Proszę o wytłumaczenie

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
czaro9600
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 18 gru 2011, 11:44

Post autor: czaro9600 »

Koledzy wytłumaczcie o co w tym chodzi - na drożdżach gorzelnianych np. T3 jest napisane żeby rozpuścić 7 kg cukru w 22 litrach wody w efekcie czego powinniśmy otrzymać nastaw 17 %. Według tabeli i wykresu znajdujących się na forum wynika że z nastawu 17 % powinniśmy otrzymać "gotowca" o mocy 50 % w ilości 1/5 objętości nastawu więc wyliczając 1/5 z 26 litrów gotowego nastawu ( 22 l wody i 7 kg cukru ) wychodzi 5,2 l gotowej psotki 50 % natomiast w innym miejscu na forum ktoś napisał że z 1 kg cukru "zainwestowanego" w nastaw otrzymujemy 1 litr nektaru. Czyli z tych 7 kg rozpuszczonych w 22 litrach wody powinno mi się wygotować 7 litrów 50 % psotki. A nigdy tak nie wyszło. Jak to wygląda u WAS ??
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Proszę o wytłumaczenie

Post autor: Emiel Regis »

Główną zasadą jest że z 1kg cukru można wycisnąć 0,6. spirytu.
To teoria, w praktyce zawsze będzie mniej, a o ile to już zależy od sprzętu i operatora.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Proszę o wytłumaczenie

Post autor: radius »

@czaro9600.
Tak, jak napisał Emiel, w teorii z z 1 kilograma cukru można uzyskać 0,6 litra czystego spirytusu (a nawet ciut więcej). W praktyce, na naszych kolumnach, możemy wyciągnąć od 0,5 do 0,58 litra. Wszystko zależy od jakości cukru i operatora sprzętu :lol: To po pierwsze, a po drugie to:
czaro9600 pisze:...na forum ktoś napisał że z 1 kg cukru "zainwestowanego" w nastaw otrzymujemy 1 litr nektaru. Czyli z tych 7 kg rozpuszczonych w 22 litrach wody powinno mi się wygotować 7 litrów 50 % psotki. A nigdy tak nie wyszło.
nigdy nie otrzymasz spirytusu 100-procentowego, więc z 7 kg cukru możesz otrzymać maksymalnie ok. 3,5 litra 96% spirytusu. Teraz przelicz to sobie na 50% roztwór. Otrzymasz ok. 6,7 litra. W praktyce jeszcze mniej bo musisz się jeszcze liczyć ze "stratami"- coś tam zostanie w kotle, coś w kolumnie, podpałkę wylejesz i zostaje dopiero reszta tak, że ta opisana 1/5 jest bliska prawdy :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
czaro9600
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 18 gru 2011, 11:44
Re: Proszę o wytłumaczenie

Post autor: czaro9600 »

Wielkie dzięki Koledzy. Ta odpowiedz mnie satysfakcjonuje. Zobaczymy czy jutrzejszy uciąg też będzie satysfakcjonujący :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”