Grubość blachy kotła

Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.

Autor tematu
tomson5
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 18:14

Post autor: tomson5 »

Witam
Rozglądam się za blachą kwasową do wykonania kotła.
Zastanawia mnie jakiej grubości powinna być taka blacha?. Zakładając że grzanie będzie gazowe.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: grubość blachy kotła

Post autor: Pretender »

Jaki kształt kotła planujesz? Jak duży? 2mm będzie dobre, a 3mm wystarczające.


PS
nie lepiej skorzystać z gotowca - keg? Masz rączki, na dole kołnierz osłaniający od płomieni, same zalety. Materiał i spawacz też będzie kosztował.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: grubość blachy kotła

Post autor: gr000by »

Jak planujesz grzanie gazowe to w końcu i tak sprzęt stanie na taborecie gazowym. W tej sytuacji najprostszą, najtańszą i najlepszą opcją będzie kupno kega.
Oprócz tego o czym wspominał Pretender, z kega można zbudować praktycznie każdy sprzęt - potstill czy dowolną kolumnę relatywnie małym kosztem. A jak odpowiednio powiększysz wlew, to i kocioł warzelny do piwa/zbożówek będziesz miał :).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

sliwowica
30
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 16 mar 2012, 18:25
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: grubość blachy kotła

Post autor: sliwowica »

A może koledze chodzi po głowie płaszcz? dlatego chce wykonać kocioł sam.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: grubość blachy kotła

Post autor: Pretender »

Kilka pytań z Naszej strony padło, czekamy więc na odpowiedź.

Autor tematu
tomson5
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 18:14
Re: Grubość blachy kotła

Post autor: tomson5 »

Witam

Cierpię na pernamentny brak kasy. Pomyślałem sobie że taniej będzie mi znaleść/kupić kawałki blachy 30x40 i zrobić z tego prostokątny kocioł. Zakładając że znajomy mi to pospawa. @gr000by poddałeś mi doskonały pomysł z kotłem warzelniczym. Myślałem o czymś takim ale odrzuciłem to myśląc że to chyba się nie uda mając otwór 50mm, ale popatrzyłem na różne konstrukcje gdzie jest zrobiony taki większy dekiel przykrecany na śruby a w niego wspawana mufa czy coś w stylu śrubunku. Padło na temat taboretu. Docelowo ma być taboret gazowy oczywiście. Widzę że prawie wszyscy psotnicy rzucili się na kegi i pewnie w całej Polsce skończyły się zapasy tanich nikomu nie potrzebnych kegów ;-) 

Dziękuję za odpowiedzi w temacie grubości blachy. 
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Grubość blachy kotła

Post autor: gr000by »

Ja w kegu 50l mam potężny wylew o średnicy ok. 20cm. Do tego dopasowana, odpowiednio wygięta blacha z dospawaną kolumną, uszczelka silikonowa i mocowanie na 10 śrub. Sprawuje się doskonale. Służy mi też jako kocioł zacierny do zbożówek - przelanie zacieru to kwestia przechylenia kega lub użycia litrowego garnuszka.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Grubość blachy kotła

Post autor: Zygmunt »

Widzę że prawie wszyscy psotnicy rzucili się na kegi i pewnie w całej Polsce skończyły się zapasy tanich nikomu nie potrzebnych kegów
Tanie kegi skończyły się dawno, a te drogie skończą sie niedługo- a za kilka lat będą już tylko PETainery i KeyKegi- plastik wypiera KO :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
tomson5
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 18:14
Re: Grubość blachy kotła

Post autor: tomson5 »

@gr000by zainteresowałeś mnie tą dwu funkcyjnością kotła. Jak radzisz sobie z chłodzeniem brzeczki przy zastosowaniu tego Kega??
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Grubość blachy kotła

Post autor: gr000by »

Zostawiam kocioł z zawartością w spokoju. Fakt, metoda powolna, ale tania i pewna. Po zatarciu i scukrzeniu, gdy zawartość jeszcze ma 50-55*C (ok. 6-8h chłodzenia) przelewam ją do fermentatorów z PP lub PE i mogę zacierać kolejną partię zboża. W zimie jest o tyle prościej, że otwieram okno na noc i mam zimny zacier po 10-12 godzinach. Jak będę miał przypływ gotówki, to zainwestuję w chłodnicę browarniczą do chłodzenia brzeczki po chmieleniu, ona również będzie wielofunkcyjna :).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Materiały”