworoczny na Wielkanoc" i schowałem do nieużywanej szafeczki. Powiem, że od razu pachniało to ładnie, smakowało - bardzo przyzwoicie.
Calvados eksperymentalny (pierwszy w życiu) się udał, a soczek okazał się całkiem skutecznym towarem na nastaw. Teraz muszę spróbować z prawdziwym jabłkiem, ale na to jakiś lepszy fermentator by się przydał, podobnie jak i kociołek...
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

czutka
50
Posty: 81
Rejestracja: środa, 5 sie 2009, 20:16
Re: Calvados

Post autor: czutka »

Powiem jak na spowiedzi.

Jabłka 45 kg melarose + sokowirówka= 26litrów moszczu + 5 kilo cukru.
Jabłka 30 kg reneta + sokowirówka = 18 litrów moszczu + 3 kilo cukru.
Wszystko poszczułem bajanusami, wczoraj przestało pracować.
W sobotę "wielkie" gotowanie. Z utęsknieniem czekam na pierwsze kapanie calvadosa.


Pozdrawiam Czutka.

karmelekrakiety89
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 23 mar 2010, 20:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Calvados

Post autor: karmelekrakiety89 »

Czy ten nastaw po fermentacji może poczekać tydzień do destylacji?? w balnie naprzykład pod rurką fermentacyjną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”