granat - wino

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Witam!!!!
Jako że nadszedł u mnie czas na tanie granaty, postanowiłem wykorzystać ten przywilej i nastawić coś z tego cuda - pomysł padł na winko na próbę, /zbyt dużo bawienia się coby jakiś nastaw na rurki poszedł - choć kusi mnie bardzo/.
Na początku kupiłem ponad 10 kilo /0,40 euro za kg/ i okazało się że mało aby napełnić balonik 10 litrowy, więc dokupiłem dalsze 10 kg i mniej więcej z 15 kg napełniłem balonik z samego soku, niestety kupę czasu mnie to kosztowało ładnych 6-7 godzin pracy, sokowirówka, cięcie, wyciskanie, babranie, ale cóż lubimy takie eksperymenty!!!!!!
Jak już miałem wszystko napełnione zmierzyłem blg i wyszło jakieś 16, nie dodawałem żadnego cukru i tu pytanie kiedy i ile i czy w ogóle go dawać, dodałem na oko troszki baynusów g995, kilka sparzonych rodzynek /100g/ i pożywkę, i czekam, zamieszałem i liczę tutaj na jakieś podpowiedzi, czy wszystko oki!!!!!!!!! :punk: :piwo: :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: granat - wino

Post autor: Wald »

16 Blg to 7% alkoholu. Troszkę mało. Na wino wytrawne dodaj do 22 Blg. Jeśli ma być słodsze, to kolejne porcje dodawaj jak drożdże pierwszy cukier prawie zjedzą. Nie znam kwasowości soku z granatów i bez przyrządów nie sprawdzisz. Proponuję to pominąć. Reszta wydaje się w porządku.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: granat - wino

Post autor: klodek4 »

Dzięki Wald!!!!
Jutro dodam 1 albo 2 kg cukru, bałem się z tymi bayanusami czy dadzą radę, a 7 procent to zdecydowanie nic, przed chwilą patrzyłem i zaczyna wszystko ładnie pracować, pozdrawiam :punk: :piwo: :ok:
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: granat - wino

Post autor: JanOkowita »

Oj, fajny smak może być ! :klaszcze: Zazdroszczę dostępu do słonecznych owoców...

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: granat - wino

Post autor: klodek4 »

Witam!!!!
Smaku to sam jestem ciekawy, zastanawiam się tylko czy nie dałem :dupa: przy wyciskaniu tego owocu, ponieważ sokowirówko-wyciskarka zabrała też smak białych skórek które posiadają goryczkę /zastanawia mnie czy to można jakoś zniwelować :?: :?: /.
Poza tym w obecnej fazie fermentacji zrobił się dość paskudny kolor czy to też się wyklaruje jakoś :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

prztymocl
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 27 lis 2009, 21:34
Krótko o sobie: Nałogowo obserwuję bąbelki dobywające się z rurki fermentacyjnej ;)
Ulubiony Alkohol: Dopiero poznaję różnorodność smaków :P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Piotrków T. / Ldz
Re: granat - wino

Post autor: prztymocl »

Goryczka przy zjedzeniu tej białej części granatu kojarzy mi się z tą z aronii. Czyli prawdopodobnie chodzi o wysoką zawartość taniny. "Sok z granatów zawiera dużą ilość różnorodnych skoncentrowanych flawonoidów, polifenoli w tym tanin i antocyjanin." (1). Z tego co wiem, moszcze z takich owoców zwykle się rozcieńcza w odpowiednim stosunku z wodą, dosładza, dokwaśnia, lub miesza z moszczem wyciśniętym z innych owoców. Jak przeczytałem - nastawiłeś wino z samego czystego soku z granatów. W tym momencie lepiej już raczej nic nie rozcieńczać i dokończyć wino takie jakim jest, natomiast jeśli goryczka będzie zbyt wyczuwalna w produkcie ostatecznym - lepiej wino kupażować. Takie jest przynajmniej moje zdanie, choć dobrze by wypowiedział się ktoś jeszcze bardziej doświadczony.

Co do barwy, cóż, każde wino w fazie fermentacji burzliwej nabiera takiego... mętno-szaro-zgniłoliściowego koloru... chociaż Twoje przypomina mi bardziej budyń truskawkowy ;) Tu mogę poradzić... cierpliwości! Na razie chyba nie ma powodów, dla którego miałoby się nie sklarować, prawda?

Poza tym mała ciekawostka - sok z granatów to ponoć panaceum na schorzenia prostaty (1). Ciekawe, jakie właściwości będzie miało wino... :D

(1) - strona z której czerpałem informacje, niestety jakaś komercyjna: www.sokzgranatów.pl

Jeśli popełniłem jakiś merytoryczny błąd, poprawcie mnie, człowiek się uczy przez całe życie ;)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: granat - wino

Post autor: Wald »

klodek4 pisze: czy to się wyklaruje
Na 100% sklaruje.
Zanim jednak zacznie ściągaj z nad osadu (oddziel od miazgi) co dobre. 5-6 listopada, najpóźniej do 12.11.
Drugi obciąg, jak zacznie klarować, to znaczy zobaczysz że biała zawiesina opada na dno, a rurka wyraźnie zwalnia.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: granat - wino

Post autor: klodek4 »

Zrobiłem drugi obciąg znad osadu, kolor troszeczkę się poprawia w smaku pyszne słodko mocne /będzie smakowite/ blg około 6, lecz nie pracuje co teraz powinienem zrobić :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
zapodaję foty - doradźcie, szkoda by było gdybym coś pominął i zepsuł to!!!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: granat - wino

Post autor: Wald »

Wstaw do chłodku (15o-17o C) i zapomnij na miesiąc. Potem znowu ściągaj (o ile będzie co).
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: granat - wino

Post autor: klodek4 »

Dzięki Wald za szybką reakcję :klaszcze: .
Cały czas winko to trzymam w pracowni nieogrzewanej gdzie w nocy mam od 10 do 12 c a w dzień 14-17 C , więc będzie ok!!!
Żona już chciała /po szklaneczce/ ale dostała po łapce :mrgreen: :mrgreen:
:ok: smaczne :ok:
pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: granat - wino

Post autor: klodek4 »

Winko wyszło przesłodzone, dobre, ale mały wk.rw i poszło na rurki i teraz leżakuje z chipsami i na pewno nie jest słodkie :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”