Pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.

Autor tematu
woytek..hun
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: gdzieś w Bieszczadach
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: woytek..hun »

Witam kolegów. Z góry przepraszam jeśli temat był już omawiany ale nie znalazłem nigdzie informacji na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie znalazłem rurę fi 50mm i chcę zrobić z niej deflegmator.
Sprawdziłem więc czy jest ona nierdzewna testem wodą z solą. Pilnikiem lekko przetarłem jeden z boków rury i wsadziłem do wody.
Po jakiś 3 dniach wyciągnąłem ją. Śladów rdzy nie widać nigdzie lecz woda stała się brudna, ma kolor brązowy. Gdy przetarłem szmatką rurę od środka zauważyłem że jest brudna.
Cały ten brud w wodzie pochodzi stamtąd. Nie wiem czy jest o rdza ale na rurze nigdzie jej nie widać. jak myślicie co to może być? Może lepiej się jej pozbyć? Z góry dzięki za odpowiedź.

liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: liyo78 »

Rura jest raczej ok -po prostu ją wypłucz.

użytkownik usunięty
Re: pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: użytkownik usunięty »

Sprawdź magnesem , chromonikiel najlepszy wcale nie przyciąga magnesu. taki np. OH18n9 trochę przyciąga magnes ale mniej więcej z ponad polowe mniej jak zwykłe żelazo.

Autor tematu
woytek..hun
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: gdzieś w Bieszczadach
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: woytek..hun »

Sprawdziłem no i przyciąga :| lipa trochę. Dzięki za odpowiedź

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: major »

Katowanie stali solanką nie jest dobrym testem. Nawet porządna nierdzewka nie jest przeznaczona do takiego środowiska. Już lepszy magnes...
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: drgranatt »

Magnes magnesowi nierówny. Na to trzeba zwrócić szczególną uwagę. Aby wybrać ten odpowiedni trzeba przeprowadzić z nimi kilka prób na atestowanych stalach. Jeżeli mamy magnes zbyt "słaby" to nie będzie przyciągał.
Ponadto, niektóre wyroby z tzw. nierdzewki czy kwasówki nie trzymają parametrów i przyciągają magnes mimo, że nie powinny.
Podam przykład, który nader dokładnie świadczy o tym co kupujemy, gdzie i w jakiej jakości.
W dwóch znanych hurtowniach handlujących wyrobami ze stali nierdzewnej działających w skali ogólnokrajowej zakupiłem ostatnio kilka wyrobów.
W pierwszej kupiłem rury w gat. 304 i armaturę w gat. 316. Żaden z posiadanych przeze mnie magnesów nie reagował.
W drugiej kupiłem różną armaturę w gat. 316. W tym przypadku magnes przyciągał wszystko.
Jaki z tego wniosek? Jeżeli skład chemiczny i proces produkcyjny materiału był prawidłowy magnes nie powinien reagować bez względu na to czy to jest stal w gat. 304 czy 316.
Niektórzy z nas na forum narzekali, że czują w destylacie jakby posmak metalu. Nie jestem pewien, ale przyczyną może być właśnie stal, która zawiera metale jakich w składzie nie powinno być albo przekroczona jest ich dopuszczalna zawartość procentowa.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: Zygmunt »

Skoro nie mamy nawet fotki, to ciężko coś powiedzieć. Autorze, czy mógłbyś dokładnie obmierzyć rurę, a następnie ją dość dokładnie zważyć?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
woytek..hun
20
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: gdzieś w Bieszczadach
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: woytek..hun »

Rura ma 150 cm wysokości, fi50mm a wagi niestety nie mogę podać bo wagi nie mam. Ale z nią chyba spokój sobie dam bo wsadziłem ją na kilkanaście godzin do zwykłej wody i w środku rury widać rdzawy nalot. Woda też się zrobiła syfska. Ale cudów się po niej nie spodziewałem, szkoda tylko bo ją znalazłem i nic mnie to nie kosztowało. Widocznie jak się kasy w nasze hobby nie włoży to nic z tego nie będzie. Takie hobby ;)

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Pytanie dotyczące rury nierdzewnej

Post autor: michal278 »

Większość stali KO jest magnetycznych !!!! Cała gama nad eutektycznych np.

http://www.stalnierdzewna.com/baza-wied ... erdzewnej/

możesz ją zmierzyć i poszukać w normach polskich czy taka rura w ogóle występuje.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Materiały”