Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Ocena stopnia przefermentowania zacieru. Balling, Brix, areometry itp.

Autor tematu
insane
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 23:11

Post autor: insane »

Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawiłem 20 lipca rano: 75g drożdży T3, 7kg cukru, 8l wody i 14kg wiśni. "Pracuje" fajniutko, zapach super, gazuje przez rurkę co 3 - 4 sekundy... I co dalej? Problem polega na tym , że to pierwsza i chyba zbyt spontaniczna próba. Kiedy zacząć najważniejsze?
Amator
alembiki
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: kwachu »

Witam.
Hejka Pacyga. Cuś mi sie wydaje,że przesadziłeś z cukrem . Czy to ma być nastaw , czy winko . Bo jeśli nawet winko , to wyjdzie Ci ulepek . A drożdze T3 nie przerobią takiej ilości cukru. Daj jeszcze 20 litrów wody i nastaw będzie OK.Chyba,że uzupełnisz nastaw sokiem , lub pulpą wiśniową ( bo te 14 kg. wiśni chyba rozciapciałeś?)Wiśnia ma przeciętnie około 9 % cukru , więc musisz i o tym pamiętać.Napisz proszę co Ci wyszło.
POZDRAWIAM kwachu !

Autor tematu
insane
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 23:11
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: insane »

Dzięki za odpowiedź. Wiśnie "rozciapałem", winko mnie nie interesuje, chciałbym czegoś bardziej przyjaznego. Pytanie kiedy to przepuścić przez mój SPRZĘCIK. To debiut i mój i aparaciku. Już widzę , że stanie się cud jak się uda
Amator
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: Spiryt »

Pacyga posłuchaj się Kwacha i rozrób ten nastaw wodą. Poza tym kup sobie blg-mierz i zawsze będziesz wiedział ile cukru jeszcze zostało do przerobienia. Czym większe stężenie cukru tym wyrób końcowy gorszy. Osobiście daje maksymalnie 10 kg cukru na 36 litrów wody co daje około 42 litrów nastawu.

Autor tematu
insane
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 23:11
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: insane »

Kurczę, zasugerowałem się przepisem na czereśniowy ze stronki http://bimber.dragon.dmkhost.net/przepisy.html . Ale dolewam wody (?) tak jak radzicie. Jak długo To trzymać, kiedy przejść do meritum?
Amator
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: Spiryt »

Nastaw powinien mieć około 20 blg co znaczy że w 1 litrze wody powinno być 200 g cukru.
A tu masz przyrząd do pomiaru zawartości cukru. jak wskaźnik pokaże minus 4 to znaczy że nastaw gotowy jest to puszczenia w rurę
http://www.winohobby.biz/index.php?prod ... rod_id=116

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: bogdan »

Kiedy przejść do meritum? Ano wtedy, gdy skończy się fermentacja, a jak rozpoznać kiedy się skończy? kol. Spiryt dobrze Ci radzi, masz jeszcze dosyć czasu by zaopatrzyć się w cukromierz, jeśli jednak tego nie zrobisz, pozostaje Ci oko i podniebienie.
Oko- nastaw przestanie fermentować, rurka milczy, zaczyna się klarować.
podniebienie- nie wyczuwasz słodyczy w smaku (konieczne dolanie wody)

pozdrawiam Bogdan

voytis
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: voytis »

Koledzy dobrze radzą. Prawdopodobnie duża ilość cukru podczas destylacji w moim debicie popsuła smak, kolor i mój humor na kilka dni. Cierpliwości radzę... no i cukromierz rzecz niezbędna! Jeszcze temperatura odpowiednia to ważna rzecz. Polecam poczytać na forum o nastawach a się Kolega sam przekona, że odpowiednie proporcje + higiena + pożywka + temperatura + odrobina cierpliwości = super psota. Powodzenia życzę. Mam nadzieję, że dowiemy się o wynikach.

Autor tematu
insane
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 23:11
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: insane »

Koledzy, posłuchałem waszych porad. Dodałem 20l wody, ale pokusiłem się jeszcze o 2 kg cukru i porcję T3. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Próbowaliśmy, obyło się bez efektów ubocznych. Trąci troszkę wiśniami, troszkę psotką ale to miły zapach. Nie ma zapachu jakiegoś ohydztwa, które kiedyś miałem okazję spróbować.Wyszło tego sporo. Zaczęło się od 79%. Zgodnie z tym co czytałem na tej www (super strona) przestałem ciągnąć przy 30%, chociaż kusiło kontynuować. W trakcie odlałem w sumie około 1,5 l metanolu (tego poszło bardzo mało z chłodnicy, więcej z odstojników) i wodnistej cieczy z odstojników. Cukromierz zanurzył się prawie do 0, chyba dobrze, fermentacji już nie było, całość rozpocząłem po 8 dniach od nastawienia. Trochę to było robione na pałę podobnie jak nastawione już śliweczki, ale chyba będzie dobrze. Może mała uwaga: nie bardzo kapało przy 80`C, dobrze było przy 85 do 90`C. Ale to chyba wina niedoskonałego sprzętu, czytam wypowiedzi na forum i według niektórych HOBBYSTÓW najlepsza temperatura to 80`. Chyba nic by mi nie poszło, albo złe odczyty termometru. Oczywiście przepuściłem przez węgiel aktywny. Przygotowałem 50% Stocka, goście nie poznali dziwiąc się tylko , że jakiś mocniejszy. Wyjaśniłem , że to produkt regionalny :D DZIĘKI ZA POMOC!
pozdrawiam
Amator

voytis
Re: Kiedy zacier jest dobry do destylacji? Nastawilem 20 lipca

Post autor: voytis »

No i o to chodziło. Jak pisałem wcześniej kolega zastosował się do wskazówek i wynikiem jest tak zwany nieustający banan (uśmiech) i satysfakcja z własnej, smacznej psoty. Gratulacje!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czy zacier/nastaw jest już gotowy?”