wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
omart
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 27 kwie 2013, 19:22

Post autor: omart »

Od paru lat angażuję się w wyrób wina z winorośli hodowanej własnoręcznie, przy czym moim celem jest uzyskanie jak najlepszej jakości wina wytrawnego. Dotąd zawsze możliwe do wypicia były tylko wina co najmniej półwytrawne, ze względu na kwas w winogronach. Czy którykolwiek z forumowiczów ma jakiś pomysł na minimalizację zawartości kwasu w moszczu bez dosładzania przesadnego? Może mielibyście sugestię jakąś w temacie?
promocja
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Post autor: pokrec »

Da się to zrobić przez dosypanie do części moszczu sproszkowanej kredy. Ona przereaguje z kwasem i wszystko osiądzie na dnie. Wtedy taki moszcz się spuszcza i na nim nastawia wino. Owoce wyhodowane w naszej strefie klimatycznej są z reguły dużo bardziej kwaśne i mniej słodkie, niż te południowe. Nie można kompletnie odkwasić całego moszczu, bo drożdże potrzebują jednak środowiska kwaśnego, dlatego warto kupić paski / odczynniki do określania pH moszczu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Post autor: Pretender »

Jakiej mocy są twoje wina?
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Post autor: Emiel Regis »

W tej sytuacji powinno pomóc wymrażanie. Z jakich szczepów nastawiałeś?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Post autor: pokrec »

Ja robię wina mocne i półsłodkie. Nie wiem, jakiej mocy dokładnie, bo to nie jest łatwo określić, ale po dodanym cukrze i BLG końcowym wychodzi w okolicach 15%
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

simsalla7
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 16:41
Re: wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Post autor: simsalla7 »

Witam
Ja już 5 lat robię winka - całkiem niezłe. W tym roku kupiłem od " dziadka" winogron dzisiaj - trochę się Pan pośpieszył i niektóre jagody są niedojrzałe. Zostawiłem pod przykryciem na balkonie i zastanawiam się czy ten winogron " dojdzie" - dojrzeje - nabierze cukru. Proszę o poradę i dziękuję.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Post autor: pokrec »

Winogrona chyba nie dojrzeją od leżenia na balkonie. Raczej zaczną na dziko fermentować / pleśnieć...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

DarekRz
50
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 lut 2009, 12:03
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: wino wytrawne - jak zminimalizować kwas

Post autor: DarekRz »

Przede wszystkim, żeby zrobić coś świadomie z kwasowością moszczu to trzeba ją znać. Czyli najpierw zmierzyć. Ogolna rada na poczatek - jesli winogrona jakimi dysponujesz sam zrywasz z krzewu, a nie kupujesz - to przetrzymaj grona jak najdłużej na krzewie. Nawet jak juz cukry nie przyrastają - to kwasy się redukują. Poza tym zmienia się rodzaj kwasow - maleje ilość kwasu jabłkowego, a wzrasta ilość kwasu gronowego. Ten drugi jest i łagodniejszy w smaku (słabiej zdysocjowany) i łatwiej się go pozbyć (przy przetrzymywaniu wina w chłodzie wytrąca się jako kryształy kamienia winnego - można to przyspieszyć schładzając mocniej wino, tzw. wymrażanie). Jak już przetrzymasz grona na maksa, mierzysz zawartość kwasów w g/l . Do pomiaru można użyć któregoś z dostepnych "kwasomierzy", z Biowinu http://www.biowin.com.pl/biowin/wino-pi ... nie-sokach , lub z Euro-Winu http://www.eurowin.pl/pl/p/Kwasomierz-do-wina/369.
Jak znasz kwasowość to mozna podjąć dalsze kroki - jak wyjdzie 7-8 g/l kwasow to mozna fermentować bez odkawszania. Jak 9-10 g/l to 2 g/l można odkwasić kredą bez wpływu na smak wina - ale trzeba to zrobić jak najwcześniej - praktycznie przed fermentacją. Jak kwasowość wyjdzie 11-14 g/l można odkwasić kredą o 2 g/l i uzyć do fermentacji drożdży "zjadających" kwas jabłkowy - np. Lalvin 71B lub Mauryvin B ( http://www.browamator.pl/szczegoly.php? ... sortuj=kod ).
Jak moszcz ma powyżej 14 g/l kwasów, to w żaden rozsądny sposób nie da się z niego zrobić wina gronowego, wytrawnego. Najwyżej dolać wody i zrobić winogroniaka.

Powodzenia,
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”