Duża ilość przedgonu

Co i kiedy paruje z destylowanego zacieru. Jak oddzielać od siebie poszczególne frakcje tak, aby produkt był najwyższej klasy.

Autor tematu
sand_man
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2011, 19:10

Post autor: sand_man »

Cześć.

Sporządziłem nastaw wg. przepisu z pierwszego postu z tematu "Owocowe brandy dla początkujących". Po trzech tygodniach fermentacji smakował i pachniał genialnie (pomimo nieciekawego wyglądu ;)). Całość (30 L) poszła na kolumnie rektyfikacyjnej i finalnego produktu, bardzo ładnie pachnącego jabłkami mam 3 L. Mam bardzo dużo śmierdzącego przedgonu (1,2 L). Czy jest sens przepuścić go jeszcze raz?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Owocowe brandy dla początkujących.

Post autor: radius »

Przedgonu nie przepuszczaj :!: Użyj jako rozpałkę do grilla albo do mycia sprzętu :!:
Można jeszcze napoić kibelek :haha:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
sand_man
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2011, 19:10
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: sand_man »

Czyli taka ilość przedgonu z jabłek to normalka?
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: Agneskate »

A na jakim sprzęcie puszczałeś nastaw?
Pozdrawiam Aga

drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: drewko »

Witam, czy ja dobrze rozumiem? Z 30l nastawu wyciągnąłeś 3l gotowego produktu, a 1,2l przedgonu.
To dosyć dużo tego przedgonu. Rozumiem, że dla swojego bezpieczeństwa można już 0,5l
Może kolega opisać swój proces odlania pierwszej przysłowiowej 50ki itd.

Autor tematu
sand_man
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2011, 19:10
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: sand_man »

Oczywiście.

Termometr jest zamontowany przed chłodnicą wyjściową. Frakcje oznaczałem wg. wskazań termometru, ale też organoleptycznie. Dwie pierwsze frakcje okropnie śmierdziały a ich temperatury to ok. 72,5 oraz 76-77 st. C. Potem temperatura delikatnie rosła do 79,5 - 80 st. C refluks zaczynał się "dławić" i dosyć szybko zbierałem "śmietankę" do mniej więcej 85 stopni. Potem zaczynały lecieć piękne jabłkowe aromaty, także troszkę tego było (200 ml), a zbierałem do ok 87-88 stopni. Nie mieszałem tego jeszcze z głównym produktem. Oczywiście także główna frakcja pachniała jabłkami, tyle że znacznie delikatniej. Następnie temperatura zaczynała oscylować 80-95 stopni a potem ustalała się na ok 95 stopniach, przed chłodnicą wyjściową zaczynały być widoczne kropelki wody, więc przerywałem proces.

Nie wiem jak dokładnie nazwać ten sprzęt, ale jest to szklana, laboratoryjna kolumna rektyfikacyjna (mniej więcej półmetrowa). Finalny produkt ma ok 85% z tym, że z rurki w niektórych momentach kapało nawet 92 % (ale to tylko wskazania zwykłego alkoholomierza z biowinu). Prawdopodobnie mógłbym także sprawdzić całość chromatograficznie.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: radius »

Daj jakieś zdjęcie swojego sprzętu :shock:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
sand_man
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2011, 19:10
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: sand_man »

Sprzęt niestety nie jest mój, ale zapytam, czy będę mógł zrobić zdjęcie.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: Wald »

Czy nie jest to przypadkiem kolumna VIGREUX? http://archiwumallegro.pl/destylator_de ... 79594.html Przynajmniej wzrost temperatury wskazuje że nie jest to kolumna rektyfikacyjna.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
sand_man
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2011, 19:10
Re: Duża ilość przedgonu

Post autor: sand_man »

Nie, to coś innego. Próbowałem to narysować, ale nie za bardzo wyszło.
W środku kolumny jest coś podobnego do tego: http://www.narayanienterprises.com/dewa ... l-970.html (zwane dalej spodkami ;)). Chłodnica (podwójna) znajduje się nad kolumną. Pary z kotła idą zewnętrzną częścią kolumny, ogrzewając jednocześnie wnętrze spodków. Potem idą boczną rurką do chłodnicy (prosta rurka przez środek chłodnicy) i po skropleniu spływają na pierwszy spodek (nie najwyższy). Gdy ten się wypełni, skropliny płyną jeszcze niżej. Ze spodka na samym dole jest wyprowadzona rurka, która oddaje ciecz z powrotem do kotła (gdy najniższy spodek się wypełni). Pary z najwyższego spodka lecą drugą zewnętrzną rurką znowu do chłodnicy (tym razem spirala, to tutaj jest termometr) a potem już do kolbki odbiorczej :)

Jeżeli potrzeba spróbuję to jeszcze raz narysować, chociaż talentu to ja nie mam. Nie wiem czy na ewentualnych zdjęciach będzie wszystko dobrze widać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzielenie frakcji podczas destylacji”