Kolumna VM/LM Radiusa

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Witajcie bracia Psotnicy :!: :lol:
Jako, że definitywnie ( :?: :o ) zakończyłem rozbudowę mojego MINI STILL'a wprowadzając kilka zmian, chciałbym zaprezentować jego wersję z dołożonym modułem VM.
Parametry techniczne;
- średnica kolumny 42 mm
- wys. 135 cm w tym;
część z wypełnieniem 90 cm,
wizjer 10 cm,
moduł VM 10 cm,
moduł LM 7 cm,
skraplacz 27cm (12 zwojów rurki fi 8mm).
W połowie wys. części z wypełnieniem zamontowany jest pierścień rozdzielający wypełnienie pomysłu kol. Sverige2.
Wypełnieniem kolumny są pocięte zmywaki + 15 cm pociętej blaszki miedzianej od dołu kolumny.

Na module LM zastosowałem mosiężny zaworek iglicowy (PNEUMAT).
Na module VM odejście boczne zrobiłem z rurki fi 22 + zawór do lutowania fi 22.
Chłodnica Liebiga długości 50 cm zrobiona jest z rurki fi 28 (płaszcz) i fi 15 (przelot).
Kolumna skonstruowana jest jako modułowa. Można odłączyć moduł LM i "jechać" na samym VM-ie lub odłączyć VM i pracować tylko na LM-ie, lub tak jak na zdjęciu połączyć oba moduły. Połączenie modułów jest uszczelnione taśmą teflonową. Szczelne i nie daje żadnych "zanieczyszczeń" smakowych ;P .

Zbiornik - KEG 30 litrowy z grzałką 1400W (bez regulatora napięcia).

Osiągi;
na module LM - ok. 0,9 litra na godzinę destylatu o mocy > 95%
na module VM - ok. 1 - 1,1 litra na godzinę destylatu o mocy > 96% :klaszcze:

Na wszelkie pytania chętnie odpowiem :ok:
DSC01057.jpg
mini still VM.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
promocja

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: sverige2 »

Witaj Radius.
No bardzo ładny sprzęt.
Dobry również dlatego,
że pokazuje jakie znaczenie,
w szybkości odbioru destylatu
ma średnica kolumny, oraz ilość
zastosowanych w niej pierścieni.
Kolumna fi 54mm.
plus trzy pierścienie daje 2.7-2.8 litra na godz.
Kolumna fi 63 mm.
plus trzy pierścienie daje 3.0 litra na godz.
Każdy może teraz dopasować średnicę
do swoich potrzeb, od 1.1 litra na Twoim sprzęcie
fi 42 mm. bez E-ARC do 3.0 litra na godzinę fi 63mm.
po zastosowaniu E-ARC oczywiście.
Bez E-ARC osiąganie takich wyników
jest praktycznie nie możliwe
Gratuluję sukcesu,
ale napisz tez coś na temat
otrzymywanej jakości destylatu.
Przypuszczam że po zastosowaniu spiralek
pryzmatycznych, parametry i jakość,
jeszcze ulegną znacznej poprawie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: wiking »

Piękna robota :klaszcze:,na pewno będziesz zadowolony.Sam posiadam podobny sprzęt i nie mam z kim pogadać w tym temacie.W mojej kolumnie posiadam trzy pierścienie,pierwszy zaraz nad kegiem, drugi nieco inny na wysokości 40cm, trzeci na wysokości 80cm, kolumna 120cm.U mnie efekt jest powalający, a u ciebie jeszcze ta miedź :respect:
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: radius »

sverige2 pisze:Witaj Radius. Napisz tez coś na temat
otrzymywanej jakości destylatu.
Przypuszczam że po zastosowaniu spiralek
pryzmatycznych, parametry i jakość,
jeszcze ulegną znacznej poprawie.
Jakość produktu uzyskanego na module VM jest faktycznie dużo, dużo lepsza niż z modułu LM. Z VM-a uzyskałem bezzapachowy i bezposmakowy spirytus już po pierwszej destylacji nastawu. Z LM-a po pierwszej destylacji, co prawda uzyskiwałem produkt o mocy >95% ale jednak miał lekki posmak i potrzebna była druga destylacja i węgiel aktywny.
Oczywiście przymierzam się do kupna spiralek pryzmatycznych ale trochę później, Teraz przeprowadzka na głowie i sprzęt już na wakacjach :lol:

@wiking, mam jeszcze jeden pierścień w zapasie i zamontuję go gdy będę wymieniał wypełnienie na spiralki pryzmatyczne. Wtedy ocenię efekt :odlot:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: radius »

Szanowni koledzy kapacze :)
Ostatnio na tej właśnie kolumnie destylowałem nastaw z wytłoczyn winogronowych na grappę i zaobserwowałem ciekawe zjawisko.
Sam proces przebiegł typowo. Nasączyłem wypełnienie, ustabilizowałem kolumnę (15 min) i następnie z refluksem, odebrałem na LM-ie przedgony w ilości 100 ml. Póżniej otwarłem zaworek na full i już bez refluksu wyciągnąłem z nastawu to co najlepsze. Na tym zakończyłem proces destylacji grappy ale dopiero tu następuje najlepsze :lol:
Podczas procesu zawór modułu VM miałem oczywiście cały czas zamknięty. Jako, że mam go zamontowanego w pionie za kolankiem i śrubunkiem, trochę miejsca przed nim jest i chciałem sprawdzić czy coś się tam skropliło. Otworzyłem zawór i w tym momencie wypłynęło z rurki ok. 30 ml. skroplonego destylatu ale tak śmierdzącego jak żaden przedgon do tej pory przeze mnie odebrany na LM-ie. Myślę więc, że taka konstrukcja modułu VM (z zaworem w pionie) dodatkowo oddziela najbardziej lotne i smrodliwe przedgony a więc i destylat jest czystszy. Nota bene grappa wyszła mi ekstra super miód malina :odlot:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: sverige2 »

Witaj Radius.

Jeżeli posiadasz keg o poj. 30 litrów, i kolumnę o średnicy 40-50 mm.
to aby rozfrakcjonować taką ilość nastawu to stabilizacja musi trwać
1 godzinę, słownie (jedną godzinę). Zwróć uwagę na temperaturę
kolumny. jaka będzie po 15 -20 min stabilizacji, a jaka będzie
po stabilizacji 1 godzinnej. Krótka stabilizacja to nieporozumienie.
Tak nie należy postępować, jeżeli jakość jest dla nas priorytetem.

Pozdrawiam

użytkownik usunięty
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: użytkownik usunięty »

czyli czas stabilizacji jest zależny od średnicy kolumny? przykładowo jeśli mam system CM i średnicę kolumny 57 mm wew. to ja mam dłużej stabilizować kolumnę czy krótko. Obecnie robię to około 20 min.

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: sverige2 »

Czas stabilizacji jest rzeczą bardzo ważną. Jej czas uzależniony jest od pojemności kega ilości nastawu w kegu jak tez średnicy i wielkości kolumny, co przekłada się na jej fizyczne możliwości. Przy kegu 30 litrów i normalnej średniej wielkości kolumnie 1 godzina. Nigdy krócej, chyba że pragnienie nie daje spokoju, hm, hm. 20 minut nie jest żadną stabilizacją, jest wstępnym wyrównaniem temperatury. A tu musi nastąpić zjawisko rozfrakcjonowanie (rozdział) i to właśnie zjawisko nazywamy stabilizacją. Jest po prostu rzeczą niemożliwą aby zjawisko to nastąpiło w okresie 20 minutowym. Powtarzam ponownie. Proszę zanotować temperaturę kolumny po 20 min. stabilizacji i po 1 godzinie. Czy będzie ona taka sama???

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 paź 2011, 16:27 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: entery (do jasnej ch....)
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: radius »

Sverige2 :!:
Gdy destyluję nastaw na spirytus to stabilizuję kolumnę ok. 45 min. Tyle czasu potrzeba aby temperatura osiągnęła stały i niezmienny parametr, ale w swoim poście napisałem, że destylowałem winogronka na grappę więc nie chciałem aby doszło do zjawiska rozfrakcjonowania. Przecież smak i zapach winogron musiał pozostać. 15 min. wystarczyło aby nasączyć wypełnienie i po odebraniu przedgonów kolumna pracowała jak zwykły pot still, bez refluksu z całkowitym odbiorem skroplonego destylatu. No i tak jak pisałem wcześniej, grappa wykapała ekstra klasa :klaszcze:
Czasami chyba za szybko piszesz :) :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: sverige2 »

Witaj Radius.

Bez obrazy, ale pisze całkiem wolno i jak myślałem, zupełnie wyraźnie, i jeżeli piszę że przy spełnieniu takich określonych warunków czas stabilizacji to min. 1 godz. to chcę dokładnie to właśnie powiedzieć. 1 godzina , anie 30 czy tez 45 minut. Nie chce być ponownie posądzany, jak to było w przeszłości o mędrkowanie, więc nie podejmuję dalszej zbędnej polemiki pozostawiam kolegom dowolność wyboru, i przyznaję że znam takich którzy wciąż stabilizują tylko 20 min. nadal żyją i hołdują starej łacińskiej sentencji. "de gustibus non est disputandum" ,kto zaś chce to może skorzystać z mich porad i zaleceń, co nie jest absolutnie obowiązkowe

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 paź 2011, 17:41 przez sverige2, łącznie zmieniany 2 razy.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: Brzydal »

Gdy destyluje spirytus to na początku stabilizuje kolumnę do 20 minut. Tyle czasu potrzeba by temperatura się wyrównała. Jak jest różnica między rozfrakcjonowaniem, a stabilizacją. Taka, że stabilizacja to wyrównanie temperatury w całej kolumnie od głowicy do 8 półki teoretycznej od której temp. rośnie do temp w kegu.
Rozfrakcionowanie trwa cały czas procesu i polega na oddzieleniu wody i innych świństw od etanolu.na całej długości wypełnienia.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: newcomer »

sverige2 pisze:Przy kolumnie o średnicy 50-60mm. i pojemności kega 30 litrów, stabilizacja
(rozfrakcjonowanie) powinna trwać minim 1 godz.
@sverige2 piszesz, że próbujesz uniknąć pomówienia , że mędrkujesz, jak to sam określiłeś. Jednak robisz
to nadal. Odpowiedzi w rodzaju "dlaczego, bo dlatego", są po prostu nie poważne i typowe dla twojej osoby.
To tak jakby na zadane pytanie dlaczego świeci księżyc, odpowiedzieć bo jest noc, albo jeszcze lepiej,
bo przyszła pora na sen. Zwróć uwagę na post @Brzydala poprzedzający twój ostatni post i bierz z niego przykład.
Tak powinno wyglądać meritum wypowiedzi, nie wnikam czy jest poprawna czy też nie, bo każdy może mieć swoje zdanie,
ale jeżeli je ma, a jeszcze się przy nim upiera, to powinien umieć to wytłumaczyć, wyjaśnić, a nie kategorycznie stwierdzać
"dlaczego, bo dlatego"
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Kolumna VM/LM Radiusa

Post autor: Agneskate »

Dalsza część "dyskusji" przeniesiona do tematu Dywagacje
Pozdrawiam Aga
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”