Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:

Post autor: artaks »

Cześć, ponieważ sezon truskawkowy właśnie się rozpoczął chciałbym sie zmierzyc z tematem cydru truskawkowego. Jabłkowy mamy juz rozpykany i opisany, ale chciałbym Was podpytać czy macie doświadczenie z owocem wymienionym w temacie.

Ogólnie truskawki, jako materiał na wino są inne niż jabłka, czytając na stronie http://old.wino.org.pl/frames/truskawka.html mają trochę mniej cukru, (6,2 g na 100 g) więc chciałbym go uzupełnić do poziomu jabłkowego (przyjmę 10 g na 100 g).

Poza tym:
Truskawki nadają się do wyrobu win raczej silnych, deserowych.
więc niby do cydru, jako wina lekkiego sie nie nadają, ale jak się to objawia - że nie może długo dojrzewać? Jakie są Wasze doświadczenia?

Ogólnie jestem leniwy, więc nie chciałbym wyciskać soku, a tylko rozdrobnic umyte i obrane z zielonego owoce, nastawić je z drożdżami w balonie na 1 - 2 tygodnie, poźniej odciągnąć sfermentowany płyn, dosłodzić w celu zagazowania i butelkować.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
koncentraty wina
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: JanOkowita »

Ja do tej pory robiłem cydr z koncentratów cydru i tutaj efekt jest znakomity. Dwa dni temu jednak pokusiłem się o nastawienie cydru ze świeżych truskawek.

Kupiłem 10 kg, umyłem, odszypułkowałem i całość przepuściłem przez sokowirówkę. Do tego soku dodałem 2 kg glukozy i dopełniłem wodą do 15 litrów. Następnie do nastawu dodałem 20 g pożywki oraz drożdże do cydru. Zatkałem fermentor szczelną pokrywą z rurką fermentacyjną i całość zaczęła pracować. Obecnie bulgocze w tempie 2 razy na minutę.
Za 7-8 dni całość zleję znad osadu i po dodaniu do każdej butelki 0,7 l łyżeczki glukozy fermentacja zostanie wznowiona.

Pozdrawiam

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: Zygmunt »

Butelki kapslujesz? Jako, że powiększyłem nieco browar domowy, to mam ochotę zrobienia takiego cydru, ale zamiast butelek chciałbym go refermentować w 20l kegu. Ile najdłużej trzymałeś cydr, tak, żeby dalej był pijalny? Kegi trzymam w 4C.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: JanOkowita »

Używałem butelek do wina i korkowałem, ale tu gaz jednak uciekał. Teraz używam półlitrowych i litrowych butelek po piwie z zamknięciem porcelanowym (znalazłem tani sklep z litewskimi piwami) oraz butelek PET od Warki 1,5 l (są z grubego plastiku i maja mocne zakręcane korki). Ważne aby dawać na 0,7 litra łyżeczkę glukozy, tak więc do półlitrowych idzie płaska łyżeczka, do litrowych półtorej łyżeczki, a do 1,5 litrowych 2 łyżeczki.

Moje kobiety nie dały nigdy cydrowi postać dłużej niż 3-4 tygodnie od zabutelkowania, piją i mówią nawet, że smaczne te drożdże. :D

Myślę, że w temperaturze 4 stopni cydr może śmiało stać pół roku, tylko sobie nie wyobrażam jak go będziesz brał do degustacji ? Przecież przy każdym otwarciu kega ucieknie CO2, chyba że masz zamiar wypić naraz 20 l... :piwo:
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: Zygmunt »

Kegi stoją praktycznie non-stop podpięte pod butlę CO2, bardziej obawiałem się zepsucia, niż braku gazu :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: artaks »

To chyba będziemy pinierami w produkcji cydru ze świeżych truskawek ; )

Te gotowe koncentraty to podejrzewam, że truskawki są na tyle zmumifikowane, że napój jest stabilniejszy. Ze świeżymi owocami może być gorzej. Chociaż cydr jabłkowy niby też powinno się szybko wypić, a u mnie niektóre butelki stały parę miesięcy, a smak tylko zyskiwał!

Ja też butelkuje głównie do butelek z zamknięciem patentowym, oraz kilka PET po napojach gazowanych.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: macius »

Ale mnie nakręciliście na ten cydr!
Tylko mam pytanie... Koniecznie drożdże do cydru? Czy bayabusy IOC wystarczą? ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 cze 2011, 13:07 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ognki
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)

Autor tematu
artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: artaks »

Drożdże do cydru maja, z tego co czytałem na jednych skład (nie wiem jak z tymi które dodaje Jan Okowita), słodzik w sobie. Ja słodzik dodaję osobno, a z drożdży używam bayanusów.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: JanOkowita »

macius pisze:Ale mnie nakręciliście na ten cydr!
Tylko mam pytanie... Koniecznie drożdże do cydru? Czy bayabusy IOC wystarczą? ;)
Pewnie wystarczą. W końcu cydr to nic innego niż lekkie owocowe wino, tyle że nagazowane ! :) Natomiast rzeczywiście w składzie tych drożdży jest słodzik.

Pozdrawiam

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Raku751
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 28 sie 2010, 09:44
Ulubiony Alkohol: Wyprodukowany samodzielnie
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: Raku751 »

Ja zrobiłem inaczej.
Truskawki rozdrobnione zalałem cukrówką po pierwszym pędzeniu. Po jednym dniu już był piękny kolor i zapach. Potrzymałem dwa tygodnie i puściłem drugi raz. Po prostu poezja. Trunek biały, pachnący truskawkami. Tak samo zrobiłem z jabłkami.
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: macius »

Fajnie.
A wiesz co to jest cydr? :>
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: pokrec »

Ajwaj, rozcieńczyć wodą, dodać barwnika czerwonego wsadzić do syfonu (taka stołowa wersja kega podpiętego do butli CO2) i masz, co chcesz ;-).
Albo nawet bez drugiego psocenia, od razu po pierwszym, jak cukrówa jest czyściutko fermentowana (mało drożdży albo na drożdżach winnych).
Komu by się chciało chrzanić z tym całym ceremoniałem od wina? :-D
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: artaks »

Jak zrobiłem cydr truskawkowy w zeszłym roku.. Zdecydowałem się na podobne proporcje jak napisał wcześniej Jan Okowita.

Wziąłem na warsztat 7 kg truskawek (owoce zbyt miekkie, czy nieładne odrzucałem - brałem tylko zdrowe, więc wyszło mniej niż te 7 kg, ale dokładnie już nie ważyłem).

Owoce (umyte i odszypułkowane) zmiksowałem blendero-mikserem (wersja leniwa pozyskowania soku - moja wersja z miksowaniem daje dużo pulpy, co oczywiście powoduje problemy z podchodzeniem gęstej piany do rurki, trzeba mieć sporo miejsca).

Do tego soku dodałem ok 1 kg cukru i dopełniłem wodą do ok 10 litrów.
Dorzuciłem uwodnione bayanusy.

Gdy pulpa się oddzieliła od soku (po ok tygodniu) zlałem i fermentowałem jeszcze chyba 2 tygodnie.

Później standardowo - 5 g cukru na litr (+ trochę słodzika do smaku, jak zwykle robię przy cydrze jabłkowym) i do butelek. Refermentacja i dojrzewanie minimum 2 tygodnie.

Efekt - smak bardzo dobry (dla miłośników cydrów i smaków truskawkowych). W tym roku dodam mniej cukru, wydaje mi się, że jest trochę za mocne jak na takie lekkie winko jak ma być cydr.

W piwniczce cydr wytrzymuje spokojnie pół roku, może i dłużej, ale nie zachowała sie żadna sztuka dłużej na testy.

Polecam, aromat i posmak truskwek bardzo fajny.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”