Stalowe blaszki??

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
marceli
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 14:24
Podziękował: 37 razy

Post autor: marceli »

Witam, przeglądałem ostatnio "inne" fora w poszukiwaniu alternatywy dla dość drogiego wypełnienia sprężynkowego czy średniej jakośći zmywakowego itp. i trafilem na taki temat o wypełnieniu z blaszek nierdzewnych w krztałcie sprężynek, tyle, że te blaszki miały by być płaskie - tak to zrozumiałem, ale w związku z tym co tam napisano (czyli przewiewność wypełnienia) postanowiłem się Was zapytać - czy coś takiego może zadziałać?
A to link do tego pomysłu: http://siedestyluje.pl/viewtopic.php?t=255#p909
http://siedestyluje.pl/viewtopic.php?t=255#p917.
Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Stalowe blaszki??

Post autor: Wald »

Jakie to blaszki? Gdzie je można zobaczyć? Wstaw, lub podaj link do zdjęcia. Z tego co czytałem, to dyskusja tylko teoretyczna o metalowych blaszkach na kształt płatków śniegu. Jak to zrobić? Czym? Pamiętaj, że nie ma dwóch jednakowych śnieżynek i do tego rozmiar. 1 na 1 cm nie zadziała. Kolejny problem, zrobisz to taniej od sprężynek? Wyważasz otwarte drzwi, daj sobie spokój.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Stalowe blaszki??

Post autor: radius »

marceli pisze:trafilem na taki temat o wypełnieniu z blaszek nierdzewnych w kształcie sprężynek, tyle, że te blaszki miały by być płaskie - tak to zrozumiałem, ale w związku z tym co tam napisano (czyli przewiewność wypełnienia) postanowiłem się Was zapytać - czy coś takiego może zadziałać?
Przede wszystkim, gdybyś dokładnie wczytał się w kłótnie tam prowadzoną nt. sprężynek to wiedziałbyś, że nie chodzi stricte o wzór płatków śniegu a tylko o jego heksagonalny kształt i porównanie go do kształtu sprężynek pryzmatycznych, a po wtóre to płaskie blaszki nigdy nie "zadziałają" tak jak sprężynki. Twórcy sprężynek nie na darmo właśnie taki ich kształt wybrali za optymalny ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Stalowe blaszki??

Post autor: Zygmunt »

Można sie pośmiać. Naprawdę ludzie myślą, że kształt jest przypadkowy i producenci sprężynek doszli do ich kształtu przez przypadek, czy metodą prób i błędów? Przecież sprężynka została opisana i sprawdzona już w latach 50tych w USA (Leva, "Tower packings and packed tower design", rok 1953ci), potem w Europie w 70tych przez Kerenyi'a (węgierskie nazwisko, nie wiem, czy dobrze odmieniam), dokładnie w roku 1971, do tego nawet jest rozrysowana w podręczniku Krella (strona 420-wzory, 421- kształty) z lat 80tych (pierwsze wydanie chyba 80ty, drugie '82). To nie jest tak, że ktoś tego nie policzył- za kształtem wypełnienia pryzmatycznego stoi kupa roboty bardzo utalentowanych chemików i matematyków. A teraz zrób sobie człowieku płaskie blaszki, bo przypominają płatki śniegu. Istne kuriozum.

BTW- jakby ktoś chciał poczytać o projektowaniu kolumn półkowych w "trochę" większej skali, to książka z 1953 jest dalej aktualna i zawiera kupę przydatnych rzeczy, polecam. Z bardziej aktualnych pozycji (lata '00) jest projekt ChemSep, tylko to już raczej o separacji symulowanej komputerowo, ale opracowania projektu zawierają sporo historii i opisy procesów krok po kroku.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Stalowe blaszki??

Post autor: panta_rei »

Popatrzcie z jakiego forum te "blaszki", jakie forum- tacy fachowcy ;-)
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Stalowe blaszki??

Post autor: herbata666 »

Mam pytanie do kolegi Zygmunta, trochę nie na temat ale chciałem się dowiedzieć czy Kolega zna jakieś dobre tytuły związane z naszym hobby (szczególnie kolumny półkowe) i przede wszystkim w języku polskim :D


Pozdrawiam
Piotrek
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Odp: Stalowe blaszki??

Post autor: Zygmunt »

Jasne, polecam Ciborowskiego: "Inżynieria chemiczna" i "Podstawy inżynierii chemicznej". No i oczywiście Jarosz i Jarociński.

Wysłane za pomocą Tapatalk
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”