Co jest nie tak??

Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...

Autor tematu
zejman
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 15:41
Podziękował: 1 raz

Post autor: zejman »

Mam pytanie do znawców tematu. Posiadam kombinowany sprzęt własnej roboty. Tzn. szybkowar zajumany żonie ;) przerobiony tak że w każdej chwili będzie mógł wrócić do gotowania gołąbków. Deflegmator zakupiony w necie był pusty. Wypełniłem go własnoręcznie robionymi sprężynkami z miedzi. I na końcu chłodnica odziedziczona po ojcu, która przerabiała spore ilości nastawu jeszcze w stanie wojennym :) Smak destylatu jest rewelacyjny, ale ilość jaką udaje mi się uzyskać jest dla mnie mało satysfakcjonująca. I tu pojawia się pytanie. Czy niecałe 3l 40% destylatu z 30l nastawu to nie za mało?? Wydaje mi się że powinno być więcej. I czy wina nie leży w wielkości deflegmatora? Może on powoduje straty?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: pokrec »

Teoretycznie, zgodnie z regułą kciuka, powinieneś dostać z 10 l nastawu ok. 2 l wódki 40%. W 10 litrach nastawu po przerobieniu powinien być ok. 1 l spirytusu. Czyli urobek poniżej 5 litrów wódki 40% jest nieakceptowalny. Wielkość deflegmatora nie ma tu znaczenia, podejrzewam, że coś źle sfermentowałeś. Zacznij od kupienia cukromierza za kilkanaście zł i naucz się robić nastaw 1410 w odpowiednim dziale naszego forum.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: kamil.ww »

Ważne pytanie, jakie drożdże jakie nastawy robisz? i najważniejsze, ile cukru dajesz do nastawu ??
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: Trener »

Sprzęt wygląda ok. Jeśli podczas procesu nie czuć w kuchni oparów alkoholu, nie ucieka gdzieś bokami, a chłodnica daje radę ze skropleniem w całości, to tak jak pisze kolega Pokrec, wina leży w nastawie. Dla pewności poza cukromierzem, zaopatrz się też w igłowy termometr cyfrowy, który umieścisz w szybkowarze. Po temperaturze gotowanej cieczy, w momencie gdy zacznie kapać, będziesz mógł określić moc nastawu i oszacować ile destylatu powinieneś otrzymać na wyjściu.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Autor tematu
zejman
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 15:41
Podziękował: 1 raz
Re: Co jest nie tak??

Post autor: zejman »

Dałem 8 kg cukru. Cukromierz po zakończeniu fermentacji pokazywał poniżej zera. Zestaw jest szczelny. Czyli niby wszystko ok. Destylację zacząłem po sklarowaniu nastawu. Drożdże jakie użyłem to drożdże z Biowinu. Nie pamiętam nazwy. Złote opakowanie, drożdże turbo. Niestety nie sprawdziłem zawartości alkoholu w nastawie przed destylacją.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: gr000by »

Zalecam najpierw lekturę forum :czytaj: , a później jakiekolwiek pytania. Szczególnie na temat destylacji i nastawiania. Nie mierzymy bezpośrednio alkoholomierzem stężenia alkoholu w nastawie, bo jest to niemożliwe - nawet w cukrówce wskazanie nie jest dokładne. Z 8kg cukru powinieneś uzyskać spokojnie 4-4,5 litra czystego alkoholu brutto.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: aronia »

Najlepszym rozwiązaniem jest termometr zanurzony w cieczy i na podstawie temperatury wrzenia możesz odczytać teoretyczną zawartość % nastawu z wykorzystaniem wykresu zamieszczonego przez jednego z kolegów. Dzięki termometrowi możesz też ocenić ile % zostało w tym co gotujesz.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: Trener »

Zawartość alkoholu w nastawie mógłbyś sprawdzić chyba tylko na dwa sposoby. Albo winomierzem kapilarnym (w odgazowanym i wyklarowanym nastawie), co do którego dokładności (przynajmniej w przypadku mojego egzemplarza) mam jednak spore zastrzeżenia, albo mierząc temperaturę nastawu w chwili gdy zaczyna się proces parowania alkoholu. Do tego potrzebny jest termometr w szybkowarze. Zależności mocy od temperatury nastawu są stabelaryzowane.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Autor tematu
zejman
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 15:41
Podziękował: 1 raz
Re: Co jest nie tak??

Post autor: zejman »

Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi. Dołączę do szybkowara termometr i będę miał jasność przy następnym razie.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: ramzol »

Kolego ja na prostym sprzęcie z 10l nastawu ŁKZWJ (2kg cukru) przerobionego do-4BLG wyciągam 2 setki przedgonu 85%, 0,7 serca 80% i 0,5 pogonu tak +/- 50%.
Wstaw termometr w garnek to ci bardzo pomoże i ułatwi zadanie. Ja na twoim miejscu zrobił bym mniejsze sprężynki z CU (fi 2 mm) i dorzucił zmywaków z Lidla. Troszkę podniosą % i ustabilizują proces.
pozdrawiam Ramzol
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
zejman
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 15:41
Podziękował: 1 raz
Re: Co jest nie tak??

Post autor: zejman »

I sprawa jasna. Zrobiłem kolejny nastaw i po destylacji uzyskałem 4,2l serduszka o mocy 84% i 1,5l pogonu 50%. Wygląda na to że problem był w drożdżach.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Co jest nie tak??

Post autor: gr000by »

A z jakiej ilości cukru?
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
zejman
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 19 lis 2013, 15:41
Podziękował: 1 raz
Re: Co jest nie tak??

Post autor: zejman »

gr000by pisze:A z jakiej ilości cukru?
Dałem 8 kg cukru na 21 l wody
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Odp: Co jest nie tak??

Post autor: klodek4 »

I teraz jest ok:grin:, choć na te ilość cukru dałbym więcej wody, cukromierz niezbędny!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie destylatorów”