Zawór reflux zewnętrzny- pytanie

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy

Post autor: forma »

elo mima...
ooo a to dlaczego raczej sie nie przepędza? a to ciekawe,jak do tej pory to same winka robie a potem przepędzam.Zacieru jeszcze nigdy nie robiłem,ale jutro zaczynam.Mam pytanko,mianowicie mam ok 5 l bimbru z pierwszej maszyny z pierwszego rzutu (raczej nie do sporzycia katastrofa :womit: mam tez 5 l z drugiej aparaturki i wszyscy chwalą,jak myslisz jak zmieszam wszystko i przepuszcze 2 raz nie straci za bardzo na jakosci??? pomóż proszę jutro chciałbym pędzic... :lol: pozdrawiam




NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
promocja

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Jeżeli przepuścisz wino przez kolumnę z refluksem, to straci b.b dużo na bukiecie smakowym.

Do pierwszych pięciu litrów dolej ok. pięciu litrów wody i do gara.
Wcześniej możesz dodać do nich z pieć łyżeczek sody oczyszczonej i niech postoi chociaż kilka godzin.

Drugie, jak dobre, to po co ruszać
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: forma »

hehe :poklon; dzieki mistrzu i nauczycielu tak uczynie.a drugie dobre,ale raz pędzone!!! wiec zmieszac? czy nie? już sodą zasypuje.DZIĘKUJE BARDZO

PS.Właśnie studiuje Twój wykład o drożdżach bo nigdy ich nie używałem.na allegro myśle że dostanę...


NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Tak na Allegro jest mnóstwo różnych drożdżaków, chociaż ja ostatnio wróciłem do piekarniczych. Opisuję to w swoim poście.

http://alkohole-domowe.com/forum/drozdz ... 35-10.html
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: Juliusz »

@Forma

Mieszać, czy nie mieszać to zależy od Ciebie. Jeśłi robiłeś do tej pory brandy z wina to wiesz jakie posiada walory. Zacier z cukru, mając refluks, zawsze przerabiam na spirytus czysty.

Można też wyprodukować bardzo mocny spirytus z wina, refluksując go nie w proporcji 1:10 ale np. 1:7. Zgoda destylat traci sporo walorów brandy ale masz doskonały spirytus z lekkim posmakiem brandy. Gdy taki rozrobisz z dobrą wodą otrzymasz wódkę o smaku i zapachu brandy. Jest lżejsza i również wymaga leżakowania ale jest to warte zachodu i czekania.

Myślę że po jakimś czasie eksperymentowania, większość z nas dochodzi do momentu gdzie decydujemy się na dwa produkty: jeden to bardzo czysty spiritus, drugi to ulubiony produkt smakowy (brandy, whiskey, śliwowica).

Opiszę jak zrobiłem z nastawem wody miodowej (woda z płukania plastrów przy braniu miodu) tzw. (ja tak zwę) brandy miodowa. Spirytus wyszedł mi 92%+ - refluks był częściowy. Ma bardzo lekki ale wyraźny aromat miodowy a zmieszany z wodą daje właśnie coś co bardzo zadowala. Rozrobiłem do 55% i dałem dąb. Leży już chyba 5-6 tyg. Jeszcze nie probowałem ale wiem z poprzednich destylacji, że miodówka wymaga długiego leżakowania (około roku) a wtedy wyniki są wyjątkowe. Poprzednia leżała ponad dwa lata bez dodatków i była doskonała.

Opisałem powyższe aby może jakoś pokazać, że te dalsze kwestie (drugie gotowania a potem mieszania do leżakowania) pozostają już w rękach osobistych. My, z ogółu, możemy tylko podzielić się naszymi upodobaniami w celu posiania ideii.


Pozdrawiam
Juliusz.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: forma »

witam

Na początek chcę bardzo podziękowac PROFESJONALISTĄ JULIUSZOWI I MIMIE za pomoc w stawianiu pierwszych kroków. :poklon;

Jednak nie zmieszałem,przepuściłem śmierdziucha 2 raz i teraz nadaje sie już do spożycia :lol:
W notatkach dostrzegłem 2,5 litra 83% po czym gwałtownie spadło.
z wina z dzikiego bzu uzyskałem max 92% z pierwszego rzutu w smaku rewelacja
z wina z aroni (w tej chwili ) 83% max.i powoli spada.
nie posiadam jeszcze refluksu więc czystego spirytusu nie uzyskam,jak na razie!!!

MOJE PYTANIA:
Czy bimber z wina przepuszcza się raz jeszcze?
do ilu procent rozrabiac?
co znaczy "dobra woda" to rozumiem zwykła mineralka mieszkam na wiosce i kranówke mamy tu też super :D
jeszcze najistotniejsze jestem abstynentem,a produkcja alkoholi domowych to BARDZO ZAAWANSOWANE HOBBY...
Połowe tego co zrobię rozdaje,resztę trzymam w piwnicy jest tego sporo,więc takie leżakowanie paro letnie w moim przypadku nie stwarza problemu,wręcz przeciwnie.
Mam nadzieje że po tym artykule nie wyrzucicie mnie ze swojego grona. :cry:

jeżeli chodzi o smak to bazuje jedynie na opinii znajomych....

Jeszcze raz bardzo dziękuje.



NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Przypominam Ci, że ja już raz mowiłem, że chcę być Twoim najlepszym kumplem!!! ;) :D

1. Tak!
Koniak, który jest robiony z winogron, przepuszcza się dwa razy.
Inne znane wódeczki robione z owoców też!

2. Według gustu od 35 %do 45% max.

3. zależy do czego ta woda. Jak do zacieru to chodzi o to żeby miała najmniej hloru i kamienia, to zn. zeby była miękka.

Jak do wódy to ja stosuje tylko demineralizowaną to zn. destylowaną.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: Juliusz »

@Forma

Powiem, że Twój post jest dość oryginalny jeśli nie niezwykły. Oczywiście chodzi mi tu o 'wyznanie', że jesteś abstynentem. Twoja obecność na tym forum w jakiś sposób potwierdza najistotniejszy argument istnienia tego forum: hobby produkowania trunków, nie koniecznie ich picia! Jestem pewny, że wyrażę tu opinie wielu okazując Ci szacunek za decyzję abstynencji. Stwarzać to może mały kłopot w ocenianiu jakości; z drugiej strony wymaga szczxególnego zważania na jakość.
Jednak nie zmieszałem,przepuściłem śmierdziucha 2 raz i teraz nadaje sie już do spożycia :lol:
Tu widzę właśnie ten problem bo nie posiadasz wiadomości z pierwszej 'ręki' = pierwszego podniebienia.
W notatkach dostrzegłem 2,5 litra 83% po czym gwałtownie spadło.
Jest to właśnie zjawisko mówiące nam jak dzieli się gony. Skoro nie smakujesz destylatu pozostaje Ci bardziej 'dyscyplinarne' oddzielanie gonów z naciskiem na moc (%). Z cukrem będzie problem bo wątpię aby 'konsumenci' Twojego produktu byli całkowicie szczerzy jeśli mają wyrobiony smak. Cukier produkuje alkohol, który zawsze będzie miał mniej miły smak i aromat. Jeśli chcesz mieć super jakość z CUKRU, bez refluksu, sugeruję stosowanie węgla po pierwszym gotowaniu i potem drugie na tzw spirytus (spirytus to nie koniecznie 95% alkohol - uznaje się, że wszystko powyżej 50% to spirytus). Tylko uczciwy system z refluksem da Ci czysty spirytus 95% na czyste wódki, wódki dorabiane i doskonałe nalewki.
z wina z dzikiego bzu uzyskałem max 92% z pierwszego rzutu w smaku rewelacja
z wina z aroni (w tej chwili ) 83% max.i powoli spada.
Korci mnie tu aby spytać: jak wiesz, że smak rewelacja?
Odbierając destylat (każdy) pamiętaj aby odrzucić troszkę z samego początku bo tam koncentrują się główne fuzle i mała ilość metanolu. Jest to zazwyczaj destylat o bardzo wysokiej mocy (~90%).
nie posiadam jeszcze refluksu więc czystego spirytusu nie uzyskam,jak na razie!!!
Zgoda dlatego koncentruj się na produktach smakowo/aromatycznych = z owoców/nasion/ziarna.
MOJE PYTANIA:
Czy bimber z wina przepuszcza się raz jeszcze?
Zasada jest zawsze taka sama: Każdy ferment destyluje się minimum dwa razy. W wielu gorzelniach 'smakowych' (brandy, koniak, śliwowica, calvados itp) przeprowadza się proces trzech destylacji. Uzyskuje się bardziej delikatne/szlachetne trunki.
do ilu procent rozrabiac?
W zależności do czego ale rozumiem, że do leżakowania i picia (nie do ponownej destylacji). Jeśli naczynia do leżakowania są szczelne (szklane, kamionkowe...) i mają leżeć bez dodatków, destylat rozcieńcz do takiej mocy jaka ma być do spożywania. Najczęściej jest to blisko 40% (ale jak wspomniał Mima granice są 35%-45%). Rumy podaje się do spożycia z mocą 50%-nawet 60%.
co znaczy "dobra woda" to rozumiem zwykła mineralka mieszkam na wiosce i kranówke mamy tu też super :D
Do wódki czystej z czystego spirytusu najlepsza jest woda destylowana potem demineralizowana. Do wodek smakowych (brandy = z win) lepsza jest woda 'naturalna', znaczy żródlana, ze studni. 'Dobra' znaczy tu smaczna, bez minerałów, które mogą powodować wytrącanie się czegoś pod wpływem alkoholu.

jeszcze najistotniejsze jestem abstynentem,a produkcja alkoholi domowych to BARDZO ZAAWANSOWANE HOBBY...
O tym wspominałem wyżej. Jeśli jesteś abstynentem absolutnym no to musisz polegać na zdaniu inych i, znając ludzi, jest to 'ryzykowne' bo raczej nie poweidzą Ci, że Twój produkt jest marny, śmierdzący czy niesmaczny...
Połowe tego co zrobię rozdaje,resztę trzymam w piwnicy jest tego sporo,więc takie leżakowanie paro letnie w moim przypadku nie stwarza problemu,wręcz przeciwnie.
Metoda doskonała bo masz jakąś 'kontrolę techniczną'. Skoro odkładasz połowę na jakieś poźniej to sugeruję jednak koncentrację na brandy (z winek) lub inne owocowe. Te trunki nabierają wyjątkowej szlachetności z długim czasem.

Jeśli np. stać by Cię było na kupienie beczki dębowej do alkoholu - no to napełnić taką porcjami do leżakowania długiego (10-15 lat - dłużej...) to piękna sprawa.

W wypadku beczki jest trochę inna zasada rozcieńczania. Tu przez drewno alkohol ulatnia się - mówią że destylat w beczce traci 2% mocy rocznie czyli jeśli masz zostawić to na np. 10 lat to początkowy destylat powinien mieć 60% aby po 10 latach miał 40%. Jest to oczywiście spore przybliżenie. Beczkę dopełnia się okresowo. Może ona być z surowego dębu lub przypieczona.
Mam nadzieje że po tym artykule nie wyrzucicie mnie ze swojego grona. :cry:
Powyższy post powinien Ci dać odpowiedź na termat tej wątpliwości.

:respect:

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: forma »

Bracia jeszcze raz wielkie dzieki :poklon;

wyjaśnia to wiele moich wątpliwisci,jest jeszcze tak wiele pytań,,, we wtorek wróce to sie odezwe... pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuje


NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Witam ! Jestem nowy, właśnie się zalogowałem.
Przeczytałem cały temat z racji tego, że jestem również w trakcie budowy. W tym temacie nikt nie wspomniał o refuksie wewnętrznym. Ja moją kolumnę wyposażyłem w taki reflux (cztery rurki poprzeczne). Myślę, że chłodząc nim bardziej lub mniej osiągnę dobry rezultat bez korzystania z refluksu zewnętrznego. Dodam, że wykonałem osobne zasilania zimnej wody dla każdego z nich.
A tak trochę z innej beczki, mój zacier robi już od tygodnia, użyłem do niego drożdży gorzelnianych i myślę, że zacier i aparatura będzie gotowa w tym samym czasie.
Jeśli macie jakieś uwagi na temat mojej wypowiedzi to bardzo proszę. Jestem już emerytem, ale ciągle się uczę.
Pozdrawiam
:lol:

pozdrawiam Bogdan

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Witamy Cię równiesz bardzo serdecznie! :D
Na razie trudno mieć uwagi. O refluksie wewn. są tematy, trzeba tylko popatrzeć w odpowiednich miejscach.

Życzymy Tobie i sobie, abyśmy się tu jak najwięcej nauczyli w spokojnej i miłej atmosferze.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: Calyx »

bogdan pisze:... W tym temacie nikt nie wspomniał o refuksie wewnętrznym...
Witaj Bogdan

Tu Juliusz opisywal wewn reflux.
http://alkohole-domowe.com/forum/reflux ... 1-t70.html

http://alkohole-domowe.com/forum/system ... e-t69.html

W tym watku troche nablablalem na interesujacy Cie temat
http://alkohole-domowe.com/forum/defleg ... -t385.html



Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

:oops:WITAM! Jak Wcześniej zauwazyłem, ciągle się uczę, dzisiaj po małym dopingu "kupnej" doszedłem do tego, że mogą być następne strony tematu. :cry:
już wiem, że mój deflegmator pójdzie do poprawki, mam cztery palce na kolumnie 90cm, fi 60,3 zewn.
po kolei od dołu 25 cm wypełniacz(czytaj: zmywaki nierdzewne) pierwszy palec i dalej co 15 cm na zmianę zmywaki, palce. Na górze reflux zewnętrzny, termometr i wyjście do chłodnicy szklanej. Jutro dorobię w górnej części dwa palce.
Jeśli chodzi o inne części, to też zmiana: Mam specjalnie dorobioną grzałkę z termostatem do 96 stC. Oczywiście żle!! (Tego akurat sie obawiałem).
I też dzisiaj, trochę wyżej znalazlem rozwiązanie - płynna regulacja mocy grzałki - regulator (AVT 5067) został zakupiony. To FORUM to perła, same bezcenne wiadomości.
tyle informacji, że nie sposób zapamietać., a jak się przypomni to trudno (z powodu ilości) trafić z powrotem. Oj będzie sie działo!
Pozdrawiam Wszystkich Psotników!!!!!!!!!!!!!! :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:

pozdrawiam Bogdan

longink1
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: longink1 »

Kol. @bogdan opisane rozmieszczenie zimnych palców, moim zdaniem nie jest najlepsze. Wszystkie zimne palce powinny być zamontowane w najwyższym możliwym miejscu kolumny. Umieszczając je niżej tracisz czynną wysokość wypełnienia. Myślę że to wszystko po tej "kupnej", po swojskiej zapewne przyjął byś inne rozwiązanie.
Pozdrawiam longink1.

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Tak!....
Płynna regulacja? nie wiem czy będzie Ci potrzebna.
Jaki duży masz kocioł?
Jakiej mocy grzałkę masz ? - napisz to pogadamy.
A palce oczywiście do poprawki.
A może dał byś jakąś fotkę?
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Na "kupną" obrażę sie wtedy, gdy będę mial prawdziwą.
Ale po kolei:
1. Palce do góry - to już oczywiste,
2. KEG 50l
3. Grzałka 1500W (wstawić jeszcze jedna?)
4. fotka będzie, lecz po ostatecznym wykonaniu.
Czy ten najwazniejszy termometr (górny) ma byc przed palcami czy za?
Już nie pamietam, czy napisałem wcześniej o tym, że przewidziałem również reflux zewnętrzny, choć wolałbym regulować tym wewnętrznym za pomocą osobnego obiegu wody zimnej i podgrzewania.
Jeśli chodzi o płynną regulację to myślę, że będzie potrzebna ponieważ termostat ma histerezę załączeń ca 3-5st.C, a to może wstrzymywać wrzenie??
Chętnie jako nowicjusz posłucham Waszych rad, tym bardziej że moja pierwotna wizja już dawno przepadła.
Już w szkole mówili (kiedy to było?): "ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz" !!!!
pozdrawiam i czekam

pozdrawiam Bogdan

longink1
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: longink1 »

Termometr nad palcami, a grzałki mogły by być trzy ( szybsze zagotowanie).
Pozdrawiam longink1.

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Termometr na samej górze.
Grzałka jeszcze jedna, najlepiej 2000W
Termostat odpada- wiadomo.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Dzięki za rady!!! Palce już urosły - są wysoko i jest ich dużo - mam problem z grzałką, na pewno wstawię drugą w przyszłości, czy sądzicie że jedna 1500W nie pociągnie? Mam jeszcze trochę czasu bo zacier pracuje lecz ze zorganizowaniem tej wstawki byłoby trochę kłopotu.
No ale jeśli stwierdzicie, że to się nie uda to nie ma rady - siła wyższa.
Już wypatrzyłem w necie sklep z grzałkami i to nie jest problem, gorzej z KEGiem bo trzeba uknuć strategię i go gdzieś tam zakulać po cichu.
Jeszcze jedno pytanko niezbyt pasujące do tego tematu. Zacier jest na drożdżach gorzelnianych robi w temp. ca 20 st.C Jak długo powinien pracować?
Pozdrawiam i z góry dziękuję

pozdrawiam Bogdan

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Ty nie zadajesz czasem za trudnych pytań? ;) :D Do tego o zacierze , to jest za mało danych.
Muszą być - wszystko co dodałeś do nastawu, nazwa drożdży.

Bo jak np. były by to Cobra 24 to 24 godziny :D

Słuchaj co do drugiej grzałki! jest ona potrzebna tylko do momentu zagotowania nastawu. Później ją wyłączasz i jedziesz na jednej.
Kapewu?

Ja kiedyś też miałem 1500W. czas do zagotowania był 4-5 godzin.
Teraz 1 godz.

Acha, Kup najlepiej 2000W.

Ja mam 2x 2000W.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Ale jaja! 24h :klaszcze: tego jeszcze nie słyszałem i do głowy by mi nie przyszło, że jest możliwe choć podejrzewam że zastosowanie ich może się zdarzyć tylko w nagłych przypadkach.

Drożdze nazywają się RED ETHANOL i podobno dają do 18%. poza tym woda i cukier że o sercu jakie w to włożyłem nie wspomnę.
Grzałkę 2kW, żeby nie marnować czasu już zamówiłem, teraz muszę wspawać drugą mufę do KEGa. A jaką temp. zacieru utrzymujesz w trakcie psocenia?
pozdro...

pozdrawiam Bogdan

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Używałem tych drożdży. Są przeznaczone raczej do nastawów zbożowych. W cukrówkach słabo chodzi.
Temperaturę radzę utrzymywać 25st. A dałes jakąś pożywkę , albo coś jeszcze?
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

longink1
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: longink1 »

Witam Kol. @bogdanie, staraj się zadawać pytania w odpowiednim temacie, bo za bardzo nabałaganimy. Dla początkującego najpewniejsze są drożdże (przepraszam za herezję) piekarnicze, z nastawieniem na 11%. Wszelkie drożdże aktywne wymagają ścisłego przestrzegania receptury i często zawodzą.
Pozdrawiam longink1.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: forma »

witamy Cię BODZIO w naszym gronie... :D

nooo najlepiej zrób fotki i pokaż je nam w tedy łatwiej będzie nam komentowac i dzielic się spostrzeżeniami ;)

ja zjechałem na parę godzin,do zacieru na calvadosa właśnie kilo cukru jeszcze rozrabiam...

POZDRAWIAM WSZYSTKICH !!!

NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: forma »

panowie a gdyby połączy zimne palce i reflux zew.ma ktoś już taką maszynkę?

jeżeli ten temat jest już rozwinięty,to przepraszam (w miarę możliwości staram sie ogarnąc całe forum,ale sami wiecie jak jest z tym czasem...

-ma to sens?
-ktoś to już łączył?
-prosze o jakieś linki skróty
szykuje sie do budowy 3-generacji :D wasze doświadczenia drukuje i studiuje w delegacji,teraz wrócę 24 lutego i biorę się do roboty :lol:

pozdrawiam Forma



NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Mógłbym się tu rozpisywać, ale po co?

Powiem krótko - sztuka dla sztuki?

Nie ma to sensu.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

waccie
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 13 sty 2009, 15:06
Ulubiony Alkohol: Mój
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: waccie »

Może dobrym rozwiązaniem było by wmontować taką grzałkę (na zdjęciu), jest 3 X 1400 Watt są to trzy grzałki w jednej, z których każdą można połączyć np: przez odzielny wyłącznik. Dostępna jest na allegro.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

To jest super grzałka 3x 1400 no no, chciałbym mieć taką.
Naprawdę - jest to dobre rozwiązanie. I bardzo ciekawa propozycja. :D
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Mnie też się podoba, lecz na razie to już za późno, dzisiaj właśnie pocztą otrzymałem drugą grzałkę, tak wiec mam 1500+2000 i są już obie zamontowane. Do zacieru włożyłem grzałkę akwariową i czekam niecierpliwie. Już wkrótce dołączę fotki całego ustrojstwa.
Jutro puszczę to na czystej wodzie i sprawdzę instalację elektryczną przy okazji, może nie padnie.
pozdrawiam Bogdan

pozdrawiam Bogdan

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Powiedz mi jaka jest temp w pomieszczeniu gdzie trzymasz nastaw?
Jaką temp. nastawu utrzymujesz?
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Pomieszczenie ma 18 st.C, wcześniej myślałem, że około 20 po Twoim Mima poscie zmierzyłem i oczywiście poleciałem do sklepu ZOO po grzałkę. Kupiłem 50 Watową, sprzedawca zapewnił mnie że ogrzeję nią akwarium 50 litrowe do temp. 28 st. Mylił się, wprawdzie powiedział, że zamieni mi bez problemu na większą, lecz gdy zobaczyłem po dwóch dobach 24 st C, uznałem że ta wystarczy. Pewno pracuje bez przerwy (termostat ustawiony na 26 st) a to jest dobrze ponieważ stale jest równa temperatura, zacier pracuje, aż miło.
W trakcie pisania tego postu testuję aparaturę bez chłodnicy na czystej wodzie, para bucha tam gdzie trzeba - będzie dobrze. Ale mała uwaga - są duże straty ciepła na zewnątrz KEGa. Zaraz grzeję do "SurtexU" po izolacją, jest to czarna pianka samoprzylepna w macie firmy K-flex i jest odporma na temperaturę ponad 100 st. Mam zamiar ocieplić KEG oraz kolumnę w części z wypełnieniem. Jak wcześniej wspomniałem, gdy wszystko będzie gotowe zrobię kilka fotek, abyście Wszyscy moi szanowni Doradcy zobaczyć mogli swoje dzieło.
Pozdrawiam Bogdan

pozdrawiam Bogdan

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Beczke od nastawu ociepl b. starannie i jak najgrubiej. Nie zapomnij o spodzie i deklu.
A czym będziesz grzał kega. Ja mam elektryczny też opatulony polarem.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Zacier jest w balonie 50l który mam z czasów gdy robiłem wina, jest on w koszu metalowym wyścielony sianem.
Do destylacji KEG, który właśnie ociepliłem pianką K-flex, boki i dekiel z góry, od spodu nie zrobiłem nic ponieważ tam straty są najmniejsze. Nie ociepliłem również kolumny.
Zastanawiam się nad kolumną, bo chyba dobrze by było mieć nad nią kontrolę dotykową(nie zainstalowałem termometru po środku). Pianka mi została i jak leń mnie minie to może jaszcze to zrobię.
Nigdy nie piłem prawdziwej psoty, tylko czasami zwykły bimber. Chodzę i mlaskam i nie mogę się doczekać

pozdrawiam Bogdan

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: mima »

Kolumnę jak chcesz, to ociepl pianką - gotową do ocieplania rur plastikowych pcv. Kupisz w sklepie budowlanym za kilka zł.
Zawsze założysz ją bez problemów, albo zdejmiesz kiedy chcesz.
I tylko takie ocieplenie Ci polecam.
Aha!
Balon u góry też ociepl starannie. :D
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: bogdan »

Dzięki bardzo!! Tak właśnie zrobię. Za dużo kombinuję, a przecież najlepsze są proste rozwiązania!
To wszystko z tęsknoty mniam, mniam

pozdrawiam Bogdan

allegro-gsm-pl
50
Posty: 72
Rejestracja: czwartek, 6 sty 2011, 16:05
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: allegro-gsm-pl »

Panowie na jakiej zasadzie działa reflux zewnętrzny , jaka część destylatu spływa do kolumny i dlaczego ona spływa jak to się dzieje, bo np. zimne palce skraplają destylat wcześniej /schładzają , tak ?

corrs40
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 14:22
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: corrs40 »

Jak najprościej zrobić taki syfon??
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: lesgo58 »

Syfon czego?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

corrs40
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 14:22
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: corrs40 »

głowica.JPG
A wiec zgodnie z pierwszą wiadomością od Moderatora...:) opisuję mój pierwszy sprzęt i mam nadziejeprzecinek że tym razem post znajdzie się na swoim miejscu.
Zbiornik to keg 50l, przyspawałem sms łaczący z kolumną. Kolumna to 60,3mm, wysokość 120cm.
Wypełnienie- zmywaki niby z atestem ale mam tylko 8 i pewnie skocze do lidlaprzecinek bo za te płaciłem az 3,5 szt.przecinek na dole planuję zwinąć siatkę miedzianą. grzanie narazie gazem.
Wiemprzecinek ze moja głowica pewnie wyda się niektórym dziwnaprzecinek ale zrobiłem ja w przypływie natchnienia z materiałów które już miałem... czyli 3,5m miedzianej rurki fi 8 zwinąłem w nawet ładną spiralę i włozyłem to w stalową rurę dość ścisle to przylega do ścian. refluks zaplanowałem zewnetrznyprzecinek ale podczas grzania wody oczywiście sporo parprzecinek jeśli nie wszystkie szły dołem :). rozlutowałem pierwowzór i zrobiłem tą u-rurkę która w teorii ma pełnić rolę syfonu. Ta cienka rurka idąca do góry to odpowietrzenie. chcę zobaczyć jak to bedzie działałokropka wrazie czego zrobię głowice Aabratek z refluksem wewnetrznymprzecinek a ta bedzie do destylacji prostejkropka
proszę forumowiczów o wypowiedzi, co myslicie o tym cudzie :):)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Zawor reflux zewnetrzny pytanie

Post autor: gary1966 »

Serwus, bardzo ładna instalacja, też kiedyś miałem kolumnę z "RZ", ja wzorowałem się na tym rysunku z postu kolegi Calyx i działało :ok: .
syfon.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”