Klarowanie Białkiem jaja kurzego

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...
Awatar użytkownika

Autor tematu
amator
50
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:32
Krótko o sobie: Produkuję amatorsko dobry destylat.
Ulubiony Alkohol: bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: amator »

Klarował kiedyś ktoś tym zacier? Chciałbym wiedzieć czy białko jaja nie pozostawi jakichś nieporządanych efektów ubocznych w stylu zapach, kolor, smak, albo jakieś fuzle się może utworzą? Albo czegoś innego użyć może.

Bo mam zacier ok 20 l i słabo sie klaruje bo stoi w ciepłym miejscu (przenieść nie mam gdzie) a niedługo urodziny i jakoś go muszę pocisnąć z klarowaniem :mrgreen:

help ;)
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Klarowanie Białkiem jaja kurzego

Post autor: Juliusz »

W zasadzie zacieru nie klaruje się środkami dodatkowymi. Klarowanie stosuje się przy produkcji win i zajmuje to sporo czasu. Jeśli urodziny zbliżają się szybko to i tak nie pomoże.

Białkiem klaruje się wina (czerwone nie białe) i trwa to kilka dni nawet ponad tydzień. Na 20 litrów używa się białko z jednego jaja. Ubija się je trochę z połową do jednego kubka wina, wlewa mieszankę do wina, miesza raz i czeka się około tygodnia. Lewaruje się delikatnie zostawiając warstwę (około 20-30 mm) na dnie.

Normalny zacier nie sklaruje się jeśli:

Jest bardzo słaby lub zanieczyszczony pektynami (z owoców - gruszki, śliwki); nie skończył fermentować (sprawdź hydrometrem powinien wskazywać około 990); jest za ciepło.

Myślę, że w Twoim wypadku odlewaruj zacier rurką tak aby pozostała jakaś warstwa na dnie (nie musi być doskonale klarowny) rurką zagiętą do góry aby nie ściągać martwych drożdży. Destyluj to co masz, dużej zmiany nie będzie nawet jeśli dobrze sklarujesz.

Definitywnie drugie destylowanie usunie to co zostanie w nieklarownym zacierze. Do drugiego destylowania dodaj wody aby mieszanina nie miała więcej niż 40%.

Jeśli jednak chcesz klarować białkiem nie powinno ono dać niemiłych zapachów, smaku czy koloru. Ugotuje się na twardo i z pewnością nie pofrunie do góry w czasie gotowania.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Autor tematu
amator
50
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:32
Krótko o sobie: Produkuję amatorsko dobry destylat.
Ulubiony Alkohol: bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Klarowanie Białkiem jaja kurzego

Post autor: amator »

Dzięki za wyczerpanie tematu. Wiec pojadę z koksem z tym co mam w butli. Zresztą kumple i tak zawsze chwalą mój Bimber wiec chyba teraz nie bedzie problemu :geek:

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Klarowanie Białkiem jaja kurzego

Post autor: mima »

Witam!!
Zacier klaruje się naturalnymi środkami takimi jak np. bentonit, lub klarowin. Nastaw należy schłodzići treba czekać max. do trzech dni. Napewno się to opłaca. Pozdro. ;)
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

Yobi
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 13 mar 2009, 22:38
Klarowanie zacieru

Post autor: Yobi »

Witam!!!
Jestem nowicjuszem w tym temacie, i mam takie pytanko do was koledzy z dużą już praktyką. Zacier mam już prawie gotowy(czas fermentacji się skończył), chcę teraz poddać go fermentacji przy pomocy białka z jajka, jak dodam te białko to ile czasu potrzebuje zacier na sklarowanie się, i czy po tym zabiegu trzeba jeszcze ściągać jeszcze raz z nad osadu??? Bo jak przestalo pracować to już raz odciągnąłem!! Tylko właśnie nie wiem jak z tym białkiem mam postępować!! boję się żebym nie zepsuł zacieru!!!
Z gory dziękuje za odp:i przepraszam jeśli napisałem to nie w tym dziale co trzeba. (jak nie to bardzo proszę admina o przeniesienie tego tematu do odpowiedniego działu)!
Pozdrawiam :
Awatar użytkownika

szczub
150
Posty: 173
Rejestracja: środa, 24 wrz 2008, 23:48
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Klarowanie Białkiem jaja kurzego

Post autor: szczub »

@Yobi
Na samym początku tu jest chyba błąd albo nie ogarniam
chcę teraz poddać go fermentacji przy pomocy białka z jajka
Oczywiście po klarowaniu trzeba ściągnąć z nad osadu. Szczerze mówiąc nie wiem jak wygląda sprawa z białkiem. Bentonitem wystarczy kilka dni.
"Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach. "
Awatar użytkownika

jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Drożdże do cukrówki.

Post autor: jouu »

Gdzieś tutaj przeczytałem ze białkami z jajek można klarować... Wie ktoś coś więcej o tym ?
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Drożdże do cukrówki.

Post autor: Zygmunt »

Chodzi o albuminę zawartą w białku jajka- i rzeczywiście to działa, z tym, że strasznie wolno. Białko z jednego jajka trzeba wymieszać w szklance w odrobiną nastawu i wlać (jedno jajko/25l)- po jakimś tygodniu do 10 dni widać efekt.


UPDATE:
Znalazłem to:
http://old.wino.org.pl/frames/klar.htm

i to:

http://www.alkohole-domowe.com/forum/vi ... p?f=2&t=19
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

zenonkosa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 2 sty 2010, 17:31
Re: Klarowanie Białkiem jaja kurzego

Post autor: zenonkosa »

Z tego co wiem są 2 metody ubić pianę z białka i wymieszać ją delikatnie i ostrożnie ze szklanką zacieru, a następnie dolać do reszty lub wbić białko do szklanki zacieru i dobrze wymieszać(nie upijać piany). Mnie 2łyżeczki herbaciane białka sklarowały mały nastaw(3litry) w jakiś dzień lub 2
Awatar użytkownika

jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Klarowanie Białkiem jaja kurzego

Post autor: jouu »

W piątek 01.01.2010 wbiłem takie 2 roztrzepane i rozcieńczone białka do 80L cukrówki (oryginalny przepis głosił jedno białko na 255l) w week będę miał możliwość dojrzenia mojego nastawu to napisze jak podziałał. Temperatura klarowania ok 10'C .
Dobry bimber nie jest zły ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”