Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Witajcie koledzy konstruktorzy :)
Kiedyś już pisałem, że jak długo nic nie robię to mnie palce świerzbią :mrgreen: więc postanowiłem w swoim mini stillu zainstalować na odbiorze destylatu system stałego refluksu tzw. system inżyniera. Wyprawa do sklepu z akcesoriami do pneumatyki, potem godzinka roboty i oto efekty.
Tak wygląda w całości głowica ze skośnymi półkami i z systemem inżyniera
DSC01380.jpg
Widok z innego ujęcia
DSC01384.jpg
Tak rozwiązany jest powrót destylatu na wypełnienie (rureczka fi 6 wlutowana w mosiężną złączkę).
DSC01385.jpg
Aby móc swobodnie wyjmować głowicę, zastosowałem śrubunek 1/8" przed trójnikiem.
DSC01383.jpg
Zastanawiam się jeszcze, czy zamiast kolanka i śrubunku nie wystarczyłoby połączyć głowicę z trójnikiem, kawałkiem silikonowego wężyka, taka opcja byłaby dobrym rozwiązaniem gdybym chciał dołożyć moduł VM czy też wizjer. Z drugiej strony co sztywne połączenie, to sztywne.
Mogą pojawić się głosy, że brak jest zasyfonowania i pary alkoholu będą przeciskać się tą drogą do głowicy i trójnika, więc od razu odpowiadam.
Konstrukcja zaworka jest taka, że to w nim tworzy się syfon. Otworek wlotowy jest niżej niż wylotowy i to wystarcza. Sprawdziłem :ok:
Przy okazji wlutowałem sobie do kolumny dodatkowy port termometru na wysokości 40 cm i teraz proces będę prowadził wg wskazań dwóch termometrów. W przyszłości będzie jeszcze trzeci w kotle.
Wszelkie uwagi mile widziane, krytyki nie przyjmuję :mrgreen: :hahaha:
Pozdrawiam tych, którzy nie stoją w miejscu :ok:
P.S.
Następnym etapem w mojej zabawie z miedzią będzie pólka do obniżonego odbioru.
Plany już w głowie się klują :lol:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: Zygmunt »

Jak wrażenia z użytkowania, bo to najważniejsze? Wygodniej?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: radius »

Dzisiaj to zrobiłem i dzisiaj też nastawiłem cukrówkę, więc dopiero za kilka dni ocenię pracę kolumny z tym systemem :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: lesgo58 »

Widziałeś rozwiązanie w głowicy puszkowej?
W takim układzie jak na zdjęciu jest to zwykły LM.
Przekładając wężyk w osłonce z drutu do zaworka a wężyk odbioru na miejsce tego w osłonce mamy klasyczny system inżyniera.
Nie byłoby prościej podłączyć podobnie u Ciebie...?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: radius »

lesgo58 pisze:Widziałeś rozwiązanie w głowicy puszkowej?
Oczywiście, znam tą konstrukcję :klaszcze: Jak mogłem zapomnieć, że i ty ją posiadasz ;) Dzięki za przypomnienie :ok: Faktycznie, rozwiązanie będzie prostsze. Dodatkowo mogę również wybrać, czy spływająca flegma ma iść wprost z półki na wypełnienie (zaślepiam odpływ z trójnika), czy tak, jak na zdjęciu, kilka centymetrów (u mnie 8) poniżej jego górnej granicy. Ciekawe czy to będzie miało jakiś wpływ na jakość destylatu :?:
Kolejne 20 minut pracy i oto efekty;
Stały refluks
DSC01386.jpg
Zwykły LM - stały odbiór
DSC01387.jpg
Jak to dobrze, że na forum są także "techniczni" userzy :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: lesgo58 »

:D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

wypass
30
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek, 30 lip 2012, 19:57
Krótko o sobie: Miłośnik Yerba Mate, gatunku Fantasy, ciężkiej muzyki no i dobrych trunków ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Radom
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Kontakt:
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: wypass »

Bardzo ciekawe jak to się będzie sprawdzało :klaszcze:
...powaga jest wrogiem wyobraźni....

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: kobuszki »

Witam
Pomysł jest w/g mnie bardzo ciekawy. Radius czy mógł byś przemyśleć inny sposób połączenia kształtek ? Chodzi mi o jeziorko,by odbiór był jak najbliżej skośnej półki. Odległość od wyjścia nypla ze skośnej półki do trójnika z rurką odbioru jest w/g mnie zbyt duża. Proponuję wyjść ze skośnej półki trójnikiem. Jedno z odejść trójnika skierować pionowo w dół i do niego wlutować zaworek precyzyjny. Do ostatniego,trzeciego wyjścia
z trójnika wlutował bym: kolanko,kawałek rurki(przedłużka),kolanko,nypel,zawór,nypel i ostatnie kolanko z nyplem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: radius »

A po co komplikować to co jest proste :?: Zauważ, że w moim przypadku (skośne półki) wypływ z trójnika musi być poniżej poziomu rureczki przelewowej w dolnej półce, w przeciwnym wypadku destylat będzie się przelewał właśnie przez nią a nie popłynie bocznikiem trójnika. Co do jeziorka to jego objętość mieści się tylko pomiędzy zaworkiem a wypływem z trójnika i nieistotna jest tu odległość od półki do trójnika. Choćby nie wiem jaka była duża, to nie ma udziału w objętości jeziorka ani w systemie RLM (stały refluks) ani w normalnym LM-ie.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: Marcin.U »

Ja korzystam z takiego rozwiązania http://stalowkasklep.pl/uklad-stalego-r ... -p-90.html i jestem zadowolony. To taki e-arc bez prądu. Początkowo jest problem z ustaleniem odpowiedniego otwarcia zaworka, a później z powtarzalnością tego przy kolejnych koncertach. Ale kiedy już się znajdzie sposób na powtarzalność to wygodnie jest destylować w ten sposób. Ja otwarcie zaworka mierzę suwmiarką między rączką, a podstawą, zapisuję dla danej mocy grzania i korzystam z tego przy kolejnych koncertach jak z nut.
Problemem jest też ustawienie tak małego przelewu by odbierać kropelkowo przedgon i wtedy właśnie przydaje się możliwość szybkiego przejścia z LM na RLM. Osobiście stabilizuję i odbieram przedgon na stałym odbiorze, a serce i pogony na stałym refluksie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: radius »

Ha :!:
No i jestem po pierwszej rektyfikacji na mini stillu z systemem inżyniera :)
Wsadem była cukrówka o mocy ok. 15% - 26 litrów.
Kolumna fi 50 (śr. wewnętrzna), 110 cm wypełnienia sprężynkami pryzmatycznymi fi 3 mm, grzałka 2 kW z regulatorem. Pomiar temperatury w dwóch miejscach - 40 cm i 80 cm w wypełnieniu.
Rozgrzanie kolumny do zagotowania wsadu trwało 50 min. Czas potrzebny do wyrównania się temperatur na obu termometrach wyniósł 15 minut. Stabilizowałem kolumnę jeszcze 30 minut i zacząłem odbiór przedgonów.
Marcin.U pisze:Problemem jest też ustawienie tak małego przelewu by odbierać kropelkowo przedgon i wtedy właśnie przydaje się możliwość szybkiego przejścia z LM na RLM. Osobiście stabilizuję i odbieram przedgon na stałym odbiorze, a serce i pogony na stałym refluksie.
U mnie nie zauważyłem takiego problemu. Przedgon odbierałem w tempie ok. 5 kropel na sekundę. Po odebraniu ok. 200ml przedgonu zakręciłem zaworek i odbierałem wszystko, żeby poznać wydajność kolumny. Tu - mała uwaga. Grzałkę miałem podłączoną przez regulator, chociaż nie musiałem nim w ogóle operować. Biorąc pod uwagę niedokładność grzałek, myślę, że realna moc dostarczana, była na poziomie ok. 1600W. Na regulatorze spadek napięcia był praktycznie niezauważalny. Napięcie w gniazdku - 235 V, napięcie na wyjściu regulatora - 233 V.
Wydajność całkowita wyniosła 7300 ml/godz. więc aby otrzymać książkowy refluks 4:1, odbiór ustawiłem na 1400 ml/godzinę. I tu znowu mała uwaga, ale jakże istotna :!: Wartość refluksu 4:1 to absolutne minimum aby kolumna pracowała efektywnie na całej wysokości wypełnienia :!: zaobserwowałem to dzięki pomiarowi temperatury na 40 cm wysokości wypełnienia. Przez pierwszą godzinę utrzymywałem odbiór na poziomie ustalonym na początku, a więc i refluks też. W tym czasie temperatury na obu termometrach były cały czas takie same i stabilne (mniej istotne jak wysokie, ale dla informacji - 77,8oC). Następnie przykręciłem zaworek zwiększając odbiór do 1600 ml/godz i zmniejszając refluks do 3,5:1. No i po ok. 1 minucie nastąpił skok temperatury na dole kolumny o 0,1oC. Wniosek; zmniejszenie refluksu po za minimalne 4:1 skutkuje destabilizacją pracy kolumny w najniższych partiach.
Wróciłem do poprzedniej wartości odbioru i refluksu, temperatury się wyrównały i ...mogłem spokojnie iść na piwo :mrgreen: Ciurkało sobie, ciurkało, aż nudno było co jakiś czas zerkać na termometry. Temperatura ani drgnęła :!: Gdy już wiedziałem, że w nastawie kończy się alkohol, częściej patrzyłem na odczyty. W pewnym momencie temperatura na dolnym termometrze zaczęła rosnąć a odbiór destylatu delikatnie zmniejszać. Najpierw powoli, skok o 0,1oC co jakieś 30 sekund, potem co raz szybciej, co 5-6 sekund. Na górnym termometrze temperatura cały czas stabilna. Gdy na dolnym temperatura osiągnęła 97,8oC, na górnym nastąpił skok o 0,1oC.
W tym momencie wymieniłem butelkę do odbioru pogonu, przykręciłem zaworek (zwiększyłem odbiór) i czekałem dalej. Zaznaczam, że do tego czasu nawet nie dotknąłem zworka.
Temperatury szybko teraz rosły i wyrównały się po ok. 15 minutach - wartość 98,5oC. I to był koniec. Temperatury nie podniosły się już ani o 0,1oC. Myślę, że wynikło to z niedokładności termometrów. Nie było to ważne gdyż później leciała już tylko woda. Pogonów odebrałem 300 ml, wydoiłem z nastawu chyba wszystko co było do wydojenia :lol:
Wnioski z pracy z systemem stałego refluksu:
wypass pisze:Bardzo ciekawe jak to się będzie sprawdzało :klaszcze:
Zygmunt pisze:Jak wrażenia z użytkowania, bo to najważniejsze? Wygodniej?
Odpowiem krótko. System sprawdza się znakomicie :ok: zwłaszcza praca przy końcu procesu jest wygodniejsza i mniej absorbująca. Bez regulacji zaworkiem, można wyciągnąć dużo więcej niż przy systemie stałego odbioru, a mając drugi termometr na dole wypełnienia, to komfort pracy jest już pełny :nuda:
Myślę, że ten krótki opis pracy kolumny z systemem inżyniera będzie pomocny nie tylko dla nowicjuszy :czytaj: Szczerze go polecam :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

jędrzej pędrzej
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 17 cze 2017, 09:50
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: jędrzej pędrzej »

radius pisze:Witajcie koledzy konstruktorzy :)
Kiedyś już pisałem, że jak długo nic nie robię to mnie palce świerzbią :mrgreen: więc postanowiłem w swoim mini stillu zainstalować na odbiorze destylatu system stałego refluksu tzw. system inżyniera. Wyprawa do sklepu z akcesoriami do pneumatyki, potem godzinka roboty i oto efekty.
(...)
Następnym etapem w mojej zabawie z miedzią będzie pólka do obniżonego odbioru.
Plany już w głowie się klują :lol:
Przepraszam z góry za odkopywanie starego tematu, ale temat dla mnie jest jak najbardziej aktualny.
Chciałbym wykonać analogicznie do Twojego rozwiązania O-RLM. Mam kolumnę miedzianą z "Destylatory miedziane". Zastanawiam się nad rozcięciem mojej kolumny i połączeniem rozciętej kolumny z dodatkowym modułem O-RLM. U Ciebie na zdjęciu wsuwasz górny odcinek kolumny w mufę przylutowaną do dolnego odcinka kolumny. Połączenie jest łatwe w wykonaniu, tylko jak zapewnić szczelność takiego połączenia (szczególnie przy obniżonym odbiorze). Celem mojej modernizacji jest łatwiejsza kontrola procesu psocenia - koniec "zabawy" ze stopniowym zamykaniem zaworu na odbiorze.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: radius »

jędrzej pędrzej pisze:na zdjęciu wsuwasz górny odcinek kolumny w mufę przylutowaną do dolnego odcinka kolumny. Połączenie jest łatwe w wykonaniu, tylko jak zapewnić szczelność takiego połączenia
Bardzo prosto ;) Owijam rurę taśmą teflonową 3-4 razy, smaruję smarem silikonowym i wciskam ruchem obrotowym w mufę. Połączenie jest mocne i szczelne :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

jędrzej pędrzej
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 17 cze 2017, 09:50
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: jędrzej pędrzej »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Zrobiłeś może w międzyczasie obniżony LM z "systemem inżyniera"? Można to rozwiązać analogicznie jak w głowicy ze skośnymi półkami opisanej w temacie?
Czy obniżony odbiór ma w ogóle sens? LM z "systemem inżyniera" (jak w tym temacie) w mojej kolumnie wykonam w miarę łatwo, natomiast w przypadku dodania obniżonego LM czeka mnie duża przebudowa kolumny.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: radius »

Jeszcze w ogóle nie dorobiłem obniżonego odbioru do mojej kolumny. Na razie skupiłem się na owocach i zbożu, ale szykuję się pomału na przeróbkę mojego sprzętu. Zmieniam głowicę na puszkową i będzie obniżony odbiór. Wszystko z miedzi oczywiście :D
Niedługo zamieszczę zdjęcia :ok: Opcjonalnie chodzi mi jeszcze po głowie pólka do odbioru kropelkowego pogonów na dole kolumny, ale czas i nawał innych obowiązków blokuje moją chęć do pracy :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

jędrzej pędrzej
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 17 cze 2017, 09:50
Re: Mini still ze stałym refluksem (system Inżyniera)

Post autor: jędrzej pędrzej »

Ja robię tylko czysty produkt. Aby mieć smak, to robię z tego nalewki. W tym roku był urodzaj owoców. Wszędzie pełno czeremchy, tarniny, nawet dereń obrodził (niestety na niego nie zdążyłem).
Ja teraz trochę żałuję, że kupiłem gotową kolumnę. Od początku używam OVM (które jest raptem 10 cm poniżej LM - z tego co pisze na forum za mało). Najlepsze odkryłem dopiero wczoraj - ponad OVM moja kolumna jest pusta - brak jest wypełnienia (ciężko to było sprawdzić, bo nie ma tam dostępu). Czyli u mnie VM czy OVM to to samo :(
Zatem robię zwykły (nie obniżony) "system inżyniera". Możesz tylko potwierdzić wrażenia z pracy na tym systemie? Faktycznie nie potrzeba kontrolować procesu i przykręcać stopniowo zaworka w trakcie psocenia? Wszystkie elementy, jak zrozumiałem, masz 1/8 "?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”