Różne rodzaje chłodnic

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
Laserus
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 15 wrz 2011, 01:06

Post autor: Laserus »

Witam.
Przeczytałem prawie całe forum, stronę i parę innych, ale nie znalazłem nigdzie informacji na temat różnicy w chłodnicach.

Rodzaje chłodnic:
- spiralna,
- spiralno-kulkowa,
- kulkowa,
- spawalna,

Z tego co wyczytałem, używacie głównie chłodnicy spiralnej i rzadziej spiralno-kulkowej. Nigdzie nikt nie opisywał innych rodzajów skraplaczy. Proszę o wytłumaczenie czym się różnią te chłodnice i czy wszystkie się nadają do psocenia?

Podrawiam
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Zygmunt »

Kształt chłodnicy może być różny, ale zawsze chodzi o to samo- powierzchnię wymiany ciepła. Im więcej szkła albo metalu ma kontakt jednocześnie z oparami i medium chłodzącym, tym lepiej. Powierzchnię tę najlepiej dobrać zdroworozsądkowo adekwatnie do używanej mocy grzania :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Laserus
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 15 wrz 2011, 01:06
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Laserus »

Jak więc ocenić wydajność chłodnicy?
Trudno o informację o tym. Niby są kalkulatory, ale one nie uwzględniają rodzaju chłodnicy, albo są nastawione na spiralne.

Domyślam się, że najmniej wydajna jest chłodnica spawalna, gdyż na pierwszy rzut oka widać, że ma najmniejszą powierzchnię chłodzącą.
Następnie chyba będzie kulkowa.
A najlepsza? Z ceny wnioskując będzie to spiralno-kulkowa.

Są jeszcze jakieś inne rodzaje?

Wrzucam schemat pogladowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Zygmunt »

No dobra, ale w zasadzie o co Ci chodzi? 3m rurki 8mki oblane wodą spokojnie schłodzi Ci wszystko do jakichś 6kW grzania. Chłodnica "spawalna" (która notabene powinna być prawidłowo nazwana chłodnicą Liebiga) jest zwykle używana jako chłodnica zwrotna, podobnie jak kulowa. Hybrydy kulowo-spiralnej na oczy nie widziałem, pomimo kilku dobrych lat praktyki w wielu laboratoriach. Zdarzają się spiralne z "grubym początkiem spirali".
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 wrz 2011, 10:05 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: literóweczka:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Laserus
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 15 wrz 2011, 01:06
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Laserus »

Myślałem, że się jasno wyrażam, ale spróbuję rozwinąć myśl.
Chciałem się dowiedzieć więcej teorii na temat różnych chłodnic, budowy, wydajności, przeznaczenia itp., gdyż na tym zacnym forum w zasadzie są informacje tylko o jednym rodzaju.

Dopiero się przymierzam do budowy aparatury i chciałem podrążyć temat. Piszesz, że chłodnice kulowe i Liebiega używane są jako chłodnica zwrotna i to już nowa informacja dla mnie :-) Jeszcze jakbyś mi wyjaśnił dlaczego to byłbym bardzo wdzięczny.

A destylatorem spiralno-kulowym jest nazywane w necie coś takiego:
Obrazek
Ale to chyba to, o czym pisałeś.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Wald »

Ważniejszym od rodzaju chłodnicy, jest materiał z jakiego jest wykonana. Szkło w sumie jest izolatorem ciepła. Najwydajniejsza będzie z rurki miedzianej. Zwinięta w chłodnicę spiralną będzie dodatkowo najmniejsza.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: sverige2 »

Drodzy Koledzy.
Starajcie się używać prawidłowego nazewnictwa.
Prawidłowa pisownia jest przecież jedną z cech tego Forum.
Chłodnica o której piszecie to nie jest żadna Liebiega, ani też Lebiega,
a najzwyczajniej "Chłodnica Liebiga" LIEBIGA.
Różnica niby nie jest wielka, tylko jedna literka,
ale to trochę czyni wielka różnicę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Zygmunt »

Thx, już poprawiona literówka:)

Chciałem się dowiedzieć więcej teorii na temat różnych chłodnic, budowy, wydajności, przeznaczenia itp., gdyż na tym zacnym forum w zasadzie są informacje tylko o jednym rodzaju.
Bo każda w zasadzie spełni swoje zadanie.
Piszesz, że chłodnice kulowe i Liebiega używane są jako chłodnica zwrotna i to już nowa informacja dla mnie :-) Jeszcze jakbyś mi wyjaśnił dlaczego to byłbym bardzo wdzięczny.
Nie zawsze, ale często. Robisz sobie zestaw- źródło ciepła, kolba i od góry pionowo chłodnica zwrotna. Robi się to po to, żeby zwrócić do kolby wszystko, co odparuje z kolby. Masz mieszaninę substancji, którą musisz podgrzać powyżej jej temperatury parowania- i nie chcesz żeby coś z niej ubyło. Liebig, czy kulowa sprawdzają się idealnie, bo nie ma żadnej "blokady" dla par, nic nie zostaje w spiralce itp.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

sebaxd
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 12:23
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: sebaxd »

Witam, sorry że odgrzewam stary temat, ale nie chce robić syfu na forum nowym tematem :)

Mam takie pytanie, czy Chłodnica Liebiga może być zbudowana z rurki miedzianej 15mm któa będzie w rurcr 19 lub 22mm ? I jak długa powinna być ta chłodnica by skroplić parę. Ogrzewać będę narazie prawdopodobnie w czajniku :D
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: radius »

Ja mam taką chłodnicę, tyle że z płaszczem z rurki 28. Długość 50 cm - skrapla wszystko bez najmniejszego problemu przy wydajności 1,5 litra na godzinę.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1411
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 519 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: mtx »

Ja do swojego pot-stilla zrobiłem z rurki fi8mm (80cm) a płaszcz z fi22mm (50cm) + dwie
zaślepki 22mm i dwa króćce z fi8mm na zasilanie i do dziś działa bez zarzutu ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Konto usunięte1 »

Witam.
Zasada jest prosta, jak wszędzie, energia oddana = energia pobrana

Nie ważne jaka jest chłodnica, ważne aby miała dużą powierzchnię i chyba lepiej jak nie jest w pionie, bo wtedy wolniej spływa z niej ciecz, co za tym idzie szybciej się schłodzi przy mniejszej powierzchni.


Pozdrawiam.
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Zygmunt »

chyba lepiej jak nie jest w pionie, bo wtedy wolniej spływa z niej ciecz, co za tym idzie szybciej się schłodzi przy mniejszej powierzchni.
Nie pisz herezji. Chłodnica spiralna pod kątem np. 45* będzie prychać destylatem, a pionowo będzie jak najbardziej ok. Chłodnice proste (np. od VM) tez działają najlepiej w pionie.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: radius »

Chłodnice proste (np. od VM) tez działają najlepiej w pionie.
Bo chłodnica ma za zadanie skroplić pary alkoholu do stanu ciekłego a nie schłodzić przepływającej cieczy :!:
Kol. koalak, nie wymyślaj "chłodnicy łomżyńskiej" :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Konto usunięte1 »

Zygmunt pisze:
chyba lepiej jak nie jest w pionie, bo wtedy wolniej spływa z niej ciecz, co za tym idzie szybciej się schłodzi przy mniejszej powierzchni.
Nie pisz herezji. Chłodnica spiralna pod kątem np. 45* będzie prychać destylatem, a pionowo będzie jak najbardziej ok. Chłodnice proste (np. od VM) tez działają najlepiej w pionie.
Nie piszę o spiralnej, tylko o płaszczowej.
Spiralna musi byś w pionie oczywiście.
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1411
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 519 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: mtx »

To my od zawsze wieszamy chłodnice pionowo, żeby nie pluły destylatem i żeby wewnątrz nie tworzyły
się (znowu te nieszczęsne) jeziorka przez co mogą się mieszać frakcje w spiralnych chłodnicach
a tu proszę kolejna mądra teoria:
koalak pisze:chyba lepiej jak nie jest w pionie, bo wtedy wolniej spływa z niej ciecz, co za tym idzie szybciej się schłodzi przy mniejszej powierzchni.

Ja mam taką radę - załóż swoje forum z takimi nowinami np. "destylacyjne systemy łomżyńskie - innowacje i nowości w sztuce destylacjii"

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Emiel Regis »

@koalak, zgaduję że widziałeś chłodnice płaszczowe odchylone od pionu, to prawda, są takie.
Tyle że stosuje się to czasem w pot stillu ze względu na małą wysokość deflegmatora, krótszego od chłodnicy. Po prostu jak ktoś może zrobić tylko płaszczową, bo jest najłatwiejsza, a nie ma miejsca na jej odpowiednią długość między górą deflegmatora a np kegiem to ją odchyla. Nie zaczynaj znowu.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: major »

Jest też całkiem dobry powód do montowania chłodnicy prostej pod kątem. Przy grzaniu gazem (ogniem otwartym) pozwala to łatwo odsunąć miejsce odbioru destylatu od źródła ognia. Tylko lepsze rozwiązanie to prąd...

Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: Konto usunięte1 »

Witam ponownie.

Chłodnica płaszczowa działa i w pionie i w poziomie. Tylko w poziomie musi być lekko ze spadkiem.
Łatwiej jest ją wykonać i jak się zastosuje odpowiednio dużą średnicę to jest bardzo wydajna.

:piwo:
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: radius »

No, Ameryki nie odkryłeś ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

sebaxd
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 12:23
Re: Różne rodzaje chłodnic

Post autor: sebaxd »

Cześć :) Zrobiłem jednak zwykłą "spirale" z rurki 15mm:) nie wiem jak była dluga, ale wyszły 2 zwoje o średnicy 25cm :) Teraz prawdopodobnie zamontuje to we wiadrze 25l. Myślicie że da rade taka chłodniczka ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”