szybkowar-pytania

Co można używać do budowy aparatury, a czego unikać.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Witam serdecznie!!!
Mam kilka wątpliwości dlatego więc zwracam się do wszystkich którzy mogą mi pomóc, zdaję sobie sprawę że niektóre z pytań mogą być banalne ale myślę sobie że po to jest to forum aby zadawać pytania od banału aż po geniusz.
Mam pokrywkę do szybkowaru,
pytanie 1-wsze ,czy gumka /fotka/ ta, nadaje się do psocenia, i gdyby nie, to co mam zrobić lub jak mam to zrobić i czym.
Pytanie 2-gie, zawór bezpieczeństwa, zostawić czy nie /zółta rameczka-foto/, i czy te śrubki nadają się do psoty czy mam je sylikonować /dodam że garnek używany ale bez żadnych przeróbek.
Pytanie 3-cie, /fotka-czerwona rameczka/, śrubka od zacisku, również czy się nadaje i czy ją sylikonować.
Pytanie 4-te, /fotka-niebieska ramka/, jak najprostszym sposobem zamontować kawałek rurki o średnicy 8mm miedzianej bez spawania czy lutowania.
Każda sugestia mile widziana!!!!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

karmelekrakiety89
50
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 23 mar 2010, 20:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: szybkowar-pytania

Post autor: karmelekrakiety89 »

Uszczelka- ciężko dostać nową, więc zostaw jeśli nie będzie dawała przykrego zapachu i oczywiście musi być szczelna. Zawór bezpieczeństwa niech zostanie bo najprawdopodobniej przy destylacji nie uzyskasz takiego ciśnienia żeby się uruchomił. Jak si uruchomi to Bogu dziękuj że go zostawiłeś i że cała aparatura Ci nie wyleciała....
Kółeczko niebieskie- najprościej naciągasz na to wężyk silikonowy a drugi jego koniec na rurke miedziana.
Apropo tych śrubek to jęśli są szczelne to zostaw. I jeszcze się rozchodzi z jakich materiałów są wykonane?
Awatar użytkownika

Kerry
150
Posty: 154
Rejestracja: czwartek, 25 mar 2010, 13:22
Krótko o sobie: Nie do końca poważnie ;)
Ulubiony Alkohol: Łycha :>
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Silesia Inferior
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: szybkowar-pytania

Post autor: Kerry »

IMHO mosiądz, ja bym zostawił i się tym nie martwił.
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: szybkowar-pytania

Post autor: klodek4 »

Materiały żebym ja to wiedział!!!!!
Uszczelka- ciężko dostać nową, więc zostaw jeśli nie będzie dawała przykrego zapachu i oczywiście musi być szczelna.
Witam!!! Jednym słowem muszę spróbować z tą uszczelką na tak zwany smak i węch, trudno trzeba spróbować a za inne wskazówki, dzięki, pozdrawiam.

Mod.
Używaj opcji "EdytujJ", nie pisz posta pod postem.
Posty połączone
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: szybkowar-pytania

Post autor: Wald »

Ad 1. Z reguły te uszczelki nadają się. Twoja powinna też się sprawdzić.
Ad 2. Ja wywaliłem. Zawory bezpieczeństwa (prawie wszystkich marek) bez ciśnienia są nieszczelne, a wszystkie nasze aparatury są bezciśnieniowe.
Ad 3. Śruba może być, bacz jednak by utrzymywać ją w czystości.
Ad 4. Najprościej: wyjmij zawór i wsadź ciasno wężyk silikonowy (powinien mieć większą średnicę zew. od otworu po zaworku), a w niego rurkę. Przelot-otwór w zaworze ciśnieniowym jest za mały.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: szybkowar-pytania

Post autor: klodek4 »

Dziękuję dzisiaj spróbuję to podłączyć.

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: szybkowar-pytania

Post autor: rumcajs »

Witam, podłączę się pod temat. Również zaczynam psocenie, najpierw zacznę od garnka i miski, ale oczywiście w planach mam budowę destylatora. Głowę mam pełną pomysłów i chcę to zrobić jak najtańszym kosztem. Planowałem zrobić destylator z bańki po mleku, bo mam żelazną. Lecz była w niej chyba ropa i jest trochę rdzy, więc to chyba kiepski pomysł z tą bańką. Jednak wpadł mi do głowy inny pomysł, otóż moja babcia ma chyba jeszcze stary szybkowar, gdzie zawór jest popsuty, czy mogę taki garnek wykorzystać na psocenie i połączenie zamontować w miejsce zaworu?
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: szybkowar-pytania

Post autor: klodek4 »

Witanko!!!! Kontynuując, tam gdzie był nypel / wywaliłem go/ , dziurę rozwierciłem, na rurkę miedzianą bodajże 12 mm naciągnołem kawałek rurki sylikonowej i nasadziłem, od strony zewnętrznej umocniłem to poxyliną, rurkę połączyłem z chłodnicą, zrobiłem to wszystko naprędce /jestem w trakcie kompletowania dwóch aparatur klasycznego pot stilla i kolumny/, musiałem po prostu coś przepuścić więc kupiłem najgorszego sikacz czyli wina białego, różowego i czerwonego około 9 literków i to poddałem psoceniu. Wszystko poszło dobrze, aparaturka tzw-na na kolanku zdała egzamin, widzę i czuję się dobrze!!!!.Pozdrawiam wszystkich i dzięki za pomoc, oczywiście pozostaję z Wami sercem i duchem :punk: :piwo: :pije:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: szybkowar-pytania

Post autor: Wald »

klodek4 -nie wygląda to fachowo, ale poprawnie. Deflegmator (nie wiem czy zrobiony celowo, czy mimo woli) zadba o czystość. Troszkę wprawy pozwoli na tym co zbudowałeś otrzymać zadowalającej jakości produkt. Dopóki będziesz dbał o czystość (wewnątrz) miedzi, nic Ci z jego strony nie grozi.

rumcajs - przeczytaj temat od początku bo odpowiedź na Twoje pytanie padła zanim je zadałeś.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: szybkowar-pytania

Post autor: klodek4 »

Wald!!! masz całkowitą rację , lecz pośpiech, pazerność nie idzie w parze z jakością jak i czystością, przyjmuję na klatę cenną krytykę i obiecuje poprawę :punk: .
Montuję a raczej jestem na etapie zdobywania materiałów na montaż dwóch aparatur i zrobię to pod Waszym nadzorem stosując się do wszelkiej konstruktywnej krytyki, pozdrawiam!!!! :piwo:

rumcajs
30
Posty: 30
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 02:59
Re: szybkowar-pytania

Post autor: rumcajs »

Niestety będę musiał czymś zastąpić mój szybkowar, bo mi uszczelkę chyba szlak trafił. Po ostatnim psoceniu, para zaczęła mi uciekać spod uszczelki i musiałem przycisnąć pokrywkę, żeby szło do rurki i chłodnicy. Jakoś nie mam pomysłu na to, żeby ten szybkowar uszczelnić, myślałem o silikonie, ale czy to coś da? Szkoda mi kasy na nową uszczelkę, bo z przesyłką to dużo ponad 20 zł, a w moim przypadku to mało opłacalne, bo mam mały garnek(zmieści się jakieś 2,5 litra nastawu). Więc czy ktoś wie, czym zastąpić tą uszczelkę w szybkowarze? Czy silikon się sprawdzi?
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: szybkowar-pytania

Post autor: szeyker89 »

@rumcajs przeczytaj temat kolegi smakosz22 http://alkohole-domowe.com/forum/post41812.html#p41812, który dorobił uszczelkę do szybkowaru. Pozdrawiam
Pozdrawiam szeyker89
ODPOWIEDZ

Wróć do „Materiały”