Jakie stężenie octu do pierwszej destylacji ?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
marek5pl1
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 25 sty 2014, 18:08
Krótko o sobie: Jestem miłośnikiem przyrody w każdej formie.
Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
Podziękował: 2 razy

Post autor: marek5pl1 »

Witam
Od dłuższego czasu przeglądam forum i nie mogę znależć odpowiedzi a nurtujące mnie pytanie.
Otóż zakupiłem nowy sprzęt w formie keg 50 l. plus kolumna i chłodnica z KO, wypełnienie czyszczaki z KO.
Chciałbym wstępnie przedestylować wodę z octem w celu oczyszczenia sprzętu. Zastanawiam się tylko nad tym, jakie powinno by min. stężenie octu w wodzie aby roztwór był wystarczająco skuteczny.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Jakie stężenie octu do pierwszej destylacji ?

Post autor: Emiel Regis »

Daruj sobie ten ocet. Masz po kolei opisane na forum jak przygotować sprzęt do pierwszego użycia. Docelowo ostatnie czyszczenie przebiega podczas pierwszej rektyfikacji, pierwszy urobek przeznacz na straty.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
marek5pl1
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 25 sty 2014, 18:08
Krótko o sobie: Jestem miłośnikiem przyrody w każdej formie.
Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
Podziękował: 2 razy
Re: Jakie stężenie octu do pierwszej destylacji ?

Post autor: marek5pl1 »

Na forum opisywane są różne metody przygotowania sprzętu. Nie bardzo wiem na którą z nich się zdecydować. Jedną z nich jest właśnie przedestylowanie roztworu octu. Uznałem że ta metoda jest najprostsza. Jeżeli miała by być skuteczną to dlaczego by nie. Ale może mój wybór jest błędny. Jestem początkującym więc proszę o radę w tym temacie.
Czyszczaki przygotowałem tak; gotowanie w wodzie z ludwikiem, płukanie, gotowanie w wodzie z kwaskiem cytrynowym, płukanie, kąpiel w wodzie z sodą spożywczą, płukanie. Z kolumną jest trochę gorzej bo jej wysokość 1,5 m. utrudnia nieco wszelkie zabiegi.
Mam jeszcze takie pytanie.Mam przygotowane 40 lit. cukrówki. Jeżeli do pierwszej rektyfikacji użyję tylko 20 lit. i przeznaczę to na straty, to czy drugie 20 lit. po przedestylowaniu będzie można już użyć do spożycia ?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Jakie stężenie octu do pierwszej destylacji ?

Post autor: Zygmunt »

Pokaż fotkę sprzętu, bo jeżeli on nie jest odpowiednio przygotowany to całe czyszczenie i tak nic nie da...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Jakie stężenie octu do pierwszej destylacji ?

Post autor: ta_moko »

Kolumne wymyj najdokładniej jak się da płynem do naczyń. Puść urobek z tych 20l dwukrotnie, trzykrotnie a kolumnę bedziesz miał gotową do właściwej pracy (i spirytus techniczny do garażu lub grilla). Z kolejnych 20l spirytus już do spożycia.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Autor tematu
marek5pl1
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 25 sty 2014, 18:08
Krótko o sobie: Jestem miłośnikiem przyrody w każdej formie.
Lokalizacja: woj.Wielkopolskie
Podziękował: 2 razy
Re: Jakie stężenie octu do pierwszej destylacji ?

Post autor: marek5pl1 »

Serdeczne dzięki za odpowiedz. Zrobię tak jak radzi kolega ta_moko. Cieszę się że mogę uratować te drugie 20 lit.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”