Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: szwistaq »

Witam.

Dziś sobie szperałem w necie, co można zrobić z refraktometrem, poza sprawdzeniem wartości początkowej wina/nastawu. Znalazłem wiele ciekawych informacji, które mnie bardzo zastanowiły.

1. Doczytałem się, że można używać refraktometru do sprawdzenia ilości cukru, gdy fermentacja jest w trakcie tu link: http://valleyvintner.com/Refrac_Hydro/Refract_Hydro.htm koledzy podali nawet linki to excella co przelicza to za nas. Ciekawe jak to wyjdzie przy cukrówkach, bo przy owocówkach to wstępnych testach wygląda ok.

2. Znalazłem coś, odnośnie czego prosiłbym was o komentarz. Dla posiadaczy refraktometrów ktoś mądry pobawił się w testy i znalazł zależność. Wyniki z pływaka i wyniki z refraktometru dadzą nam procent alkoholu :) Wstępne testy zrobiłem i w 80% się sprawdziły.


a tu link to wiedzy http://moundtop.com/alcohol/Alcohol-via ... ometer.pdf a tu gotowy kalkulator http://www.musther.net/vinocalc.html#alcoholcalculation

Gadają co prawda po angielsku, ale wygląda na całkiem naukowy bełkot.

Dziś jest już późno, ale jutro może uda mi się zrobić jakieś testy z cyferkami na forum.
Obrazek
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: Kucyk »

Zawartość alko w fermentującym nastawie, jak również w gotowym winie można obliczać pośrednio. Bezpośrednio i najdokładniej ilość % można ustalić jedynie laboratoryjnie przez odpędzenie bimberku z dokładnie odmierzonej próbki i zbadanie jego mocy oraz objętości. Wszelkie inne metody pomiarowe, są metodami pośrednimi polegającymi na zasadzie, że z 1,7 kg cukru powstaje 1 litr alkoholu. O ile w nastawach cukrowych nie ma z tymi obliczeniami żadnego problemu, bo wiadomo: cukrówka to roztwór sacharozy w wodzie, a Brix i (prawie)równoznaczny Balling to nic innego jak % zawartość cukru w wodzie, o tyle w nastawach owocowych zaczynają się problemy.
Po pierwsze na wstępie trzeba uwzględnić tzw. ekstrakt bezcukrowy wynoszący dla czystego soku ok. 3/20 ekstraktu ogólnego i odjąć go od całości. Ponadto, jeśli sok będziemy rozcieńczać w trakcie procesu technologicznego, to ilość bezcukrową należy zmniejszać proporcjonalnie do stosunku dodawanej wody. Zatem potrzeba znać dokładnie ilość uzyskanego soku, co w przypadku np. śliwowicy jest niewykonalna.
Po drugie dokładne wyznaczenie cukru startowego w gęstej pulpie jest możliwe jedynie w przypadku dokładnego rozdrobnienia owoców do stanu masy homogenizowanej, co udaje się zazwyczaj dopiero po kilku dniach fermentacji.
Po trzecie zaczyna być problem natury jednostek miary, bo skale są w % cukru w 1kg roztworu, a nie w litrze - a litr roztworu cukru to wcale nie kilogram...
Po czwarte... Po czwarte można uciec się do mniej dokładnej metody:
Znając wagę owoców obliczyć można teoretycznie ile soku otrzymamy. Stosowne dane zawierają tabele np. w Cieślaku. Znając teoretyczną ilość soku (i rzeczywistą dodanej wody) mamy objętość do przeliczeń.
Teraz po nastawieniu mierzymy Brix (pomiar I), odejmujemy 3/20 podzielić przez stopień rozcieńczenia obliczonego soku i mamy pierwszy, podstawowy wynik - ilość cukru z owoców na starcie. Najczęściej jest jego koło 10%.
Teraz dodajemy kwasek i pożywkę które zakłócą Brix. Mieszamy, mierzymy i wynik zapisujemy (pomiar II).
Teraz trzeba podciągnąć cukier do jakiejś ilości która zapewni moc konkretną. Powiedzmy chcemy osiągnąć 10% alko, zatem musimy mieć w litrze 170g słodyczy. Z pomiaru i po dojęciu bezcukrów wiemy ile cukru zawiera nastaw (np. wyszło 80g/L) zatem potrzeba dowalić brakującą ilość jeszcze po 90g/L.
Znamy orientacyjną objętość do przeliczeń liczymy ile cukru potrzeba (ilość L X Brakująca ilość). Cukru dodajemy do nastawu 90% wyliczonej całości, mieszamy do rozpuszczenia i mierzymy Brix. Powinien wynieść = pomiar II + ilość dkg cukru na litr, który mamy dodać. Np. pomiar II wyniósł 12 Brix, mieliśmy dodać 90g/L zatem końcowy Brix wyniesie 12+9=21. Jeśli nie uzyskaliśmy planowanego wzrostu stężenia cukru, to dodajemy go stopniowo do uzyskania zakładanej wartości.
To mamy obliczony nastaw początkowy.

O badaniu % alko podczas fermentacji refraktometrem możemy zapomnieć, ale jak kogoś interesuje jak dalej obliczać moc nastawu przy dodawaniu kolejnych porcji cukru, to za jakiś czas napiszę.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: szwistaq »

Ale zauważ, że do odczytania aktualnej mocy, potrzebujesz skonfrontować odczyt refraktometru i hydrometru. Ze wstępnych moich testów, wygląda zadowalająco. Bawiłem się w rozcieńczanie i docukrzanie i wyniki różniły się o około jednego procenta według moich wyliczeń cukrowych. Niestety, ale dopiero teraz będę bawił się w dokładne odmierzanie cukru na wadze z dokładnością co do grama więc będę sprawdzał to w trakcie.

No mnie ten kalkulator zadowolił, bo np śliwowice, wyliczyłem na 17 % a badania z refraktometru i hydrometru powiedziały 16,5%, wiec wynik jak najbardziej szacunkunkowo słuszny. Mam też winometr, który pokazał również 17% wiec wszystkie 3 metody pokazały szacunkowy poziom alkoholu słusznie.

Jak macie możliwość to sprawdźcie, bo ja nie mam, aż tylu nastawów by na 100% potwierdzić.

Wiadomo, że żadna metoda nie da dokładnego wyniku, ale każde dodatkowe narzędzie ułatwia nam pracę, każdy z nas miał nastaw, w którym kombinował, dolewał i dosypywał, a na koniec się niedoliczył, wiec to może być dodatkowa metoda, która da nam trochę więcej informacji.
Obrazek
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: Agneskate »

Prośba moja o opisanie metodyki pomiaru aktualnej zawartości alkoholu w trakcie fermentacji nastawu przy użyciu ww. instrumentów.
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: szwistaq »

A wiec tak, na podstawie wiedzy z linków z pierwszego posta, spróbuję coś mądrego tu napisać :)

Otóż jest zależność miedzy odczytami w pracujących nastawach, pomiędzy wynikiem hydrometru i refraktometru.

Ten oto wzorek, rzekomo, bo niesprawdzony przeze mnie, umożliwia wyliczenie szacunkowe % alkoholu:

% Alcohol (vol/vol) = (1.646 * RBRIX) – (2.703 * (145 – 145/SG)) – 1.794

gdzie rbrix to oczyt refraktometru z ATC i SG odczyt hydrometru czyli specyfic gravity czyli gęstość. Można też korzystać z kalkulatora online : http://www.musther.net/vinocalc.html#alcoholcalculation


Wyniki mojej śliwowicy na refraktometrze dały 11,5% a SG było 1,001 co dało 16,7%

Nie wiem czy to działa na 100%, nie ja to wymyśliłem, ale warto chyba zweryfikować ten wzorek.

Pozdrawiam.

Tak samo można kontrolować zużycie cukru, o ile znamy wartość początkową brix, wtedy ozywając kalkulatora można kontrolować przebieg fermentacji na tym kalkulatorze http://www.musther.net/vinocalc.html#monitorferment


Pozdrawiam i chętnych zapraszam do eksperymentów.
Obrazek
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: Kucyk »

szwistaq pisze:do odczytania aktualnej mocy
Zastanawia mnie, czy owo mierzenie aktualnej mocy nie jest "sztuką dla sztuki". Bo przecież po to się projektuje moc nastawu, aby nie było potrzeby owego badania % w trakcie.
Oczywiście, metoda Kolegi nadaje się wyśmienicie do określania mocy win nie-wytrawnych, jednakże w warunkach amatorskich dąży się najczęściej do wyprodukowania wina wytrawnego, a po zakończeniu fermentacji dosładza się je. Albo daje się większą ilość cukru i przerywa fermentację pirosiarczynem w momencie osiągnięcia właściwego smaku - tu decyduje gust.
Nastawy do gotowania muszą być odfermentowane do końca, o czym świadczy Balling mierzony pływakiem znajdujący się w solidnym minusie i żadne pomiary w trakcie fermentacji nie mają wpływu na pracę drożdży.
Biorąc pod uwagę powyższe, uważam metodę zaprezentowaną przez Kolegę jako ciekawą, jednakże nie mającą zastosowania technologicznie uzasadnionego w naszym hobby.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: szwistaq »

W zupełności się z tobą zgadzam. Jednak ja jestem wyjątkowo leniwy, i projektować mi się nie chcę. Dlatego zawszę mam tą zagadkę co z tego wyjdzie. Z reguły mam 2-3 nastawy i każdy jest dosypywany kilogramem cukru jak balling zejdzie do 5. Dlatego przydatne jest takim leniwca jak ja urządzenie zwane winomierzem no i aerometr na koniec do sprawdzenia czy już stanęła impreza przerabiania cukru czy nie.

Refraktometr i hydrometr i ich wspólny wynik jest tylko kolejnym dodatkowym sposobem mierzenia czegokolwiek przy naszym hobby o ile jest skuteczne i daje jakieś przybliżone prawidłowe wyniki.

Każdy ma swoje sposoby, ja osobiście też uważam aerometr jako główne narzędzie do oceniania gotowości nastawu, poprostu mam refraktometr i zaciekawiła mnie ta metoda obliczania mocy nastawu. Tym bardziej, że jeżeli ktoś planuje nastaw i niedosładza może refraktometrem i kroplą nastawu ocenić ilość cukru nastawu. Dla mnie jest to bezużyteczne bo dosładzam w trakcie, ale znając początkowy brix jest tabela uwzględniająca wpływ alkoholu na refrakcje nastawu.

Wyczytałem na tym forum, że refraktometr jest bezużyteczny, a nie do końca tak jest.
Obrazek
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: Kucyk »

Oczywiście, że nie jest! Dla mnie refraktometr to podstawa. Zobacz tu: http://alkohole-domowe.com/forum/kupuje ... t1140.html
Mnie interesuje wynik końcowy - który ma być taki, jak założyłem... 8-)
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: szwistaq »

Sprawdzałeś te kalkulatory? Ja na calvadosie sprawdze, czy można liczyć na refraktometr do końca fermentacji.

Urządzonko fajne, ja swoje dostałem na ebay.co.uk. Kosztował niecałe 80 zł, ino instrukcja cała w chińskich krzaczkach. Całe szczęście że cyfry normalne :P
Obrazek

brunonk
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 17 mar 2017, 15:46
Podziękował: 1 raz
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: brunonk »

Witam,

kupiłem ostatnio refraktometr biowin aby określić zawartość cukru i alkoholu w mojej kombuczy. Niestety odkryłem, że po dodaniu czystej wódki do badanego roztworu, refraktometr pokazuje większą zawartość cukru o kilka %. Czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: rastro »

słusznie... bo cukier załamuje światło i alkohol załamuje światło... jak jest mieszanina wody i alko albo cukru i wody to wskazania są ok jak jest cukier i alko to wskazania zaczynają być błędne. Zresztą ze spławikiem jest dokładnie tak samo tyko błąd jest inny (vide -4blg po odfermentowaniu cukru z nastawu)

Tyle że refraktometr oszukuje w drugą stronę... a i jeżeli chodzi o cukier i postępy fermentacji to zdaje się że istnieją wzory pozwalające przeliczyć wskazanie z refraktometru na rzeczywistą zawartość cukru (czy tam wskazanie z cukromierza, nie pamiętam). Warunek - musi być znane początkowa zawartość cukru w nastawie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

brunonk
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 17 mar 2017, 15:46
Podziękował: 1 raz
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: brunonk »

Wielkie dzięki za odpowiedź, co do określenia zawartości cukru, to wpadłem na banalny pomysł. Wystarczy przed zbadaniem odparować alkohol. Zrobiłem już testy z 5% roztworem cukru i wódką. Działa :)

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: rastro »

Jak nie znasz początkowego blg to można się tak bawić... ja znasz to na forum piwo.org gdzieś jest cały wątek na temat refraktometrów razem ze wzorem jak to sobie policzyć. Z drugiej strony do sprawdzania postępów fermentacji wystarczy informacja czy coś się zmieniło od ostatniego pomiaru. Jak powiedzmy wczoraj i dzisiaj pomiar nie pokazuje zmian to już, ew. można sprawdzić jeszcze jutro dla całkowitej pewności.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: pith »

Poczekalnia zamknięta a nigdzie moje pytanie nie pasuje. Mianowicie, czy Ktoś może zmierzyć mojemu koledze zawartość alkoholu w nalewce, bo zakałapućkał się przy ratafii. Jest tego kilkanaście litrów i chciałby wiedzieć jaką moc rzeczona nalewka posiada.
Pomożecie ...? ;-)
Poproszę też o podanie warunków. Barter? Kasa?
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: wawaldek11 »

Ja to zrobię gratis, ale potrzebna próbka 5l :mrgreen:
A tak na serio, to testy paszczowe powinny zdać egzamin. Chyba, że na sprzedaż i trzeba konkretnie określić %.
Nalewka ma smakować i nie drażnić kubeczków smakowych. Jeden lubi mocniejszą, drugi słabszą, itd...
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: pith »

Kwestia zakładu o "rację".
Pomoże ktoś?
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: lesgo58 »

Powiem Ci tak. Nie jest trudno obliczyć w dużym przybliżeniu moc nalewki. Podstawa to znajomość ilości użytych składników oraz mocy spirytusu/wódki.
Jeśli kolega zna: rodzaj użytych owoców, ich ilość, ilość alkoholu i jego moc oraz ilość rozcieńczalnika - czyli wody - to można się pokusić o zgrubne wyliczenie.
Gorzej sprawa wygląda gdy nie znamy ani ilości składników ani mocy alkoholu. Tutaj pozostaje próbować - jak to określił Wawaldek - metodą paszczową.
Do momentu gdy czujesz że pijesz dobry sok owocowy, a po dopiero po chwili zaczyna Ciebie rozgrzewać wewnątrz. Ilość rzeczywista procentów nie gra roli. Zazwyczaj nalewka która jest smaczna i w której nie czuć alkoholu ma od 20-25%% i nie więcej niż 30% a w ekstremalnych warunkach 35%.
Jeśli kolega czuje alkohol to niech dolewa wody - np. 1/5-1/4 pojemności ogólnej. Smakować najlepiej po kilku dniach aż nalewka się "przegryzie".
Oczywiście z wiadomych powodów próby zrobić na mniejszych ilościach. Np. butelki pół litrowe.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli masz blisko jakiś Uniwersytet z kierunkami biologicznymi lub produkcyjnymi, to zanieś i poproś, żeby oznaczyli zawartość alkoholu na ćwiczeniach ze studentami. Ucieszą się, bo to niesztampowe, pobudza kreatywność studentów i pokazuje praktyczne zastosowanie nauczanego materiału. Ewentualnie zrób to sam, potrzeba małej kolbki i chłodnicy.

http://matrix.ur.krakow.pl/~aduda-choda ... holowa.pdf
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

kopytoszczak
20
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 10:37
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: kopytoszczak »

Wlej trochę do garnka i podgrzewaj do chwili zagotowania. Temperatura w jakiej zacznie się gotować powie ci jaką moc ma nalewka. Np. 34% = 85 stopni, 29% = 86 st., 26% = 87 st., 23% = 88 st., 20% = 89 st., 18% = 90 st., 16% = 91 st.
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: pith »

Pomysł wydaje się logiczny.
Mam nadzieję, że się uda a kilkuprocentowy błąd jest nieistotny.

Pozdrawiam

Nie cytuj w całości postów bezpośrednio poprzedzających.
Mod.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: Doody »

Pisałeś, że chodzi o zakład, a kilkuprocentowy błąd jest nie istotny?
To ocenicie na zasadzie "coś pomiędzy 32 a 38?" ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zawartość alkoholu wg refraktometru i hydrometru

Post autor: pith »

Tak. Tylko ja twierdzę, że nalewka ma grubo ponad 30 a kolega że to kompot.
Dlatego 5 procent nie ma znaczenia.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”