Jak to działało - stary destylator?

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
asik38
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 30 maja 2013, 19:58
Podziękował: 3 razy

Post autor: asik38 »

Przyznaje, że trafiłem na Waszą stronę prawie przez przypadek ale zachęcony rzetelnością
prowadzenia dyskusji postanowiłem się do niej włączyć.
Jest to wynikiem mojej ciekawości jako wieloletniego konstruktora urządzeń technicznych
z bardzo różnych i czasami zupełnie odległych od siebie dziedzin.
Sprawa dotyczy aparatu do destylacji spirytusu.
W czasie niemieckiej okupacji - jako pięcioletni chłopak - byłem świadkiem budowania
takiego aparatu.
Niestety po 70 latach wiele widzianych wtedy rzeczy uległo zapomnieniu a o wielu
być może nigdy nie wiedziałem.
Jeżeli jest to możliwe, chciałbym poznać szczegóły tej konstrukcji, z której kilka szczegółów
pamiętam dość dobrze a inne bardzo powierzchownie. Liczę na to, że konstrukcja ta jest znana
choć być może z jakiegoś powodu niepopularna, gdyż później już nigdy o nie nie słyszałem.

Opis tego co pamiętam. (dołączam szkic urządzenia)
=====================
Urządzenie miało kształt okrągłej kolumny i było dość duże - wydaje się, że miało lekko
ponad 2 m wysokości, bo w czasie wynoszenia z mieszkania trzeba go było pochylić, gdyż
nie mieściło się w drzwiach. Średnica kolumny wynosiła około 60 - 80 cm.
Na dole było palenisko - tą nazwę słyszałem dość często ale nie widziałem urządzenia w ruchu
a nawet nie wiem czym miało być opalane. Podejrzewam że drewnem, bo przeznaczone było podobno dla szpitala polowego, który zapewne mieścił się na prowincji albo w lesie, gdyż
urządzenie było podobno budowane dla potrzeb konspiracyjnych.
Jest to o tyle prawdopodobne, bo pamiętam dwoje drzwiczek na dole - palenisko i popielnik
- dokładnie takie same jak w każdym istniejącym wówczas piecu.
Nad paleniskiem była duża przestrzeń i nazywano ją kotłem. Jaka była wysoka ta przestrzeń
nie potrafię powiedzieć.
Nad kotłem było kilka (około 5 - 7) półek i szczegóły budowy takiej półki pamiętam dość
dobrze. Każda z nich zaopatrzona była w 28 rurek w kształcie fajek - jak na rysunku i jedną
rurę odpływową wlutowaną na takiej wysokości, żeby utrzymywać odpowiedni poziom cieczy
na półce. Była ona umieszczona na pewno z boku a nie centralnie.
Średnica rurek (fajeczek) była około 10 - 12 mm, średnica rury odpływowej około
20 - 25 mm. Jak były mocowane i ewentualnie uszczelniane półki wewnątrz kolumny nie wiem.
Czy mogły być wyjmowane w czasie eksploatacji też nie wiem.
Nie pamiętam również umiejscowienia jakichkolwiek rur odpływowych, zaworów itp.
Całość wykonana była z mosiądzu, wyjątek stanowiły rurki w kształcie fajek, które wykonane
były z miedzi. Wszystkie połączenia były lutowane stopem cynowym.
O aparaturze mówiono, że będzie produkować spirytus niezwykle wysokiej czystości, bo będzie
służyć celom medycznym. Znajduje to potwierdzenie w dużej ilości półek na których - tak myślę
zachodziło permanentne zwiększenie stężenia alkoholu.
To chyba coś podobnego do opisywanej na Waszych stronach metody refluksu.
Nie domyślam się natomiast, czy poziom cieczy na półce nie był utrzymywany przypadkiem
na takim poziomie, że para z niższej półki musiała się przedzierać przez ciecz znajdującą
się wyżej.

Jeżeli nie była to konstrukcja unikalna, byłbym bardzo wdzięczny za wskazanie opisu takiego
urządzenia lub uzupełnienia na forum szczegółów konstrukcji, których nie potrafię podać.

asik38
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak to działało ?

Post autor: radius »

Szkicu żadnego nie widzę, ale z opisu wnioskuję, że mogło to być "coś" takiego:
P1190562.JPG
Opisujesz kolumnę z półkami rzeczywistymi. Na forum jest temat http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... t6458.html gdzie znajdziesz trochę wiadomości na ten temat. Na sąsiednim forum również temat był niejednokrotnie poruszany. Sam przymierzam się do budowy takiej kolumny (oczywiście dużo mniejszej średnicy), gromadzę materiały, ale permanentny brak czasu ;) cięgle odwleka pomysł na później.
Dużo materiałów ma kol.lesgo58 - zdjęcia, szkice, projekty :ok:
Moim marzeniem jest zbudowanie czegoś takiego:
Kolumna gotowa.jpg
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
asik38
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 30 maja 2013, 19:58
Podziękował: 3 razy
Re: Jak to działało ?

Post autor: asik38 »

Dziękuję, nie wiem dlaczego rysunek się nie dołączył - może mam za mało wprawy w poruszaniu się w tym portalu. Spróbuję go ponownie dołączyć.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Jak to działało ?

Post autor: ta_moko »

Witam.
Ten rysunek byłby bardzo pomocny w dalszym poszukiwaniu odpowiedzi. Sam jestem żywo zainteresowany taką kolumną. Niestety nie mam zmysłu projektanta, bardziej teoretyka i wykonawcy z gotowego projektu. Szczerze mówiąc cierpliwie czekam, aż Kolega radius wreszcie ruszy konstruktywne z tym tematem. Może stworzycie taki zespół d.s. kolumny z rzeczywistymi półkami i forum wzbogaci się o dobry projekt i rzetelne opisy jego pracy. Pozdrawiam. :klaszcze:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jak to działało ?

Post autor: lesgo58 »

@ta_moko
O kolumnie półkowej to my juz od dawna. Powstał nawet jeden skończony projekt, które jest w trakcie "dopieszczania"
http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... %C5%82kowa
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 cze 2013, 00:40 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Jak to działało ?

Post autor: ta_moko »

@lesgo58
Oczywiście znam ten temat. Jak łatwo zauważyć, na naszym forum zarejestrowałem się w dniu, w którym @darex zamieścił foto swojej kolumny - po prostu m u s i a ł e m ją zobaczyć, a mogłem tylko jako zarejestrowany. Przepraszam, chyba niefortunnie napisałem o stworzeniu lobby kolumny półkowej, oczywiście ono istnieje. Chodzi mi o to, że wciąż przed nami długa droga do jakiegoś - nazwijmy to - finalnego opracowania, o opisie procesu nie wspominając. W dalszym ciągu temat w powijakach. Mam nadzieje, że nie kupisz Still Dragona :D , tylko powstanie jego domowa wersja, równie powalająco piękna.
:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: - za Twój wkład w rozwój tematu. :respect:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Autor tematu
asik38
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 30 maja 2013, 19:58
Podziękował: 3 razy
Re: Jak to działało ?

Post autor: asik38 »

Witam ponownie,

Udało mi się nareszcie przesłać rysunek omawianej kolumny i w związku z tym proszę wszystkich,
którzy się zetknęli z tą konstrukcją o odpowiedź na moje wątpliwości:
1. Czy istnieje jakieś zalecenie co do odstępu między półkami ?
2. Czy istnieje jakieś zalecenie co do (min ?, max ?) wysokości warstwy cieczy na półce ?
3. Na jakiej wysokości - w stosunku do wylotu "fajkowej rurki" powinna się znajdować
górna krawędź rurki odprowadzającej ciecz na półkę poniżej ?
4. Ad 3. Czy wydostająca się para powinna "przedzierać się" przez warstwę cieczy na wyższej
półce, czy powinna mieć swobodny wypływ.
5. Czy kolumna - ze względu na swoje dość znaczne wymiary i dobre przewodnictwo cieplne
ścianek a co za tym idzie duże potencjalne straty ciepła - powinna mieć zewnętrzną
izolację cieplną ?
6. Niezależnie od sposobu grzania (dawniej zapewne drzewo, dziś palniki gazowe lub
grzałki elektryczne) - jakiej wydajności można się spodziewać z kolumny, o której
wspominałem w pierwej notce ?
7. Jaka jest optymalna ilość półek gwarantująca rozsądne stężenie alkoholu w destylacie ?
8. Czy nie mylę się, że teoretyczna temperatura 78 st. powinna być mierzona i utrzymywana
na najwyższej półce - niżej zapewne będzie wyższa ?

Pozdrowienia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak to działało ?

Post autor: Zygmunt »

http://alkohole-domowe.pl/product-pl-31 ... ktyka.html

Pischl opisuje dość dokładnie kolumny półkowe odpowiadając na większość Twoich pytań. Odpowiedzi dot. wydajności są związane z wymiarami kolumny; ilości półek i odpowiadające im stężenia alkoholu są dostępne na forum. Wartości takie jak wysokość fajek, grzybków, odpływów są do ustalenia doświadczalnie i związane są m.in. z wymiarami samej kolumny. Pary wychodzące z fajek lub grzybków muszą przechodzić przez warstwę cieczy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”