Jakie jest HETP dla zmywaków?

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
lukas333
20
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 21:06
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: lukas333 »

Witam
Jakie jest HETP dla zmywaków?
Pytam o HETP zmywaków nie bez powodu - czytając forum, natknąłem się na bardzo różne wartości od 4cm do 12cm.
Kolega radius w wątku Wypełnienie z drutu
http://alkohole-domowe.com/forum/wypeln ... 0mm#p32930
twierdzi, że jest to od 40-50mm.

W innym, który mi teraz umkną, przekonywał innego forumowicza, że nie może to być wartość 10cm gdyż w kolumnie 100cm nie dałoby się uzyskać 95,6% i tym kolega radius mnie przekonał.
Tymczasem w temacie Testy sprężynak pryzmatycznych
http://alkohole-domowe.com/forum/testy- ... est#p74468 podaje wynik dla zmywaków 12 cm.
Chciałem doprecyzować tę sprawę, bo niektóre parametry podawane są przy użyciu "pólki".
Jestem po lekturze tematu: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści. Kolega radius powołując się na Akasa podaje wysokość bufora 4-5półek. Inny parametr termometr w wypełnieniu powinien być na wysokości 8-10pólki od kega. Jeżeli przyjąć 12cm to okazuje się, że OVM nie jest wcale takie obniżone :) a termometr zamiast bardziej w dolnej lub środkowej części powinien znajdować się w górnej części rury.
Więc jak to jest z tym HETP dla zmywaków? Bo nie wiem gdzie umieścić termometr i czy w ogóle na zmywakach da radę zrobić OVM przy rurze 140 cm?
“Alcohol may be man’s worst enemy, but the bible says love your enemy.”
~ Frank Sinatra
koncentraty wina
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Jakie jest HETP dla zmywaków?

Post autor: lesgo58 »

lukas333 pisze: Więc jak to jest z tym HETP dla zmywaków? Bo nie wiem gdzie umieścić termometr i czy w ogóle na zmywakach da radę zrobić OVM przy rurze 140 cm?
Gra nie warta świeczki.
Co się tyczy HEPT dla zmywaków. Nie ma możliwości określenia wysokości półki w sposób dokładny i uśredniony dla wszystkich rodzajów zmywaków. To jest tylko teoretyczna półka. Na jej wartość wpływa tak wiele zmiennych, że każdy powinien sam ją sobie określić. Najważniejszymi parametrami jest sposób ułożenia zmywaków, dokładne ich ubicie, moc grzania, prędkość odbioru i wiele innych pomniejszych.
Przy Twojej kolumnie wypełnionej zmywakami i umieszczeniem termometru na np. 50cm i obniżonym ujściem na 30-40cm od głowicy masz tylko w najlepszym przypadku 60cm "czynnej" kolumny pracującej na naszą korzyść. Ale w myśl zasady "..nigdy nie mów nigdy..." parametr ten można oczywiście poprawić ale kosztem prędkości odbioru, co się wiąże ze zwiększeniem RR.
Obserwując poczynania różnych kolegów pracujących na zmywakach myślę, że minimalna odległość OVM od zbiornika przy rurze wypełnionej w całości zmywakami to 150cm. Do tego trzeba dodać wysokość na bufor ponad OVM.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jakie jest HETP dla zmywaków?

Post autor: radius »

Na wartość HETP zmywaków, ma wpływ dużo zmiennych. W pierwszym linkowanym poście, posłużyłem się do wyliczenia wysokości półki wykresem zamieszczonym przez producenta sprężynek pryzmatycznych (pli...) i było to jeszcze na długo przed moimi testami.
W pierwszych testach, wyszła mi taka wartość jak podajesz (12 cm) ale przy powtórnych już dużo mniejsza (6-7cm) i ta wartość jest bliższa rzeczywistej. Dlaczego takie rozbieżności?
Przy krótkim wypełnieniu, a na takim przeprowadzałem testy, zmywaki różnie się układają w kolumnie. Ich budowa nie jest jednorodna jak sprężynek, zwoje są tak różnie ułożone, że nawet obrócenie zmywaka przy wkładaniu do kolumny zmieni jego zdolność rozdzielczą. Do tego dochodzi jeszcze gęstość upakowania. Stąd nie jest możliwe dokładne wyliczenie wartości HETP dla zmywaków. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pocięcie ich na krótkie odcinki, jak robią to bracia Rosjanie :ok: ale komu się chce ;)
Moim zdaniem, rzeczywista wysokość półki dla wypełnienia zmywakowego waha się pomiędzy 4-7 cm ( przy wysokości wypełnienia min. 100 cm).
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”