Witam i proszę o opinie

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
duszysko
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 22:31
Podziękował: 2 razy

Post autor: duszysko »

Na wstępie witam wszystkich serdecznie gdyż jestem nowym użytkownikiem forum.
Dostalem w ' spadku ' taki sprzęcik http://allegro.pl/destylator-bimber-keg ... 60027.html i bardzo proszę doświadczonych kolegów / koleżanki o opinie na jego temat. Co należałoby w nim zmienić jakiego użyć wypełnienia i grzania?
Myślę że z czasem pytania same się nasuną.
Dziękuję za pomoc i jeszcze raz pozdrawiam.
sprzet.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: mtx »

Jak mam być szczery to jak możesz to sprzedaj to w cholere dołóż trochę "floty"
i zerknij tutaj - http://alkohole-domowe.com/forum/gotowe ... t5588.html

A dokładniej na post kolegi Zygmunta z linkami (na pierwszej stronie tematu) do dobrych
sprzętów które będą działać na 96+ %

Albo wywal paluchy z odstojnikiem :bardzo_zly: i załóż głowicę bokakoba lub aabratka, całość wypełnij
zmywakami, dołóż termometry, grzałki w kegu i regulator mocy grzania.
No a poza tym czytaj forum i znajdź aparaturę która Ci najlepiej pasuje :D

Pozdrawiam :piwo:

Autor tematu
duszysko
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 22:31
Podziękował: 2 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: duszysko »

Witam

Dzięki za szybką odpowiedz, widzę że sprzęcik jest do .... niczego, no cóż spróbujemy coś w przszłości pozmieniać zgodnie z sugesią kolegi ale teraz na tym co mam jest sens próbować wogóle przygodę z psoceniem czy nic z tego nie wyjdzie? Czy ten sprzęcik nie nadaje się do niczego? Mam wypełnienie ze szklanych rurek czy jest szansa coś sensownego spsocić czy nie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: mtx »

Ogólnie to na zimnych palcach da się pędzić i da się otrzymać te 95% ale...
Na początek jest to dość trudne, ciężko się taką kolumne stabilizuje i ciężko jest dobrać
odpowiedni przepływ wody przez paluchy, dodatkowo ten termometr który masz nie ułatwi
Ci pracy więc lepiej go zmień na jakiś normalny, bezsensowny odstojnik przed chłodnicą
wywal w cholere i odbiór z kolumny połącz prosto na chłodnicę, piszesz o wypełnieniu z
rurek szklanych - też je wywal i wsadz tam zmywaki nierdzewne, a dodatkowo poczytaj
dział o zimnych palcach (ZP) tam wszystko jest dokładnie opisane i może Ci pomoże w pracy.

Pozdrawiam :piwo:

Autor tematu
duszysko
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 22:31
Podziękował: 2 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: duszysko »

Witam

Dziękuję MTX 1985 za pomoc. Poczytałem na forum i troszkę mi się rozjaśniło, myślę że zrobię nową kolumnę z innym systemem a palce zostawię do owocowych ale narazie mam za dużu pracy więc podejrzewam że najwcześniej na jesień.
Zgodnie z Twoją sugestią kupiłem zmywaki, mam zamiar dokupić miedzianych sprężynek (pytanie- ile i jakie najlepiej do tej kolumny 120cm z fi 48mm?).
Również przygotowałem sterowanie temperaturą - dwa czujniki pt100 podłącze do karty RTD sterownika S7 200, który w przyszłości posłuży do obsługi sterowania grzaniem PID (pytanie- jakie grzałki zastosować do kega 30L ?).
W mojej kolumnie nad palcami umieszczona jest rurka średnicy fi8 mm, podobno na termometr, ale jest ona zaślepiona i końcówka termometru nie będzie mieć kontaktu z oparami. Gdzie najlepiej wstawić czujnik temperatury? czy mogę na górze kolumny pionowo w dół nad palcami?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: mtx »

Witaj.
Sprężynek wystarczy około 20-30cm, od dołu włóż jeden zmywak zasyp sprężynkami i dalej do góry
znowu zmywaki. Odnośnie termometra to piszesz o jakiejś zaślepionej rurce, sondę możesz spokojnie
wsadzić - miedź dobrze przewodzi ciepło i odczyt temperatury będzie bardzo dobry, sonda nie musi
mieć kontaktu z oparami (nie chodzi w 100% o poziom temperatury tylko o jej stabilność - nie może
skakać), grzałki najlepiej daj dwie, jedną ktora bedzie podłączona do regulatora a druga może grzać
całą mocą kiedy rozgrzewasz wsad - jak już rozgrzejesz wyłaczasz ją i pracujesz tylko na tej
sterowanej, polecał bym grzałki 2KW. takie jak niżej, na zdjęciach :)

Pozdrawiam :piwo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
duszysko
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 22:31
Podziękował: 2 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: duszysko »

Witam

Jak zawsze dziękuje za zainteresowanie tematem mtx1985, zgodnie z Twoją sugestią kupiłem sprężynek miedzianych około 30 cm i stalowych pryzmatycznych do samej góry ponad zimne palce.
Co do zaślepionej rurki to nie jest ona miedziana tylko stalowa umiejscowiona jak na zdjęciu w linku który podałem w pierwszym poście i w nią powinien być wsunięty termometr i stąd moje pytanie czy jeżeli końcówka termometru nie ma bezpośredniego kontaktu z parami to stalowa rurka nie będzie izolować elementu pomiarowego a tym samym przekłamywać pomiaru. Piszesz że ważna jest stabilna temperatura i stąd moje obawy czy stalowa rurka w którą jest wsunięty pomiar nie opóźni czasu odczytu temperatury i reakcji na jej zmiany.
Grzałek szukam, gdyby ktoś miał jakieś namiary na sprawdzone to proszę o linka.
Zrobiłem pierwszą cukrówkę na T3, właśnie się klaruje i prawdopodobnie w następną sobotę spróbuję co można zdziałać.
Jakbyś miał jakieś uwagi na co zwrócić uwagę podczas pierwszej destylacji i jak po kolei powinienem postępować to pisz proszę.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 cze 2012, 10:17 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ortografia
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: mtx »

Jeżeli jest to rurka z nierdzewki to faktycznie może opóźniać odczyty i wtedy lepiej, żeby czujnik
miał kontakt z parą, ogólnie łatwo można to przerobić bo wystarczy, że w tym porcie rozwiercisz
od zewnątrz zaślepienie, w port wsadzisz kawałek wężyka silikonowego i w ten węzyk na ciasno
sondę termometru która bezpośrednio będzie miała kontakt z parą.

Odnośnie grzałek zobacz tu: http://allegro.pl/grzalka-4kw-5-4-kwaso ... 75416.html
Albo po prostu szukaj w sklepach hydraulicznych (częsci do bojlerów) albo w elektrycznych
i pytaj o grzalki z nierdzewki albo stali KO jak dla mnie najlepsze są te wkręcane w mufę 5/4"

A o destylacji na ZP dużo by pisać najlepiej poczytaj o tym na forum choćby np tu:
http://alkohole-domowe.com/forum/jak-us ... t4697.html

Autor tematu
duszysko
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 22:31
Podziękował: 2 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: duszysko »

Witam wszystkich

witam mtx1985
Tak jak wspomniałem jestem już po dwóch próbach użycia sprzętu pierwsza na cukrówce oraz drożdżach t3 i kolejna na sliwach bez dodatku jakichkolwiek drożdży.
Krótko opiszę moje działania i podzielę się wątpliwościami.
Przypomnę sprzęt: kolumna 4 zimne palce około 120 cm fi 50mm na kegu 30L grzanie gazowe, wypełnienie 30-35 cm spiralki pryzmatyczne miedziane, reszta do samej góry ponad zimne palce sprążynki pryzmatyczne stalowe.
A teraz przebieg procesu: palce i chłodnica zalane, start grzania po około 1,5 godziny
temperatura na kegu ~82 stopnie a na szczycie kolumny zaczyna gwałtownie rosnąć.
Odkręcam wodę na zimnych palcach i przykręcam grzanie. Temp na szczycie po 10 minutach stabilizuje się na 76 stopniach i nie ma z nią na razie problemów. Przez około godzinę woda na palcach odkręcona na wyjściu temp ~20 stopni, z odbioru cały czas kapie pomimo że woda na chłodnicy zakręcona.
Przez godzinę nakapało około 200-250 ml i wszystko ląduje w zlewie.
Po godzinie przykręcam wodę na zimnych palcach ( temp ~35-40 st) i odkręcam wodę na chłodnicy (temp ~35-40 st), zaczyna kapać znacznie szybciej około 0.7L na godzinę i mocy ~95 volt. Po odebraniu 1L temperatura zaczyna rosnąć równomiernie 0,1 stopnia co 50-100ml tak że po odebraniu 2 litrów jest już około 78 stopni na szczycie kolumny i leci około 85 volt. Dalej temperatura rośnie szybciej ale równomiernie i leci coraz słabszej mocy. Odbieram około 2.8 litra ostatnie 0.5 L o mocy 55 volt przy temperaturze na szczycie ponad 85 stopni. Zamykam wode na palcach, grzenie na full, chłodnica na full. Wszystko od tej pory do ponownego przepuszczenia. Jak zaczeło lecieć 35-40 kończe.
Pytania : czy taki wzrost temperatury jest normalny? ( wszędzie piszą że jak temperatura wzrośnie to kończyć odbiór)
czy powinno kapać cały czas nawet w czasie stabilizacji? ( pomimo odkręcenia wody na palcach na full i tak kapie )
dlaczego ze wzrostem temp. spada moc? ( a raczej co zrobić aby do końca temperatura na szczycie była stała )
Jakość wyrobu : posmaki wyczuwalne lecz nie drażniące, jakość do przyjęcia jak na żółtodzioba.
Pierwszy i drugi proces mają bardzo zbliżony przebieg, pogony z pierwszego wylądowały w kotle przy drugim procesie.

z góry dziękuję za uwagi i sugestie

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: Wald »

To proste. Masz sprzęt z dobrym deflegmatorem. To pot-still, a nie kolumna! Masz za mało wydajny skraplacz, czyli zimne palce. Za mało ich, za cienkie, za mało na nie wody puszczasz, albo za mocno grzejesz. Może jedno z nich, a może wszystkie cztery przyczyny jednocześnie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: Partyzant »

Zrób regulacje wody za zimnymi palcami, rury będą wypełnione wodą w 100%, to znaczy będzie lepsze chłodzenie.
W moim sprzęcie tak zrobiłem, mam jednego zimnego palucha http://alkohole-domowe.com/forum/turbo-still-t5057.html
I działa bez zarzutów.
W Twoim przypadku możesz osiągnąć 96% bez problemów, potrzebne jest dobre chłodzenie i nie za wysokie grzanie, tak aby paluchy zdążyły skroplić a ciśnienie samo wydmucha.
Tak jak napisał Wald przyczyn może być wiele, w tym przypadku tylko gdybamy.
Podaj fotkę i opis techniczny a w moment wytrujemy co jest grane.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Autor tematu
duszysko
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 22:31
Podziękował: 2 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: duszysko »

Witam wszystkich

Dziękuję Panowie za odpowiedz, odpowiem na Wasze pytania:
Masz za mało wydajny skraplacz, czyli zimne palce. Za mało ich, za cienkie, za mało na nie wody puszczasz, albo za mocno grzejesz. Może jedno z nich, a może wszystkie cztery przyczyny jednocześnie
Cztery zimne palce fi 10mm średnica zewnetrzna, zasilanie wodą od dolnego, zawór dławiący na zasilaniu ( kminiłem aby założyć dławienie na wyjściu ale nie miałem opasek zaciskowych a podejrzewam że wtedy wężyki łączące palce byłyby wyrywane przez ciśnienie wody , nastęnym razem dokupię opaski za radą Partzanta)
Jak ustawiłem przepływ wody przez palce i grzanie?
Kiedy temperatura na szczycie kolumny gwałtownie wzrosła - przykręciłem grzanie i odkręciłem wodę na zimne palce, wtedy temperatura na szczycie poleciała w dól gorąca woda wypływająca z palcy zaczęła być coraz chłodniejsza aż ustabilizowała się 15 - 18 stopni (zimna). Temperatura na szczycie 40-50 stopni. Następnie zacząłem podnosić grzanie aż temperatura na szczycie ustabilizowała się na 76 stopniach i już się nie zmieniała. Po około 2-3 minutach sprawdziłem wodę z palcy - była dalej zimna więc przykręciłem przepływ aby leciała chłodna nie ciepła. Od tej pory grzania nie ruszałem aż do odbioru pogonów. Kapało około 200-250 ml na godzinę .
Po godzinie przykręcam wodę na zimnych palcach ( temp ~35-40 st) i odkręcam wodę na chłodnicy (temp ~35-40 st), zaczyna kapać znacznie szybciej około 0.7L na godzinę i mocy ~95 volt. Po odebraniu 1L temperatura zaczyna rosnąć równomiernie 0,1 stopnia co 50-100ml tak że po odebraniu 2 litrów jest już około 78 stopni na szczycie kolumny i leci około 85 volt. Dalej temperatura rośnie szybciej ale równomiernie i leci coraz słabszej mocy. Odbieram około 2.8 litra ostatnie 0.5 L o mocy 55 volt przy temperaturze na szczycie ponad 85 stopni.
No i ponowię pytania: : czy taki wzrost temperatury jest normalny? ( wszędzie piszą że jak temperatura wzrośnie to kończyć odbiór)
czy powinno kapać cały czas nawet w czasie stabilizacji? ( pomimo odkręcenia wody na palcach na full i tak kapie )
dlaczego ze wzrostem temp. spada moc? ( a raczej co zrobić aby do końca temperatura na szczycie była stała )
Co do stwierdzenia Partyzanta że da się osiągnąć 95 stopni to OK wiem bo przez pierwszą godzinę tak leciało ale co dalej........
Podaj fotkę i opis techniczny a w moment wytrujemy co jest grane.
Fotka sprzętu (Wald - nie piszę już kolumny) jest w pierwszy poście a opis techniczny ???

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: Wald »

Nie jest łatwo. Ale po kolei. Sprzęt jakoś słabiutko opisany, info tyle co ze zdjęcia. ZP stanowczo za mało i do dupy rozstawione. Jeden nad drugim, więc gdyby były dwa, efekt byłby ten sam. Zasilanie do nich też na opak. Prawidłowo podłączamy przeciwprądowo. Stabilizacja i obsługa sprzętu też nie w ten sposób. Tyle, że nie ma co paplać po próżnicy, bo i tak na tym co masz spirytusu nie zrobisz. Poczytaj forum jak poprawić, przerobić aparaturę i jak to obsługiwać. To wszystko już tu jest. Nie wymagaj, aby to wszystko specjalnie dla Ciebie, w tym temacie przepisywać od nowa. Przecież przeczytać i tak będziesz musiał sam.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Witam i proszę o opinie

Post autor: rozrywek »

Pierwszy podstawowy błąd - poczytaj uważniej.
Drugi- termometry pieprzą w głowach każdemu nowemu użytkownikowi tego systemu!
Nie sugeruj się temperaturą.
Masz obserwować odbiór destylatu, jego moc i natężenie odbioru.
Grzanie!!! tylko i wyłącznie grzanie.
Zacznie kapać miarowo? dobrze, podkręć reflux, sprzęt wariuje i nie da się ustabilizować> ustaw przepływ wody maksymalnie, i reguluj grzanie, jak się ustabilizuje, dopiero wtedy możesz zmniejszać zimne paluchy.
Ma kapać równo, nie chlapać, nie pluć,ani nie kapać jak krew z nosa.

I pamiętaj - ze spadkiem mocy destylatu spada również odbiór, więc nie dziw się że kapało prawie ciurkiem, a teraz kropelkuje.
Tak ten system działa.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”