System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz

Post autor: newcomer »

Witam
Mam kilka pytań dotyczących kolumny LM/VM, na które nie znalazłem odpowiedzi, lub były one sprzeczne.
Jaki powinien być stosunek przekrojów rury kolumnowej do rury odprowadzającej parę na chłodnicę liebiga ? Załóżmy że mówimy o przekroju kolumny 50mm i 1000mm wypełnieniu
-W jaki sposób dobrać skraplacz do takiej kolumny(średnica rurki, wysokość całego skraplacza, pojedynczy zwój, czy może podwójny, itp.)
-Czy odbiór psoty z LM ma być wyprowadzony jakąś specjalną średnicą rurki, czy wystarczy standardowa.
-Czy ten rysunek głowicy i całej aparatury jest OK
Obrazek

Wiem oczywiście że w rysunku głowicy nie jest uwzględnione wyjście VM
Poniżej jest inny rysunek głowicy LM/VM znacznie różniący się od pierwszej głowicy, chodzi tu o to przewężenie między głowicą, a kolumną, do czego służy i ktore rozwiązanie jest lepsze.
Obrazek
alembiki

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: sverige2 »

Wyjście par Vm przy rurze fi 50mm. 3/4 cala, LM 8-10mm.

Autor tematu
newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: newcomer »

Na bliźniaczym forum otworzyłem ten sam temat i tam otrzymałem odpowiedź w sprawie skraplacz, że potrzebuje na jego budowę 8mb rurki 8mm
Gdy sobie to podliczyłem, to wyszło że moja chłodnica umieszczona w rurze 51mm, będzie wysoka na ponad 300mm jak dla mnie o wiele za dużo
wymyśliłem sobie że może chłodnicę zabudować bardziej w poziomie, a nie w pionie.
Obrazek
Obrazek
Wtedy taka chłodnica o średnicy 200mm mogła być o wysokości 30mm, a nie 300.
Co o tym sądzicie ?
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: Kucyk »

A może zacznijmy od jajka. Jaką wydajność aparatury Kolega zamierza osiągnąć? Bo jeśli nie jest to 5 litrów destylatu na godzinę to skraplacz jest przewymiarowany...

Autor tematu
newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: newcomer »

Tak jak pisałem, wymiary chłodnicy otrzymałem od kolegi z innego forum
Jeżeli chodzi zaś jaką chciałbym mieć wydajność aparatury, to tak żebym zdążył wypić to co wcześniej zostało nawarzone, przed końcem
następnej destylacji, a miały by one następować jedna po drugiej :odlot:
A tak na serio, ma to być na własne potrzeby, czyli kolumna 51mm po zewnętrznej z wypełnieniem max na 1200mm i
zbiorniku 20-30 litrowym
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: Kucyk »

To ja podam fakty dotyczące uzyskiwania towaru o mocy 94% z wydajnością 1,4l/godz. przy kolumnie fi 40mm zasilonej z kotła 10l przy mocy grzania 1,5kW.
Chłodnica szklana:
Dimotrh i kolumna.jpg
Zawiera 22 zwoje rurki szklanej fi 8 o średnicy zewnętrznej spirali 27mm + rurka wznosząca 40cm, co daje ok. 2,5mb długości bebechów.
Mając na względzie fakt, że przewodność termiczna szkła jest w porównaniu do miedzi mizerna, oraz pamiętając różne problemy z koniecznością zastosowania precyzyjnego zaworu do regulacji przepływu wody chłodniczej stwierdzam uroczyście: chłodnica zaprezentowana przeze mnie jest dwa razy za duża, bo jak się przez nią puści wodę na full, to pary sięgają maks na 1/3 wysokości. Żeby pracowała jak Kucyk przykazał na 90%, to przepływ wody trzeba baaardzo ograniczyć.
Powyższe polecam Koledze do przemyślenia, bo nie do końca wydaję mi się słuszną sprawą ładowanie 5mb rurki Cu mającej 370 razy większą przewodność cieplną od szklanej fifki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: newcomer »

Na szybko sobie wyliczyłem, że zrobienie skraplacza z rurki fi8 i o 15 zwojach pojedynczych, a zamiast następnej porcji zwojów,
(notabene dla których nie ma już miejsca, gdyż pozostaje w środku 27mm, więc taką rurkę musiałbym nawijać na trzpieniu o średnicy 5-7mm) wlutować rurkę fi 22 mm, która by się znajdowała w środku między zwojami, co razem dało by mi chłodnicę długą na 2,5m do 2,6m.
Taka chłodnica w obudowie nie powinna przekraczać 200mm wysokości.
Jaka powinna być odległość między spiralą, a obudową, 2 mm ?
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: Kucyk »

To nie ma znaczenia. Jak spirala styka się z korpusem, to chłodzi korpus, który z kolei przyczynia się do skroplenia tego co trzeba.
Ja jestem zwolennikiem chłodzenia z głową, albo inaczej - z umiarem, a nie lania hektolitrów wody przez skraplacz nie wiadomo po co. Niech Kolega Newcomer zerknie sobie tu: http://alkohole-domowe.com/forum/post23251.html#p23251

Autor tematu
newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: newcomer »

Ok temat przeczytałem, ale nadal mnie nurtuje odległość spirali od obudowy, wiem że twierdzisz że nie ma to znaczenia,
ale znalazłem nawet na tym forum stwierdzenia mówiące inaczej, a na zagranicznych nawet specjalny sposób ustanawiania dystansów
między spiralą a obudowa, więc to zagadnienie nie jest dla mnie do końca jasne, jak również jaka powinna być przestrzeń między zwojami
Na forum da się zauważyć, że większość takowej nie ma i zwój dolega do zwoju. Na zagranicznych forach są techniki jak również opinia że taka przestrzeń musi być.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: Zygmunt »

Policz sobie powierzchnię skraplacza z odstępami i bez nich- rurka 8mm styka się z drugą na jakiej powierzchni? 0,5mm? To nie jest duży zysk, ale warto zrobić odstępy, chociaż po milimetrze. Teraz w kwestii dotykania głowicy- co to za różnica, skoro w kolumnie z głowicą Bokakoba skropliny i tak kierowane są na wypełnienie z półek, a nie ze skraplacza? No i mityczne ściankowanie - Kucyk wykazał na szklanej kolumnie, że nie zachodzi, a Sverige twierdzi, że potrafi widzieć przez miedź i według niego pary zapieprzają po ścianie jak głupie. Rozważ argumenty sam i wyciągnij logiczne wnioski. :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: System LM/VM - proporcje przekrojów kolumny i chłodncy

Post autor: rozrywek »

Kolego newcomer
prześciganie się w mb rurki nie ma sensu bez pewnego czynnika:

długość skraplacza czyli jego powierzchnia jest nieproporcjonalna przy pełnym ściśnięciu rurek, a pozostawieniem przerw. Pomyślałeś o tym?

Nawiązując do postu Kucyka w kwestii hektolitrów wody, to racja leży po jego stronie.
Ja testując swój sprzęt, spędziłem cały dzień z alkoholomierzem w ręce, podkręcając bądź zmniejszając wodę zarówno w skraplaczu jak i w chłodnicy

W skraplaczu ograniczając dopływ do minimum....
w chłodnicy metodą palcową dotykając szczytu chłodnicy kończyną górną prawą.
Decyzja należy do ciebie
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”