Aparatura w 15 minut? Da się i to zgodnie ze "sztuką" :)

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt »

Witam,
Jest godzina 18.45. O 18.15 dostałem pocztą Pepsi kega, a o 18.20 wpadłem na pomysł co znim zrobić, a przez resztę czasu robiłem zdjęcia :)

Obrazek

Keg, jak keg- pytanie, jak go przerobić?
Otóż udowodniłem, że w 15 minut da się zrobić aparaturę :) Pierwsze co robimy, to dwie dziury wiertłem fi10- montujemy grzałkę. Nawet nie robiłem fotek, bo to potrafi każdy. 7 minut później mamy wmontowaną grzałkę z podłączonym przewodem (dolutowany).

Następnie odkręcamy szybkozłączki (klucz płaski 22) i ucinamy łepek jednej z nich. Wystarczy szlifierka i imadło. 3 minuty roboty:

Obrazek

Z szybkozłoączek uchodzą dwie rurki- jedna dostarczała gaz, drugą uchodził napój. Dlatego jedna jest króciótka, a druga ma ok pół metra. Każda ma na końcu uszczelkę.

Obrazek

Rurkę dłuższą "odwracamy"- tzn wkładamy w szybkozłączkę w drugą stronę. Teraz ma wychodzić w górę:

Obrazek

Tak przygotowany zestaw montujemy w KEGu- docisk szybkozłączki uszczelni wylot. Potwierdzone testem "gębo- dmuchanym", tj. dmucham w rurę i patrze, gdzie są bąbelki ;) - nie było :)
Obrazek

I osiągamy efekt: pot still w 15 minut :)

Obrazek

Przepraszam za jakość fotek, ale robione były telefonem. Aparatura jeszcze nie była sprawdzona "w boju", bo dopiero powstała.
I po co wydawać pieniążki na szybkowary, jak za 71zł z przeyłką można się cieszyć 19l pojemności? :mrgreen: Oczywiście mam co do tego KEGa inne plany (coś a'la Calyxowa kolumna), ale chciałem zobaczyć, czy możliwe jest zrobienie sensownej aparatury w krótkim czasie. Spiralka miedziana na ostatniej focie jest włożona tylko "ot tak" i nie spełnia żadnej roli poza estetyczną :)

Jakby ktoś chciał rozwijać ten temat, to można zamiast długiej rurki idącej w górę dać krótką (ma ok 7cm) i od razu wężyk i chłodnicę, jednak uważam, że długa rura spełnia rolę bardzo prymitywnego deflegmatora.
Przy okazji: kegi pepsi są wyposażone w zawór bezpieczeństwa. Na dekielku mają zaworek sprężynowy, który po wyciągnięciu wypuszcza ciśnienie. Nie wiem, przy jakim ciśnieniu wywala sam, ale podejrzewam, że jest ono spore. Zawsze to lepiej, niż nic... Można by to zmodyfikować rozbierając ten zawór i skrócić/zamienić sprężynę.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
promocja
Awatar użytkownika

flugcojg
30
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2009, 22:43
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Sz-n
Re: Aparatura w 15 minut? Da się i to zgodnie ze "sztuką" :)

Post autor: flugcojg »

Musiałeś być bardzo spragniony, skoro zajeło Ci to tylko 15 min :D
Niestety rekord wszech czasów w szybkości montażu należy dalej do garnka i miski.
Jestem tylko ciekaw jak kształtuje się u Ciebie współczynnik szybkość/jakość.
Awatar użytkownika

bwie
50
Posty: 90
Rejestracja: czwartek, 8 paź 2009, 20:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Aparatura w 15 minut? Da się i to zgodnie ze "sztuką" :)

Post autor: bwie »

Można by to zmodyfikować rozbierając ten zawór i skrócić/zamienić sprężynę.
Z tego co zaobserwowałem można to modyfikować odpowiednio wkręcając i wykręcając ten zawór.
Awatar użytkownika

fredi007
50
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2009, 12:14
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aparatura w 15 minut? Da się i to zgodnie ze "sztuką" :)

Post autor: fredi007 »

Witam Zygmunt, też takowy zakupiłem, ciekawe czy uda mi się złożyć to do kupy w 15 min. He. Pozdro
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Aparatura w 15 minut? Da się i to zgodnie ze "sztuką" :)

Post autor: Zygmunt »

Rzeczywiście, zawór na deklu jest regulowany- dzięki za podpowiedź. Korzystając z chwili wolnego wypolerowałem na gładko obciętą szybkozłączkę, żeby nie było brzydkich zadziorów:

Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

PijackaMorda123
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 18 mar 2010, 21:38
Re: Aparatura w 15 minut? Da się i to zgodnie ze "sztuką" :)

Post autor: PijackaMorda123 »

A ta spirala nie musi byś zanurzona w zimnej wodzie ???? Skropli się to w ogóle jak będzie wyglądać jak na zdjęciu ????
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Aparatura w 15 minut? Da się i to zgodnie ze "sztuką" :)

Post autor: Maciej_K »

Spiralka miedziana na ostatniej focie jest włożona tylko "ot tak" i nie spełnia żadnej roli poza estetyczną
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”