Obniżony odbiór - rola skraplacza w rozdziale frakcji

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy

Post autor: Szlumf »

1. Kolega Akas tutaj http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=3948&start=45 podaje nawet 3,1 cm dla zmywaków Morana czyli lepiej od dużych sprężynek Plipka.
Niestety tak jak Radius i Lesgo pisali są duże kłopoty z równomiernym ułożeniem zmywaków na większej długości i łatwo tworzą się ogniska zalania wewnątrz kolumny przy pracy na progu zalania.
Jako ciekawostkę dodam, że zmywaki pocięte na 15-20mm kłaczki udało mi się ubić do ok. 280g/l a niepocięte do 290g/l. Przy ubijaniu "na siłę" pękł mi jeden segment szklanej kolumny więc muszę opanować robienie pakietów przed włożeniem do kolumny. Spiryt obiecuje na wiosnę kontynuację swoich ciekawych eksperymentów z pakietami ze zmywaków więc jeżeli nic Cię nie pili to wstrzymaj się jeszcze z praktycznym zastosowaniem zmywaków lub używaj ich w pierwotnej formie.
2. Obniżony odbiór boczny.
Tu mam prośbę do bardziej doświadczonych kolegów o korektę mojego toku myślenia jeżeli jest błędny.
Podczas stabilizacji kolumny następuje w niej proces układania się frakcji. Na górze przewaga przedgonów, niżej serce, na dole pogony. Z kotła cały czas uwalniają się wszystkie frakcje. Zmieniają się tylko ich proporcje. Im dłużej stabilizujemy tym ten rozdział lepszy a koncentracja składników wyższa. Granice oczywiście nie są wyraźne. Przy stabilizacji trwającej kilkanaście godzin udało się koledze Stratosowi praktycznie odseparować przedgony (bez odbioru). Te skoncentrowane przedgony gromadzą się w jeziorku i w buforze nad obniżonym ujściem.
Ponadto w miarę posuwania się w górę kolumny rośnie nam % etanolu w mieszaninie. Więc np. u mnie na 150cm (obniżony odbiór) mam 96,2% a na 200cm 96,6% (po odebraniu przedgonów).
Ale gdy rozpoczynam obniżony odbiór to na jego wysokości jest bardzo mało przedgonów i jakość jest wysoka choć % mniejszy. Myślę więc, że nawet koledzy z niższymi kolumnami mogą zastosować obniżony odbiór. Otrzymają niższy % np 94% ale związany z większą ilością wody a nie przedgonów. Tym bardziej, że jak już w trakcie odbioru obniżonego oczyści im się góra to mogą przejść na odbiór górny.
Z moich doświadczeń wynika, że przy buforze 30cm ze zmywaków musimy odebrać ze 100ml przedgonów zanim zaczniemy odbiór obniżony. Przy buforze 50cm można go zacząć natychmiast (przy OVM skierowanym lekko w górę, przy OLM musimy przepłukać). Ale jak wiadomo każda kolumna jest inna i może być w nich inaczej.

A króciec1/2" na OVM zawsze można wykorzystać na port termometru.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 lut 2014, 19:16 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Jakie jest HETP dla zmywaków?

Post autor: lesgo58 »

Świetne obserwacje... :klaszcze:
Mogę tylko potwierdzić, prawdziwość obserwacji. To samo obserwuję u mnie.
Szkoda, że tak mało ludzi się udziela dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Byłoby nam wszystkim - a tym bardziej nowicjuszom - łatwiej przyswoić i oswoić kolumnę.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 lut 2014, 16:02 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Jakie jest HETP dla zmywaków?

Post autor: herbata666 »

Powiem szczerze, że od niedawna posiadam bufor w granicach 60 cm i jeszcze nie próbowałem odbierać od razu gonu właściwego wraz z kropelkowym odbiorem przedgonów (wypróbuję, zobaczę, opiszę), wychodziłem zawsze z założenia, że podczas odbioru przedgonów (około 40minut) dodatkowo następuję jeszcze lepsze rozdzielenie frakcji. Dodam też, że zdarzyło mi się parę razy odbierać (próbować odebrać) serce z LM po stabilizacji i odbiorze przedgonów, ale muszę szczerze powiedzieć, że jego jakość była gorsza niż z OVM (pewnie przez pozostałości frakcji lekkich w górze kolumny). U siebie stosuję od jakiegoś czasu zasadę, że odbieram około 150ml przedgonu i dodatkowo prze prawie pół całego procesu odbieram jeszcze dodatkowo około 100ml przedgonu ( w bardzo wolnym tempie 1kropla gdzieś na 2-3sec).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Jakie jest HETP dla zmywaków?

Post autor: gary1966 »

Witajcie, u mnie 15 cm zasypu nad półką odbioru OLM ( pod 96 cm), daje po pierwszej rektyfikacji lepszy produkt niż na starej kolumnie z refluksem zewnętrznym po dwóch razach. Odbiór 1 l/godz, nastaw z glukozy.
Urobek rozcieńczony do ok 20% - właściwie nie ma się do czego przyczepić, czuć tylko etanol i wodę, brak ostrości która kiedyś mnie prześladowała, myślę że będzie to dobry wyjściowy materiał + woda Voss na "białą wódkę" :odlot:
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”