Jak przygotować węgiel aktywny własnej produkcji do filtracji?

Wszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji, zapachów drożdży itp...

Autor tematu
Timoven
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 30 kwie 2013, 11:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Timoven »

Witam.
Ostatnio przygotowałem sobie sam węgiel aktywowany (wypalenie drewna w atmosferze beztlenowej).
Następnie go pokruszyłem, ale tutaj mam problem. Czy węgiel aktywny brudzi destylat? Czy powinien być przygotowany tak, aby po filtracji przepływała klarowna ciecz?
Po pokruszeniu węgla uzyskałem mnóstwo pyłu. Nie wiem czy go wyrzucić, czy pozostawić. Jeśli taki węgiel nie powinien barwić destylatu/wody, to jak go przygotować? Filtrować wodę aż przestanie brudzić? Mam zamiar filtrować tym produktem poprzez przepuszczenie destylatu przez filtr. Próbowałem szukać, ale nie umiałem znaleźć.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 lis 2013, 15:16 przez gr000by, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: konieczne poprawki
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Jak przygotować węgiel aktywny własnej produkcji do filtracji?

Post autor: ta_moko »

Nie wiem na ile Twój węgiel będzie skuteczny. Ale testuj - może być ok. Jak przygotować złoże do filtra jest opisane w kilku miejscach na forum. Masz np. tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/post80432.html#p80432. Jak coś, to pytaj. :)
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Autor tematu
Timoven
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 30 kwie 2013, 11:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jak przygotować węgiel aktywny własnej produkcji do filtracji?

Post autor: Timoven »

Jak coś, to pytaj. :)
Więc pytam.
Czy taki węgiel brudzi surówkę na szaro/czarno ? Czy nie powinien ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Jak przygotować węgiel aktywny własnej produkcji do filtracji?

Post autor: radius »

@Timoven,
Timoven pisze:Ostatnio przygotowałem sobie sam węgiel aktywowany (wypalenie drewna w atmosferze beztlenowej).
Przygotowałeś sobie węgiel drzewny a nie aktywowany. Produkcja węgla aktywnego jest trochę bardziej złożona. Węgiel aktywowany to taki węgiel, który jest nieco bardziej elektrododatni. Istnieją dwie podstawowe metody, których węgiel ‚używa’ do usuwania zanieczyszczeń: absorpcja oraz redukcja katalityczna, proces w czasie którego ujemnie naładowane jony zanieczyszczeń, są przyciągane do dodatnio naładowanego węgla aktywnego. To tak w skrócie :ok:
Timoven pisze:Czy taki węgiel brudzi surówkę na szaro/czarno ? Czy nie powinien ?
Brudzi na początku. Po wypłukaniu najdrobniejszych cząstek destylat leci czyściutki jak łza. Oczywiście mowa o gotowcu, twój węgiel może "brudzić" trochę więcej ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Jak przygotować węgiel aktywny własnej produkcji do filtracji?

Post autor: ta_moko »

Jeżeli go bardzo dobrze wielokrotnie wypłuczesz wrzątkiem np. w garnku, za każdym razem odlewając brudna wodę i będziesz tak postępował do czasu, aż woda będzie czysta przy kolejnym płukaniu, to nie ma prawa zabrudzić alkoholu przy filtracji. Gdyby jednak się okazało, że coś do psoty się przedostanie, to przelanie jej przez drobny filtr (np. papierowy do kawy) załatwi sprawę, a Ty będziesz mógł się cieszyć czystym wyrobem.
Tylko czy Twój węgiel tak się zachowa - nie wiem.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

standz
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 3 kwie 2010, 10:31
Re: Jak przygotować węgiel aktywny własnej produkcji do filtracji?

Post autor: standz »

Możesz śmiało filtrować aż będzie leciał czysty trunek a poptem ten brudny jeszcze raz wlej do filtra i sprawa załatwiona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie destylatu”