Elektryka- jak podłączyć płytę grzewczą?

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
konradd90
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 4 lis 2013, 12:05
Podziękował: 17 razy

Post autor: konradd90 »

Proszę o pomoc w podłączeniu płyty grzejnej/grzewczej. Nie mogę doprosić się schematu od sprzedawcy, a w internecie są niekompletne. Ma ona 2kW i kostkę z możliwością podłączenia czterech przewodów. Oznaczenie na kości wygląda tak: "1 2 4 3". Wiem tylko, że któreś elementy trzeba połączyć w pary. Chciałbym, aby grzała pełną mocą. Jeżeli ktoś z forumowiczów jest elektrykiem lub wie jak rozwiązać mój problem, proszę podzielcie się wiedzą;) A tutaj link do identycznej płyty, nawet ten sam sprzedawca:
http://allegro.pl/plyta-szybko-grzejna- ... 85846.html

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Elektryka- jak podłączyć płytę grzewczą?

Post autor: pokrec »

Trzeba wziąć miernik (omomierz) i pomierzyć, jaki jest opór pomiędzy każdą parą wyprowadzeń. Dopiero z tego można wnioskować o tym, jak to wszystko powinno być podłączone, jeśli nie ma instrukcji.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

rastahnu
100
Posty: 141
Rejestracja: środa, 6 lut 2013, 20:41
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Elektryka- jak podłączyć płytę grzewczą?

Post autor: rastahnu »

Dopisuję się do tematu, a już wymyśliłeś coś z projektem obudowy?
rastahnu

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Elektryka- jak podłączyć płytę grzewczą?

Post autor: Szlumf »

Ja widzę dwie możliwości. Opiszę Ci postępowanie przy założeniu, że nie masz jakiegokolwiek miernika.
1. Jest jeden podzielony obwód grzewczy o trzech stopniach mocy - podłącz 1 żyłę pod zacisk 1 a drugą pod 2. Sprawdź czy płyta grzeje. Jeżeli tak to wypnij żyłę z 2 i wepnij pod 3. Jeżeli też grzeje to wypnij z 3 i wepnij pod 4 też powinno grzać i pewnie na 4 będzie najwyższa moc ale aby się upewnić sprawdź czas do wrzenia tej samej ilości wody na poszczególnych podłączeniach.
Jeżeli grzeje tylko przy jednym podłączeniu np. 1 z 2 lub z 3 czy 4 to pewnie jest jak poniżej.
2. Są dwa obwody grzewcze - podłącz 1 żyłę pod pierwszy zacisk na którym nie grzało w punkcie powyżej a drugą pod drugi na którym nie grzało w punkcie1. Sprawdź czy grzeje. Jeżeli tak to są dwa obwody. Jeżeli nie to się poddaję i nie wiem o co chodzi.
Przy dwóch obwodach grzewczych możesz je podłączyć dwoma przewodami do dwóch gniazd (będziesz miał możliwość wyłączenia połowy mocy) lub jednym przewodem robiąc tzw. mostki między zaciskami (jeżeli pierwszy obwód działa przy podłączeniu 1 z 2 a drugi 3 z 4 to łączysz jedną króciutką żyłą 1 i 3, drugą 2 i 4 a zasilasz z gniazda 1 i 2).

Oczywiście WSZYSTKICH PRZEŁĄCZEŃ DOKONUJESZ BEZ NAPIĘCIA a na koniec nie zapomnij podłączyć uziomu.

Autor tematu
konradd90
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 4 lis 2013, 12:05
Podziękował: 17 razy
Re: Elektryka- jak podłączyć płytę grzewczą?

Post autor: konradd90 »

@ Szlumf- dziękuję :) mam jeszcze pytanie, czy mogę miernikiem (taka piszczałka w kształcie śrubokręta, wydaje dźwięk, gdy nastąpi zwarcie) ustalić ewentualne obwody zamknięte? Wtedy dowiedziałbym się, czy są dwa obwody, czy jeden z trzema poziomami mocy. Chyba, że źle kombinuję...

@ rastahnu- obudowę zacząłem robić, w przerwie świątecznej może dokończę, bo na razie mam sporo nauki;p jak zrobię, bądź wymyślę coś, to dam znać;)

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Elektryka- jak podłączyć płytę grzewczą?

Post autor: Szlumf »

Możesz spróbować, ale to czy piśnie zależy jaki opór uzna za zwarcie. Ta piszczałka ma pewnie też funkcję wykrywania napięcia więc możesz fazę podłączyć pod 1 i piszczałką lub tzw. neonówką za 2zł sprawdzić pozostałe zaciski. Tylko musisz podpiąć przewód fazowy a nie neutralny.

route30
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 08:09
Podziękował: 3 razy
Re: Elektryka- jak podłączyć płytę grzewczą?

Post autor: route30 »

Mam identyczną płytę jeżeli nadal masz problem, wieczorkiem prześlę schemat połączeń i pomierzę obwody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”