[RW] Halina 5000

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Remiz
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 28 cze 2009, 09:26
Ulubiony Alkohol: Whisky, whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: Remiz »

No nic....., czas pochwalić się moim "wynalazkiem"....

Postanowiłem zbudować kolumnę wykonaną z miedzi, zadecydowały o tym 2 czynniki:
nie mam możliwości spawania kwasówki, więc lutowanie w zaciszu domowym lepiej "zdało egzamin"
jestem przekonany w większym stopniu do miedzianej aparatury, wydaje mi się (u mnie działa) że zawsze jest mniej smrodków w psocie

Biorąc pod uwagę koszty, łatwość dostępu do części, wydajność i inne czynniki, wziąłem pod rozwagę dwie średnice rury 42 mm i 54 mm. Ostatecznie przypadek zdecydował że wybrałem średnicę 42 mm (znalazłem tanie części do połączenia kolumny) i ruszyłem do boju ze składaniem, lutowaniem itp.

I oto "włala" jest i ona - Halina 5000.
100_4041 [1600x1200].JPG
Halina zawiera ;):

- keg 30 l – ogrzewany dwoma grzałkami 1000W i 2000 W
- regulator obrotów silnika – ścieżki pogrubiłem dodałem radiator i śmiga bez problemu
- fiting z przyspawanym nyplem nierdzewnym 1 ½ " (to był największy problem jak przyczepić tą rurę do kega :))
- Rura 42 mm o długości 100 cm, na końcach przylutowane: śrubunek 1 ½ " - 42mm (element w zasadzie zbędny, w przyszłości zastąpię pół śrubunkiem) i złączka 1 ½ " - 42 mm GW, rura zaizolowana
- wypełnienie na wysokość 100 cm ciętą rurką miedziana 2,5m dł. , 2 szt druciaków nierdzewnych, i siatka miedziana 100 cm x 20 cm zwinięta w rulon,
- dokręcane przedłużenie - rura 42 mm, długość 40 cm ze spiralą skręcona z rurki miedzianej fi 6mm – 2 mb, długość po skręceniu 35 cm, wybrałem spiralę zamiast zimnych palców - niestety przesadziłem z długością i przez to mam czasami problem z ustabilizowaniem kolumny, definitywnie skrócę ją – kiedyś:). Póki co działa ale woda która wylatuje z niej jest bardzo gorąca, na końcu rury zaślepka z wlutowana rurka wylotową
- chłodnica miedziana z rury 42 mm, długość 60 cm, w środku spirala z rurki fi 10 mm, 3 mb, długość robocza 50 cm, bardzo wydajna chłodnica, przy minimalnym przepływie psotka wylatuje bardzo zimna
- do tego zestaw przyłączeniowy do kranu
- węże, złączki i inne niezbędne elementy
- uszczelnienie to teflon na gwintach oraz uszczelka między kegiem i fitingiem
100_4064 [1600x1200].JPG
100_4074 [1600x1200].JPG
100_4088 [1600x1200].JPG
Jest jeszcze wersja do smakówek.
100_4091 [1600x1200].JPG
Efekty:
wydajność mam w granicach 1 -1,3 l / h – później zaczyna mi zalewać kolumnę – jak na tą średnice myślę że przyzwoicie,
jeżeli chodzi o woltaż to wychodzi mi w granicach 94 - 95 %, jak dla mnie wystarczająco,
a psotka ...., przetestowana organoleptycznie, jest super, głowa nie boli w smaku znakomita czego chcieć więcej:D

Kiedyś jak będę miał trochę weny to zmodyfikuję długość spirali, wtedy łatwiej się będzie operować dopływem wody do spirali refluksu, muszę zamontować redukcje która będzie zawracać skropliny idealnie na środek wypełnienia i wypierniczę ten śrubunek gdyż jest to potencjalnie dodatkowe miejsce nieszczelności kolumny.

I na koniec nie ukrywam, że mile widziane będą słowa uznania i konstruktywna krytyka ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: masol »

Witam
Sprzęcik mi się podoba. CM daje dość dobre efekty smakowe. Poszukaj teraz trójnika 42mm na 28 albo nawet na 25 (lepiej na 28 zawsze zawór można mocniej przykręcić) i zrób odbiór boczny par (VM) - zawór za trójnikiem + gwint + kolano + kawałek rurki + chłodnica leibiego na 1/2'' i skończą się problemy ze stabilizacją. Psotka jakościowo wyjdzie Ci jeszcze lepsza, a chłodnica u góry okaże się za krótka.
Pozdrawiam

amon
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 9 kwie 2009, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: amon »

Najpierw do tej kolumny na jej szczycie zamontuj termometr najlepiej cyfrowy aby utrzymać stałą temperaturę procesu i prawidłowo go przeprowadź. Temperatura ma być stała od początku do końca procesu. Na dole kolumny 100mm jej wysokości wypełnij miedzią to filtr katalityczny, resztę wysokości do deflegmatora wypełnij zmywakami
Problem w obsłudze urządzenia, z czasem do tego dojdziesz, zależy to od tego jak często będziesz posługiwał się swoją kolumną i analizował sam proces. Przez praktykę nabędziesz wprawy i zalewanie kolumny się skończy.
W tym sporcie nie ma drogi na skróty, trzeba postępować zgodnie z procedurą rektyfikacji dla danej kolumny. Na forum znajdziesz post na temat stabilizacji kolumn i postępuj zgodnie z jego opisem. Sprzęt bardzo dobry do nauki głównie na cukrówkach, później proponuję przejść na metodę VM i rozbudować sprzęt - daje lepsze efekty.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Remiz
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 28 cze 2009, 09:26
Ulubiony Alkohol: Whisky, whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: Remiz »

He he, kolego amon nie wiedziałem że moje zdjęcia są aż tak nieostre, (trochę musiałem je przyciąć żeby spełniły ostre wymogi "wagi" - ale bez przesady ;) )
Na pierwszym zdjęciu jak byk widać termometr (na tablicy) - cyfrowy - do pomiaru temperatury ;) , bez termometru nie wyobrażam sobie stabilizacji kolumny i kontroli całego procesu :)
Natomiast wypełnienie które mam znakomicie zdaje egzamin, smak psotki jest naprawdę wyborny. Robiłem nastawy wg przepisu któregoś kolegi z forum AD, cukrówka na przecierze pomidorowym z cukrem waniliowym, rewelacja polecam, wychodzi spirytusik z takim leciutkim zapaszkiem wanilii , mniam :)
A jeżeli chodzi o problem ze stabilizacją to "sęk" w tym że, przy tak długiej spirali refluksu zakres regulacji przepływu wody chłodzącej jest mniejszy niż bym chciał i trzeba bardzo delikatnie manewrować zaworem chłodzenia, po prostu kwestia praktyki, tak że stabilizowała się przyzwoicie ale nie tak jakbym sobie życzył (może za wiele wymagam). Nie mam problemu z zalewaniem kolumny, sprawdziłem po prostu przy jakiej wydajności zacznie mi ja zalewać, w końcu warto wiedzieć ile Halinka "uciągnie" :D

Co mnie boli??? Nie rozumiem dlaczego nagle zaczęło się tyle mówić o metodzie VM, CM jest sprawdzona i w takiej opcji chce pracować, efekty są bardzo dobre....
Mi to trochę zajeżdża modą z zachodu....
Oczywiście nie próbowałem więc nie wiem, to tylko moje prywatne zdanie. Najciekawsze że korci mnie żeby rzeczywiście dorobić taki wariant i chyba się za to wezmę (jak naciesze się trochę obecną opcją :D ) zawsze nowe doświadczenia.
Tak czy inaczej dziwne jest że wszyscy nagle zaczęli mówi że VM jest ok a reszta do bani.... :hmm:

Zresztą stare sprawdzone konstrukcje są całkiem ok, jak odchowam trochę dzieciaki to biorę się za składanie alembika wg projektu który wygrzebał ;) kol. Juliusz na homedistiller.org

masol
50
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 1 lip 2010, 09:35
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: masol »

@Remiz
Właśnie się przesiadłem CM na VM i prostota tego rozwiązania, banalna obsługa oraz mała wrażliwość na zmianę warunków zewnętrznych znacznie przemawia na jego korzyść. Nie mówię, że CM jest zły - mówię, że VM jest prostszy w obsłudze, a jakość psotki wydaje mi się jeszcze lepsza.
Mogę jeszcze zasugerować próbę otrzymania psotki o jeszcze większym stężeniu etanolu :) Wydaje mi się też, że zastosowanie miedzianych pierścieni do wysokości 30 cm wystarczy - zmywaki mają lepsze parametry P/V i warto część z pierścieni zamienić na zmywaki.... To tyle.
Gorąco pozdrawiam

amon
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 9 kwie 2009, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: amon »

Ha, ha, faktycznie jest, ale na pierwszy rzut oka jest słabo widoczny,nie zagłębiałem się w szczegóły zdjęcia.Sorry.
Miałem podobny problem z refluksem ale przebudowałem kolumnę i teraz jest ok, tu nie można przesadzić bo jak zauważyłeś jest zbyt mała regulacja.
Metoda VM na forum jest jakby tematem dnia dużo się dyskutuje, ale nie wiele osób decyduje się na przejście na inny system i są to tylko dyskusje.
Ja dość szybko przeszedłem z ZP na VM jest to proste w obsłudze jak cep.
U mnie zmiana była zamierzona i po dopracowaniu systemu jestem z kolumny zadowolony, można ją polecić.
VM nie jest ideałem samym w sobie, każda metoda ma swoje wady i zalety i swoich zwolenników.

bors23
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2013, 12:54
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: bors23 »

Odświeżę temat bo składam identyczną minikolumnę i mam pytanie. Gdzie jest ten termometr bo ja go nie widzę? Gdzie ma być wpięty - na samej górze powyżej skraplacza, czy poniżej skraplacza? Jeżeli u Ciebie 35 cm skraplacz był za długi to jaki zrobić 25? 30?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Remiz
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 28 cze 2009, 09:26
Ulubiony Alkohol: Whisky, whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: Remiz »

Termometr jest na górze skraplacza, na szczycie, miedzy dwiema rurkami "in" - "out" od skraplacza. Skraplacz skróciłem do około 20 cm i od razu ustały problemy ze stabilizacja procesu.
Krótszy skraplacz należy wykonać z krótszej rurki, ma być mniej zwojów i "włala" :) .

bors23 - Ciekaw jestem jak wyjdzie twoja minikolumna, pochwal się jak skończysz...

bors23
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 5 lut 2013, 12:54
Re: [RW] Halina 5000

Post autor: bors23 »

OK. Czekam jeszcze na kega,reszta prawie gotowa. Ale i tak debiut będzie w wiosna/lato gdy temperatury pozwolą na zrobienie zacieru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”