Regulatory temperatury ES10

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
tankij
10
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2011, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Suwałki
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: tankij »

Witam, od jakiegoś czasu niosę się z pomysłem aby zamontować na końcu chłodnicy w aabratku regulatory temperatury.

Aabratek podłączony do wody, keg z grzałka 2000W podłączona do regulatory temperatury, w regulatorze czujnik temperatury który znajduje się przy wyjściu w chłodnicy. Spadek ciśnienia wody lub jej brak, opary zaczynają iść do góry temp. wzrasta, zaczyna dziać regulator i wyłącza naszą kolumnę. Bezpieczna metoda nie siedzenia 10h przy naszym zespole :)
alembiki
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Regulatory temperatury ES10

Post autor: drgranatt »

Tak prawdę mówiąc to nie wiem co chcesz osiągnąć montując w ten sposób urządzenie. Jeżeli chcesz aby regulator wyłączał kolumnę to na pewno sonda nie powinna być umieszczona przy wyjściu chłodnicy. Po co ma mierzyć temperaturę destylatu :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Regulatory temperatury ES10

Post autor: wawaldek11 »

Kolega chyba chce mierzyć temperaturę wody wychodzącej z chłodnicy.
Choć ja tu widzę pewien problem - gdy braknie wody w układzie i nie będzie przepływu, to czujnik temperatury po długim czasie pokaże jej wzrost.
Lepiej zamocować sondę do końcowej części głowicy, która w czasie normalnej pracy nie jest gorąca. Rozgrzeje się gdy braknie chłodzenia.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Regulatory temperatury ES10

Post autor: ozzy88 »

Zamysł ciekawy, ale jak napisał kiedyś kolega @rozrywek
proces bez osobistej kontroli łamie "przepisy bhp"
zostawiając sprzet samopas to jakbyś wysłał żonę do ciechocinka
Ale przyznam szczerze, że sam czasem muszę wyskoczyć z mojej utopii do domu a w tym czasie siedzę jak na uzbrojonej minie i to rozwiązanie usunęło by kilka obaw i problemów (Bezpieczeństwa nigdy dosyć!) :) :klaszcze:
drgranatt pisze:Tak prawdę mówiąc to nie wiem co chcesz osiągnąć montując w ten sposób urządzenie. Jeżeli chcesz aby regulator wyłączał kolumnę to na pewno sonda nie powinna być umieszczona przy wyjściu chłodnicy. Po co ma mierzyć temperaturę destylatu :bezradny:
Koledze chodzi o to, że jeśli przy jakimś nie fortunnym splocie wydarzeń podczas jego nieobecności do chłodnicy przestanie docierać woda chłodząca to na wyjściu chłodnicy (w miejscu odbioru destylatu) zacznie się wydostawać łatwopalna para! To rozwiązanie ma zabezpieczyć układ przed takim wypadkiem (odłączając grzanie beczki) i oszczędzić nam remontu :)


Ps. Znacznie taniej i pewniej będzie Ci zastosować termostat bimetaliczny z ręcznym resetem! Unikniesz takiej sytuacji: "Woda przestała lecieć a z chłodnicy wydostaje się palna para - termostat to wyłapuje i odłącza grzanie. W momencie gdy sonda termostatu ostygnie (kilkanaście sekund) urządzenie włączy zasilanie z powrotem i tak w kółko."

a taki termostat (http://www.allegromat.pl/aukcja145380) raz, że jest połowę tańszy to po zadziałaniu nie załączy Ci z powrotem zasilania do póki go ręcznie nie zresetujesz... :)


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”