kolumna vigreaux czy deflegmator

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Witam serdecznie! Zwracam się do Was jako fachowców o poradę czy kolumna vigreaux, czy deflegmator czy może odstojnik? Mam szybkowar 12 litrów, chłodnicę (szklaną), wszystko chcę połączyć rurkami z silikonu. Z góry dzięki!
Ostatnio zmieniony sobota, 20 sie 2011, 18:09 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Zygmunt »

Vigreaux to zasadniczo deflegmator, jeżeli zapewnisz swobodny spływ flegmy do kolby to daj tylko kolumnę i chłodnicę. Odstojnik jest zbędny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

Jaka jest w takim razie różnica pomiędzy vigreaux szklanym a deflegmatorem z wypełnieniem szklanym i co jest Twoim zdaniem lepsze, wytłumacz mi to w prostych trzech zdaniach, z góry dzięki.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Zygmunt »

Zależy od długości kolumny i rodzaju wypełnienia deflegmatora- generalnie chodzi o powierzchnię skraplania/wymiany. Warto wybrać to, w czym będzie większa. Kolumna ma zazwyczaj większą powierzchnię wymiany cieplnej, ale mniejszą powierzchnię skraplania. Jej atutem jest też kierowanie skroplin na środek, no i zwykle większa średnica spływu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

Będę pogłębiał ten temat bo mieszkam w Hiszpanii i ze zdobyciem pewnych materiałów mam problem, nie jest to tak rozpowszechnione jak w Polsce, podsyłam fotkę chłodnicy zwrotnej /alhina bodajże/ z pytaniem czy można by ją było użyć jako deflegmatora przed chłodnicą, czy np. zrezygnować z deflegmatora i zastosować układ szybkowar+odstojnik+chłodnica, pomożecie!!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

a czy to nadaje się jako deflegmator
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Wald »

Działam na kolumnie VIGREUX ( http://alkohole-domowe.com/forum/co-wyr ... t3691.html ) i jestem zadowolony. Doskonale sprawdza się jako deflegmator. Mogę polecić.
Chłodnica ALLIHNA jako deflegmator może za mocno skraplać czyniąc proces mało ekonomiczny. To jednak chłodnica.
DIMORTH to doskonały skraplacz do kolumny. To ta górna część: http://alkohole-domowe.com/forum/nasze- ... t3148.html . Dodaj rurę z wypełnieniem, a otrzymasz niezłą kolumnę rektyfikacyjną.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Zygmunt »

Chłodnica alinha to typowa chłodnica zwrotna (ma zwracać wszystko co wyparuje z kolby z powrotem), nie wyregulujesz jej odpowiednio, chyba, że masz duża kolbę i sporą moc grzania. Dimroth, jak wspomniał Wald będzie za to doskonały.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Partyzant »

Witaj ziomal na obczyźnie.

Aby znaleźć jakieś instrumenty to musisz szukać w sklepach które zajmują się artykułami winnymi (nie jest ich wiele). Idzie tam znaleźć dużo różnych gadżetów. Fakt, że Hiszpanie nie maja pojęcia o gonieniu, chyba że na północy kraju- co nieco kumają (pędzą tylko raz).
Hiszpanie gonią wyciśnięte- sfermentowane skórki winogron.
Niektórym dałem popróbować moje wyroby, to patrzyli się na mnie jak na jakiegoś Czarnoksiężnika, tak im smakowało... Ale to już inny temat.

Ps. Jestem w trakcie budowy kolumny i tez mam problem w tym przypadku ze znalezieniem karbowanej rurki ze stali nierdzewnej 16-12 mm.

Zdrówko :piwo:
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 sie 2011, 00:28 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ortografia, interpunkcja, styl!
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

Lecz z tych trzech komponentów kolumna Vigreux będzie najlepsza, /dobrym tropem idę/ i pytanko, czy warto ją czymś wypełnić czy zostawić w stanie dziewiczym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

Witam!!! następne pytanie , czy połączenie dwóch kolumn vigreux zwiększy wydajność psoty, piszę dlatego że tutaj sprzedają kolumny po dwie w paczkach, lub zrobić bez komplikowania , szybkowar+odstojnik+chłodnica, może mi ktoś pomóc!
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Wald »

klodek4 pisze:może mi ktoś pomóc!
Oczywiście. Wszystko o co pytasz jest już na forum. Ale odpowiem.
Jeśli nie możesz porzucić pomysłu zastosowania odstojnika, to go montuj. Generalnie nie zakłóci on procesu destylacji. Kolumna 60 cm. wystarczy jedna. Jeśli zmontujesz dwie to również będziesz w stanie destylować.
Dostałeś linka do galerii. Obejrzyj kilka aparatów i powielaj te z pozytywną opinia. Opinie negatywne analizuj i błędy pomijaj w montowanym zestawie.
Sądzisz że ominąłbym odstojnik we własnym sprzęcie jeśli choć troszkę byłby przydatny? Deflegmator ma podobne zadanie jak odstojnik, tyle że zawraca wyłapane frakcje do kotła. W odstojniku ogrzewane syfy przecież też parują trafiając do chłodnicy. Zostaje ich tylko część. Możesz często opróżniać odstojnik, ale pozbędziesz się w ten sposób sporej części destylatu. Wybór należy do Ciebie.
klodek pisze: kolumna Vigreux...
czy warto ją czymś wypełnić czy zostawić w stanie dziewiczym.
Nie wiem jak cokolwiek tam wsadzisz. Miejsca wewnątrz nie ma wiele. Poza tym ona działa. Lepiej kup deflegmator ze szkiełkami. Da się je powyjmować (nie jest łatwo) i zamienić na cokolwiek będziesz chciał.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

Witam!!! Męczę ten temat gdyż mam problem z zakupem pewnych części a ceny / trzy cztero krotne niż w Polsce, dlatego rozważam każdą opcję, być może uda mi się załatwić deflegmator szklany z wypełnieniem i wtedy zastosuję opcję - szybkowar 12-14 litrowy, deflegmator /w nim termometr/, chłodnica szklana, wszystko chcę połączyć rurkami silikonowymi i ruszać z psoceniem. Jak to wszystko zmontuję to puszcze fotki aby rozdmuchać najmniejsze wątpliwości, dzięki.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

Wald, powiedz mi dlaczego piszesz o wyjmowaniu szklanych rurek z deflegmatora, czy one nie spełniają swojej funkcji czy myślisz o zamianie na coś innego i dlaczego, pytam się ponieważ można kupić ten deflegmator bez wypełnienia, póki mam jeszcze czas.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Wald »

klodek4 pisze: czy warto ją czymś wypełnić czy zostawić w stanie dziewiczym.
Pytałeś więc odpowiadam. Jeśli wypełniać to po co vigreux? Rozsądniej gładki deflegmator. Vigreux dobrze pracuje sam w sobie.
Konstrukcyjnie proponuję: kocioł (może być szybkowar); kolumna gładka (80-100cm.) z wypełnieniem (polecam sprężynki pryzmatyczne ewentualnie druciaki); dalej dimorth jako skraplacz i dopiero chłodnica. Tu możesz uzyskać doskonałe rezultaty. Tak do wódek smakowych, jak i do czystego destylatu.
Opcjonalnie: kocioł; kolumna vigreux + chłodnica. Prosty a skuteczny zestaw. Genialny do wódek smakowych.
Co zbudujesz -twoja broszka.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: klodek4 »

Wald pisze:Opcjonalnie: kocioł; kolumna vigreux + chłodnica. Prosty a skuteczny zestaw. Genialny do wódek smakowych.
Co zbudujesz -twoja broszka.

Ok!!! Poczekam co uda mi się załatwić, tutaj mogę kupić kolumnę vigreux długości 320 mm za 26 euro + przesyłka 5-6 euro, /czy będzie dobra do szybkowaru 12-14 litrów/ + chłodnica 30-40 cm którą już mam, czekam na odpowiedz o dostawie deflegmatora z wypełnieniem /wsadem/, na dniach się okaże i jak będę już wiedział to odezwę się i dogramy ostatnie ustalenia, generalnie dzięki za naprowadzanie na trop, pozdrawiam
Awatar użytkownika

Dunkel
100
Posty: 118
Rejestracja: sobota, 7 lis 2009, 18:43
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: kolumna vigreaux czy deflegmator

Post autor: Dunkel »

Witam :)

Mam pewne pytanie, a mianowicie w ostatnim czasie zastanawiam się nad przeróbką mojej maszynki poprzez dodanie kolumny vigreaux dł. płaszcza 400 mm. Teraz się zastanawiam czy opłaca się wmontować dwie kolumny. Albo zrobić tak żeby dać kolumn,ę a zaraz za nią dać deflegmator (no i oczywiście chłodnice). Jak sadzicie jak będzie lepiej?
Dodam, że moim kociołkiem jest kanka 10 litrowa.

Pozdrawiam.
Jak pędzić, Panie Premierze? Rzetelnie i dokładnie...
;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”