Prasa, tłoczarka do owocow

Wszystko czego potrzebujemy do wytworzenia domowego winka.

Autor tematu
kresowiec
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 6 lis 2011, 21:10

Post autor: kresowiec »

Czolem!

Witam Towarzystwo, chylę czoła nisko i proszę o rade.

W Sklepie widziałem prasy do owoców. Czy wyciskaliście już owoce pestkowe przy ich pomocy? Co roku muszę wycisnąć ok 20 kg derenia zalanego spirytusem, jakieś 5 kg tarniny, mniejsze ilości slodkiej jarzębiny, aronii, cytryńca, orzechów, nieszpułki i długo by wyliczać czego jeszcze. Zal mi wywalać te owoce do kompostu, szczurom na imprezę. Wole sam wypić. Ostatnio wyciskałem przy pomocy prasy do kartofli. Godzinę to trwało ale z 5l słoika do polowy zapełnionego owocami wielkoowocowego derenia bez pestek, bo pestki poszły na siew do późniejszych selekcji, wycisnąłem jeszcze 0,7 esencji spirytusowej! Czyli warto.

Pozdrowienia,

kresowiec
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Prasa, tłoczarka do owocow

Post autor: Calyx »

Skuteczniejsza od wyciskania będzie redestylacja. Chlup trochę wody
i całość do kotła. Wyssiesz każdą kropelkę z owoców :)

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Prasa, tłoczarka do owocow

Post autor: pokrec »

Prasę winiarską to ja zanabyłem. Winogrona tłoczy bardzo dobrze. Śliwki, niestety, juz gorzej.
Na Youtube sa filmy o tłoczeniu jabłek w takiej prasie - i też nieźle idzie.
A ze śliwkami to tak jest, że niestety, pulpa wyłazi między klepkami kosza a załadowana do worka filtracyjnego bardzo szybko zalepia dziurki i tyle z tłoczenia było. Śliwki przed psocenien najlepiej... przecierac przez sitko (jak ktos, jak ja, nie chce gotować pulpy).
Zresztą gotowanie pulpy na łaźni wodnej daje sporo mniejszą wydajność niz gotowanie bezpośrednie odciśniętego soku (nawet odrzucając odciski).
Być może kiedyś będę zastanawiał się nad uzyciem pary wodnej do podgrzewania gęstych nastawów, ale to nieprędko. Na razie po prostu odżałowuję to, co zostaje w pulpie i już.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
kresowiec
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 6 lis 2011, 21:10
Re: Prasa, tłoczarka do owocow

Post autor: kresowiec »

Calyx pisze:Skuteczniejsza od wyciskania będzie redestylacja. Chlup trochę wody
i całość do kotła. Wyssiesz każdą kropelkę z owoców :)

Pozdrawiam Calyx
Kocioł to trzeba wprzódy mieć. Chodzi za mną już od lat, bo tych dereniów mam tyle, ze czasami z rozkoszy posiadania, konfitury, galaretki a nawet pikantne sosy robię. Wczoraj znowu dosadziłem kilka odmian rezerwowych, bo mi się nornice panosza a i czasem marze o przeniesieniu się do jakiejś lepszej dzielnicy. A wódeczka wychodzi z derenia przednia. Raz piłem, wyszło drożej niż Armagnac. Mam tez słodkie tarniny i takie specjalne śliwy z których Niemcy z południa pędza ichnia śliwowicę. Ale na taka aparaturę jak w sklepie, to kasy tymczasowo nie mam. Ale chodzi za mną, oj, chodzi...
pokrec pisze:Prasę winiarską to ja zanabyłem. Winogrona tłoczy bardzo dobrze. Śliwki, niestety, juz gorzej./.../
Widzisz. I to właśnie jest mój problem. Znaleźć taka prasę, zęby sobie z pestkami rade dala. Chociaż mam takiego gruzińsko-niemieckiego derenia o dużych owocach i własną słodką selekcję, które wyjątkowo łatwo jest drylować. Mają twarde owoce i wystarczy miedzy kciukiem a palcem wskazującym ścisnąć.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Prasa, tłoczarka do owocow

Post autor: JanOkowita »

Te prasy, które są w sklepie AD nadają się jedynie do owoców miękkich - takich jak winogrona, jeżyny, truskawki, agrest, wiśnie, porzeczki. Maksymalna dopuszczalna twardość to dojrzałe brzoskwinie lub śliwki.
W przyszłym roku poszerzymy asortyment o "mocniejsze" prasy żeliwno-drewniane.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Prasa, tłoczarka do owocow

Post autor: pokrec »

Pestki śliwek w prasie to nie problem, problemem jest to, że sliwki po zmacerowaniu w nastawie mają konsystencję mulistej pulpy i zasadniczo nadają się tylko do przetarcia przez sitko. To wszystko. Moja prasa to 12-tolitrowy kosz z klepek drewnianych w stalowych obręczach i wszystko na stalowej, spawanej ramie. Winogrona ciśnie jak marzenie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
kresowiec
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 6 lis 2011, 21:10
Re: Prasa, tłoczarka do owocow

Post autor: kresowiec »

JanOkowita pisze:Te prasy, które są w sklepie AD nadają się jedynie do owoców miękkich - /.../
W przyszłym roku poszerzymy asortyment o "mocniejsze" prasy żeliwno-drewniane.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Dziękuje, o mały włos a zamówiłbym podobną. Potem dowiedziałem się, że się odkształcają a nawet pękają przy wyciskaniu pestkowych owoców.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Prasa, tłoczarka do owocow

Post autor: Brzydal »

kresowiec pisze:Czolem!

Zal mi wywalać te owoce do kompostu, szczurom na imprezę. Wole sam wypić.
Bardzo dobre efekty przynosi puszczenie takich owoców z wodą przez szybkowar.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Winiarski”