Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
le.leszek
20
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 19 lut 2010, 11:10

Post autor: le.leszek »

Witam
Chciałbym zasięgnąć opinii jak w temacie kuchenka elektryczna czy grzałka?
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 mar 2010, 20:12 przez Kucyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wielkie litery
alembiki
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: kuchenka czy grzałka

Post autor: Maciej_K »

Jeśli chodzi o kuchenkę elektryczną, to grzałka wygrywa wydajnością. Grzeje bezpośrednio, ma mniejszą bezwładność cieplną i mniejsze są straty ciepła. Minusem grzałki jest to, że trzeba mieć do niej jakiś regulator (jeśli jest mocna), lub mieć dwie grzałki (mocniejszą do rozgrzewania, słabszą do utrzymania wrzenia), albo tylko jedną, słabą (co wydłuża czas rozgrzewania). Kuchenki, jeśli nie mają płynnej regulacji mocy, to przynajmniej termostat, który wystarcza do pot-stilla. Bezwładność płytki stabilizuje temperaturę i tu staje się zaletą. Regulacja grzałki termostatem nawet w pot-stillu nie ma sensu.
Grzałka nie sprawdzi się przy gęstych zacierach, na kuchence zawsze można zrobić jakąś łaźnię.
Ja używam kuchenki, bo za pot robi mi garnek, w którym od czasu do czasu pichcę inne rzeczy, więc wywalenie w nim dwóch dziur nie wchodzi w rachubę:).
Wniosek: na początek polecam kuchenkę.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

bono69
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 1 lut 2010, 23:47
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: bono69 »

Dzień dobry,
pozwolicie, że odświeżę temat.
Jak myślicie kuchenka elektryczna 800W wystarczy na 20 litrową kankę? Jeżeli tak, to czy psocenie bardzo długo potrwa?
Czy nie lepiej od razu kupić 1500W?
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 sie 2010, 17:06 przez Maciej_K, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: kosmetyka- styl, interpunkcja i ortografia
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: Maciej_K »

Zdecydowanie 1500W. Nawet przy tej mocy rozgrzanie 15 litrów zacieru potrwa co najmniej godzinę.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

marcin0409
10
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2013, 17:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Podkarpackie
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: marcin0409 »

Witam.
Mam pytanie czy kuchenka elektryczna 1500Wat będzie nadawała się do psocenia na kolumnie z zimnymi paluchami?
Ostatnio wpadłem na filmik tu link http://www.youtube.com/watch?v=kO4vGoJB0kU i gość tu psoci właśnie na takiej kuchence,kolumnę ma z deflegmatorem spiralnym ale to na jedno wychodzi.
Wiem,że na grzanie trzeba będzie poświęcić trochę czasu ale to rzecz drugorzędna,ocieplę kega.
Przy tej kuchence jakieś pokrętło jest także myślę że grzaniem da się regulować grzanie w celu stabilizacji?
Staram się uciec od typowej grzałki w kegu 1500Wat z powodu problemu z płynną regulacja mocy.Owszem czytałem na forum o regulatorach mocy,o tym kombinowaniu,ze jak do płytki AVT 1007 dolutujemy trochę cyny i triaka umieścimy na radiatorze to da rade...ale wolałbym unikać takich rozwiązań bo już czytałem o problemach,czasami wytrzymuje 1h czasami 5h jak nie opadnie kondensator to transformator..nie wiem nie znam się nie jestem elektrykiem,lecz lutować nawet potrafię..
Stąd moje pytanie czy kuchenka elektryczna 1500Wat nadaje się pod kega i zimne palce??
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: Wald »

Grzałka 1500 W w kegu raczej powinna chodzić na maksa. Kuchenka ze stratami będzie za słaba. Moim zdaniem 2000 W w środku to minimum. Zastaw który opisałeś jest faktycznie dla kumających choćby minimalnie. Dla laików zostaje zakupić gotowca. Regulatory robi kilku kolegów, takie przeznaczone i dopasowane, albo skorzystaj z netu: http://www.allegromat.pl/aukcja152828 . Gotowy o mocy 3500 W + potencjometr, podłączenie banalnie proste, koniecznie trzeba dokręcić radiator (kawałek żebrowanego aluminium) do chłodzenia triaka (tej blachy zatopionej w kostce).
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: ta_moko »

Po pierwsze, samo1500W w kuchence pod kega, to mało. Będą spore straty w atmosferę i raczej tego nie rozpędzisz, o zalaniu kolumny, stabilizacji nie wspomnę. Mało na jakikolwiek aparat destylacyjny. Po drugie, kuchenka nie ma jakieś tam pokrętło, tylko prawdopodobnie termostat. Niby się da, ale będą skoki. Termostat będzie włączał i wyłączał grzałkę, tym samym będzie wzrastać i opadać temperatura. Po trzecie i najważniejsze. Koszt regulatora do grzałki do około 100zł (najprostszy, ale bardzo dobry). .. I gotowy do pracy. Nic nie masz lutować i przerabiać, tylko podpiąć i pracować. Możesz eksperymentować, ale dojdziesz do takich wniosków, do jakich doszło już bardzo wielu Kolegów przed Tobą... i kupili regulator. Nie wyważaj otwartych także dla Ciebie drzwi.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: Pretender »

Poza tym nie za bardzo mogę sobie wyobrazić, jak chcesz grzać kega. Przy grzaniu kuchenką, naczynie powinno stykać się z powierzchnią grzewczą, a w tym przypadku nie da rady, ze względu na wypukłość dna oraz konstrukcję kuchenki. Musiałbyś wytoczyć odpowiednio wyprofilowany metalowy element, i przez niego grać. polecam grzałki, są same za ;D
Awatar użytkownika

marcin0409
10
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2013, 17:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Podkarpackie
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: marcin0409 »

Dzięki za rady,chyba zakupię grzałkę i będę kombinował z regulatorem polecanym przez Walda 3500W,radiatory jakieś tam mam od kart graficznych i procków,nie wiem czy wystarczą?lutować trochę umiem.
Chodzi mi żeby było jak najtaniej bo chciałem zmieścić się w 500zł z całością.Wiem,że niektórzy sprzedają gotowe za 90 czy 100zł,ale jak to są 2 części zlutowane ze sobą za 15 czy 20żł to dzięki,ludzie cenią się w dzisiejszych czasach dość wysoko..Nie mówię tu o bardziej profesjonalnych regulatorach gdzie wpinamy tylko dwie wtyczki i gotowe, http://allegro.pl/regulator-mocy-grzalk ... 97401.html ,może kiedyś ale na razie będę kombinował...

Posty scalone

Sorry,że zawracam głowę ale która grzałka będzie lepsza do kega 30l.Szukam max 2000Wat,bo jak będzie więcej to mogą polecieć bezpieczniki,oto dwie propozycje które znalazłem
http://allegro.pl/grzalka-do-bojlera-20 ... 60091.html
http://allegro.pl/grzalka-bojlera-2000- ... 99257.html
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: Wald »

marcin0409 pisze:radiatory jakieś tam mam od kart graficznych i procków,nie wiem czy wystarczą?
Mogą być za cienkie, za słabo odbierać ciepło z triaka. Mam coś podobnego jak tu: http://sklep.avt.pl/radiator-a5723-l-5cm.html . Nie zapomnij o paście przewodzącej ciepło (http://www.ceneo.pl/10005515#tab=spec), samo przyłożenie radiatora to za mało. Może da się wykorzystać pastę zdjętą ze starych połączeń, ale "na czysto" może nie działać.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: mirek109 »

marcin0409 pisze:Szukam max 2000Wat,bo jak będzie więcej to mogą polecieć bezpieczniki
Szukaj 2X2000W i podłącz na dwie fazy. Naprawdę warto.
Podpowiadam tą http://ths.pl/product-pol-12451-Grzalka ... akiem.html
lub tą 3x900W http://ths.pl/product-pol-12451-Grzalka ... akiem.html
Każda na oddzielną fazę i nie ma kłopotu. Grzałki na mufie moim zdaniem górą.
Powodzenia
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: Wald »

Warunkiem jest posiadanie instalacji trójfazowej, w domach miejskich nie ma takiej możliwości. Grzałki z mufą o ile obrabiasz, spawasz kega. Mnie montaż grzałki "UU" nic nie kosztował, a działa doskonale. Dodatkowo zaletą jest "czysty" keg, nie widać żadnych podłączeń. Nie zamienię mojego rozwiązania na grzałkę z mufą.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: Pretender »

2x2kW powinien spokojnie podłączyć. Mieszkam w starych blokach i korzystam z dwóch takich grzałek. Nawet na jednym bezpieczniku daje radę. Jednak bezpieczniej jest podłączyć pod dwa różne bezpieczniki.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Kuchenka vs grzałka - za i przeciw

Post autor: Wald »

Z bezpiecznikami taki problem, że i tak wszystko trafia na jeden główny, ale 2 razy po 2 kW tak, daje się podłączyć. Wcześniej pisałem o poradzie rozłożenia na różne fazy. Nie każdy ma taką możliwość.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”