Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Loganos69 »

Witam:

Pierwsze koty za płoty, a w zasadzie płyny na rury : najpierw nastaw z cukru potem z kompotów oba po 30l.
Nastawy zrobione książkowo.
Nie spodziewałem się że to tyle uciechy przynosi, chyba najspokojniejsze zajęcie jakie od dzisiaj mam w wolnym czasie.
Może trochę utrudnione przez brak bieżącej wody, ale co tam radość jest. Obieg pół zamknięty dał radę.
Na pewno nie żałuję że wydałem więcej na sprzęt niż początkowo planowałem. Dla wszystkich, co się zastanawiają mogę doradzić - jeśli tylko budżet pozwala warto dołożyć

Jak na pierwsze próby wydaje mi się, że wyszło dobrze chociaż mało.
Z cukru uzyskałem 5l powyżej 85% ( bo tylko tyle było na skali - alkoholomierz utonął),
I jeden litr 40%, reszta to już to już ani zapachu ani smaku tzw. Siki mamuta.
Z kompotów natomiast wyszło 4 litry w granicach 70%-55% - odbierałem po litrowych słoikach i 2 każdym był inny procent.
I co dziwne, a może i normalne wyszło z kotła jeszcze 6l urobku po 20% - i tu was się pytam czy to normalne?
I tak mi się wydaje, że coś to mało.

Zastanawiam się czy przypadkiem nastawy nie miały za ciepło i wszystkiego niestety nie przerobiły, temperatura w granicach 18-22*C, aczkolwiek w pomieszczeniu, gdzie leżakowały jest komin od pieca i chyba podczas palenia mogło być ciut za ciepło. To mógł być powód małych ilości? Czy wyszło dobrze?

Dodałbym zdjęcie, ale za każdym razem plik jest zbyt duży a chociaż chciałbym kolumnę uchwycić.


Sprzęt:
Kolumna Zygmunta rektyfikacyjna Terra LM (Mini Still) - wykonanie świetne, gorąco polecam!
Dwa termometry na kolumnie
Termometr w kotle,
Wypełnienie zmywaki,
Keg 30l (teraz żałuję, że nie 50l)
Zawór do spustu cieczy
Dodatkowy wlew
Odejście przygotowane pod OVM.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: masterpaw2 »

Jakie było początkowe i końcowe BLG nastawów, bo to podstawa aby cokolwiek powiedzieć o wydajności?
Pliki max 200kb.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Na cukrze początek 24 końcowe 0 - nastaw lekko mętny stał dwa tygodnie.
Na Kompotach początek 22 końcowe -4 - nastaw klarowny stał prawie miesiąc

W obu przypadkach drożdże nie pracowały.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: masterpaw2 »

Przy podanych przez Ciebie wartościach na cukrze
24/0 BLG, powinno wyjść 3,5l czystego etanolu, na "różnościachc" 22/-4 BLG, powinno być ~4l czystego alko. Podlicz swoją wydajność (dziś już nie mam siły) i porównaj.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Riddick
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2016, 22:53
Krótko o sobie: Jestem NIE fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Riddick »

Co do pogonów 6l 20% to instrukcja glosi:
W trybie PS moc spada wraz z spadkiem % kotle. Sam pracuje na kolumnie Terra i moje smakówki staram się odbierać w przedziale 80-70%. Po prostu gdy moc spada poniżej 70%, przykręcam zawór iglicowy i odbieram na delikatnym reflukssie. Z kega 50l otrzymuję ok 1.5l pogonu, który albo idzie do następnej partii albo na spirytus.

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Czyli wszystko się zgadza, jedynie przy smakówkach popełniłem błąd odbierając cały czas na otwartym na maksa zaworze do końca. O tyle już jestem mądrzejszy - dzięki za radę :-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Eksper
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 3 gru 2017, 11:38
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Eksper »

Loganos69 pisze: wykonanie świetne, gorąco polecam.
Zaworek nie parzy w paluszki przy regulacji refluksu ?

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

"widziałem gości co przeżyli, a mieli gorsze rany" ;-)

Trochę tak na początku, potem przedłużka została zastosowana :-)
Zastanawiam się właśnie nad zaworem precyzyjnym jest wygodniejszy w użyciu i jest troszkę chłodniejszy.
Tylko czy teraz go tam bez problemu zamontuje?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: radius »

Musiałbyś wylutować ten zaworek od chłodnicy Ursusa, a następnie wlutować złączkę z gwintem pasującym do zaworka precyzyjnego :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Eksper
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 3 gru 2017, 11:38
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Eksper »

Nie żebym się czepiał, ale :

- dobrze uważaj na wykonanie kabla zasilającego - kabelki lubią się wysunąć z "zaciśniętych" skrzydełek wsuwanych na grzałkę. "Obudowa" na zasilanie grzałki to taki pic na wodę fotomontarz - ani to mocuje kabel, ani nawet dobrze pasuje w to miejsce. To bardzo niebezpieczna część zestawu - Zadbaj o porządne uziemienie !

- tak z ciekawości weź magnesik neodymowy i sprawdź jak wysoko masz upchane zmywaki - będziesz dokładnie wiedział jaką wysokość masz wypełnienia... Jak już się nacieszysz sprzętem, to pomyśl, że towar może być dużo lepszy jak zamienisz te niezbyt upchane zmywaki na sprężynki.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: BimbrownikNI »

Kolego Eksper super ujęte.Warto dodać ze jakość lutow jest niska i łatwo one puszczają.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Zygmunt »

No tak, temat o sprzęcie miedzianym bez wypowiedzi Kolegi BimbrownikNL byłby niepełny :D Przypominam, że sprzęt posiada dwuletnią gwarancję- luty nie pękają (w głowicy z resztą są spawy, a nie luty), a wypełnienie jest do samej głowicy, ok. 230g/l.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Eksper
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 3 gru 2017, 11:38
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Eksper »

Zygmunt pisze: a wypełnienie jest do samej głowicy, ok. 230g/l.
Ja miałem około 100g/l - licząc, że były to Lidlowe zmywaki - wszystkie wyjąłem i dokładnie liczyłem
U mnie około 12 centymetów pod głowicą było pusto.....

DLaczego tutaj się udzielam ? Sprzęt działa ogólnie, ale za bardzo uwierzyłem w slogany reklamowe, że wszystko jest przemyślane i dopracowane przez profesjonalistów......

Dodam jeszcze, że czujniki temperatury to porażka - ot tak sobie mierzą temperaturę rury w danym miejscu. Strasznie niedopracowany projekt, nietrwałe i niedokładne (dociśniesz temperatura rośnie, puścisz spada)....

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Eksper pisze:Nie żebym się czepiał, ale :

- dobrze uważaj na wykonanie kabla zasilającego - kabelki lubią się wysunąć z "zaciśniętych" skrzydełek wsuwanych na grzałkę. "Obudowa" na zasilanie grzałki to taki pic na wodę fotomontarz - ani to mocuje kabel, ani nawet dobrze pasuje w to miejsce. To bardzo niebezpieczna część zestawu - Zadbaj o porządne uziemienie !
Dzięki za zwrócenie uwagi na ten element, chociaż przy składaniu wszystko było mega sztywne i "siedzi" mocno - jak przy każdego typu elektryce oczywiście założyłem margines - większą część kabla włożyłem do puszki, żeby spinki nie miały możliwości się wypięcia, a z własnej przezorności takie elementy zawsze lutuje i okładam izolacją.- tak na wszelki wypadek.
Eksper pisze: - tak z ciekawości weź magnesik neodymowy i sprawdź jak wysoko masz upchane zmywaki - będziesz dokładnie wiedział jaką wysokość masz wypełnienia... Jak już się nacieszysz sprzętem, to pomyśl, że towar może być dużo lepszy jak zamienisz te niezbyt upchane zmywaki na sprężynki.

Temu bardziej się przyjrzę, myślałem od początku o sprężynkach tylko nie wiedziałem jakie - przy kolumnie miedzianej. Więc zostałem przy zmywakach - skoro są to warto się nauczyć na czymś podstawowym.
A z drugiej strony czy zmywaki bardziej się nie "upychają"? Dając więcej półek do czyszczenia opar?

Ja wiem, że "każda liszka swój ogon chwali", jednak nie mogę się zgodzić z BombrownikNI, że słabe wykonanie lutów jest na kolumnie. Trochę to zabrzmiało jak ugryzienie konkurencji.
A jeśli nawet coś puści to od tego mamy gwarancję.
Natomiast nigdy nie mamy gwarancji, że jakikolwiek towar kupiony w sklepie się z czasem nie zepsuje no chyba, że kupujemy kamienie...

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: prolog1975 »

Ludzie o co wam chodzi? Kupujecie najtańszą kolumnę wypełnioną w 120 cm zmywakami i oczekujecie cudu. Cudów nie ma 120 cm to 95.5 % trzeba mieć sprężyny najlepsze. Praca bez OLM OVM, bufora też generuje dużo strat na odbiór przedgonu, płukanki i tyły jak ruszy termometr prowadzący. Gdzie macie tzw 10 półkę na zmywakach 50 cm od kega? Jak pociśniesz z mocą to temperatura rośnie normalne tak samo jak pazernie rozkręcisz zawór destabilizujesz kolumnę. Tak samo jak dasz małą moc będzie brakowało urobku na stabilizację zbyt mały powrót. Każdej kolumny trzeba się nauczyć czy to z miedzi czy z KO czy fi 54 czy 104mm. Potem to czysta przyjemność samo gra.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: BimbrownikNI »

Kolego Loganos69 ze mnie zadna konkurencja. Ja poprostu jestem nie zadowolonym uzytkowinikem i tyle. Podobnie jak kolega ekspert uwierzyłem w slogany reklamowe jaka to wspaniała kolumna będzie itp. Było na odwrót jeden lut na kraniku na buforze odpadł bardzo szybko, został wlutowany w ramach gwarancji ale ze nie mieszkam w pl taka wysyłka mało nie kosztuje. Obudowa od grzałek stopila sie przy pierwszym procesie, a potem puściły kolejne luty- te już próbowałem ratować lokanie a i porty temp co w rzeczywistości jest mosiężna nakrętka z nawiercona dziurka. Uszczelnienie kawałek wężyka co pękal przy każdym procesie i ciekło. Ja za kolumnę zapłaciłem ponad 4tys zł co na tamte czasy nie było mało.

Ogólnie sprzęt uznałem totalnie nietrafiony. Kega sprzedałem a reszta poszła na sprzedaż jako złom miedziany.

Kupiłem kolumnę w KO i dopiero zobaczyłem jak wyglada profesjonalnie wykonany sprzęt. Żeby była jakość. Nie reklamuje żadnego producenta bo mam dwie kolumny od dwóch różnych producentów obie KO i z obu strasznie jestem zadowolony.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

prolog1975 pisze:Ludzie o co wam chodzi? Kupujecie najtańszą kolumnę wypełnioną w 120 cm zmywakami i oczekujecie cudu. Cudów nie ma 120 cm to 95.5 % trzeba mieć sprężyny najlepsze.
Jeżeli zakup powyżej 1500zł to jest tanio to jesteś jednym ze szczęśliwców, który trafił 6 w totka...
Poza tym, dlaczego zakładasz, że każdy dysponuje nieograniczonym budżetem? I każdego stać na najlepsze?
Temat jest w dziale "Pierwsze Kroki" więc nie oczekuj że na początek każdy wyda krocie żeby mieć najlepszy sprzęt.

Sam napisałeś:
Prolog1975 pisze:Każdej kolumny trzeba się nauczyć czy to z miedzi czy KO
Nie mając prawa jazdy kupujesz Maybacha?
Kolumnę można przygotować pod rozbudowę OVM OLM Ufo Thor Turbo GT 5000 300km itd, a nie od razu montować bo się dużo urobku straci.
Produkujecie na hurt/sprzedaż, że każde 100ml to strata w budżecie i balans na granicy opłacalności ?

To ma być przyjemność i zabawa, a nie wyścig szczurów.

Powoli zauważam, że forum zmierza do tego by się chwalić kto ile wydał i jaki to ma super sprzęt bo drogi, a co za tym idzie najlepszy towar, niedługo to z nastanów i zacierów będzie złoto się lało, a nie bimber...

Szkoda, że to w tym kierunku idzie, a poza tym na samym początku napisałem, że jestem zadowolony, więc skąd myśl, że oczekuje cudu?



Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

BimbrownikNI pisze: Ja za kolumnę zapłaciłem ponad 4tys zł co na tamte czasy nie było mało.
Jak napisałeś "na tamte czasy", więc wnioskuję, że to nie było nawet 2 lata ani 4 lata temu, a dalej. Patrząc po historii to były momenty kiedy ten sklep zaczynał i trafił się felerny model.

Niezrozumiem, dlaczego jeden przypadek ma psuć reputację kolejnych dobrych produktów.
To tak jak by ktoś kto spróbował twojego trunku zatruł się i zawsze będzie powtarzał, że to co Ty produkujesz to trucizna, odoradzając zawsze Ciebie bo raz coś nie wyszło.

Jeżeli już to na twoim miejscu napisałbym, że
"w moim przypadku szlag trafił luty i było złe wykonanie z czego jestem lub byłem nie zadowolony chociaż mogło to się do tego czasu zmienić dla mnie rewelacja jest konstrukcja Ko i nie wybrał bym innej." , a nie globaliziwać całości firmy, że wszystko i zawsze będzie do d..y...

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: prolog1975 »

Kupując kolumnę rektyfikacyjną lub ją robiąc wybieram robię taką, z której będę miał jak najwięcej urobku mieszczącego się w normie. Bez płukanek przodów tyłów. Czyli na tą chwilę i stan wiedzy sam LM odpada. Wystarczy przed zakupem poczytać forum. Ciebie cieszy, że coś wykapie i OK. Prawda jest taka, że jak się wkręcisz to i tak dopłacisz do sprężyn i rozbudowy. Zmienisz wypełnienie a wysokoś portu termometru prowadzącego też? No i wchodzimy w zmiany. Czasem lepiej wydać te kilka stów więcej na OLM i sprężyny i mieć spokojną głowę a nie dylematy.
A Maybacha bez prawka to tyko Ojciec Dyrektor kupuje.

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

prolog1975 pisze: A Maybacha bez prawka to tyko Ojciec Dyrektor kupuje.
Ostatnimi czasy to dostaje od bezdomnych ;-)

Ja się już rozglądam za sprężynkami, ale spokojnie wszystko w swoim czasie najpierw praktyka, a potem rozbudowa :-)

Ale jeśli jesteśmy przy modach to pytanie, bo gdzie nie szukam to sprężynki można kupić na litry, więc ile litrów trzeba kupić, żeby wypełnić kolumnę?


Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony piątek, 16 lut 2018, 15:25 przez Loganos69, łącznie zmieniany 1 raz.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: BimbrownikNI »

Kolego Loganos jeśli chodzi o ścisłośc to tamta kolumnę kupiłem chyba ponad 2 lata temu wiec chyba sklep trochę był na rynku. Prawda jest taka ze zawitałem przypadkiem na AD i prosiłem o poradę miedzy aabratkiem a boakabem od dwóch roznych producentów z allegro za ok 2tys oba KO. Myślę na początek nie duża kasa a ja nie miałem pojęcia z czym co się je.. Zygmunt wysłał mi prv i zaczął zachowalac swoje komuny miedź itd. Prawdę mu trzeba przyznać gadke ma laik się nabierze. Kuknolem na stronę a co tam chce top wypas itd.. Sorry jak dostałem sprzęt i zacząłem użytkować życie zweryfikowalo moje oczekiwania. Utopiłem tylko kupę kasy i nikt mnie nie przekona.

Jesteś zadowolony dobrze dla Ciebie. Każdy ma różne oczekiwania tym bardziej ze z reguły myślimy ze jak kupujemy od ""reputowanej" firmy i za duża kasę to będzie cacy.. nic bardziej mylnego..

Teraz z miedzi to mogę polecić ale tylko Alebiki portugalskie gdzie fakt kosztują ale i tez mamy jakość z cena. Bardzo ładne sa w sklepie online AD.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: wawaldek11 »

Loganos69 pisze:Ale jeśli jesteśmy przy modach to pytanie, bo gdzie nie szukam to sprężynki można kupić na litry, więc ile litrów trzeba kupić, żeby wypełnić kolumnę?
Kup siedem litrów.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Dobra już wiem ile trzeba wystarczyło cofnąć się do podstawówki ;-)

V = Pi r^2H

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Riddick
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2016, 22:53
Krótko o sobie: Jestem NIE fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Riddick »

Do kolumny Terra wejdzie 2.25 l jakoś. Bynajmniej jak myłem swoje sprężynki to coś koło tego było, dokładne to by Zygmunta pytać. Spróbuj policzyć objętość walca mierząc wysokość od dołu do 5cm poniżej "półek".

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Trzymając się wzoru to tak mniej więcej wychodzi.
Pytałem też Zygmunta i przy założeniu wypełnienia na 1m, wyszło o 0.20l mniej.
Dokładając tą różnice będzie tak jak piszesz, 2,5L trzeba kupić i będzie akurat :-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: masterpaw2 »

Zawsze lepiej mieć trochę wypełnienia w zapasie, po kilku/kilkunastu procesach SP potrafią się po swojemu "ułożyć" i wtedy nadwyżka na dosypanie jak znalazł.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Temu się jeść nie daje, a " lepiej mieć i nie użyć niż nie mieć i żałować " :-)
A jak rozwiązujecie sytuację z dnem? Tzn jak już zasypie sprężynkami to zakładając od razu na Keg wszystko wpadnie do środka, dół zatkać zmywakami czy jakieś "fałszywe dno" trzeba dołożyć? Jak to u was działa?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: wawaldek11 »

Producenci sprężynek oferują też podparcie - często w gratisie - popytaj.
Pozdrawiam,
Waldek

Riddick
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 8 sie 2016, 22:53
Krótko o sobie: Jestem NIE fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Riddick »

Zatykamy rozczochranym zmywakiem i na przód też dajemy zmywak. Można w połowie też dać 1/2 zmywaka ponoć zapobiega to ubijaniu sie. Mocno zbite wypełnienie = zalaniu miejscowym kolumny.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: masterpaw2 »

Z reguły jedno podparcie do litra SP w gratisie. Samo podparcie jednak nie wystarczy, potrzebny jest podtoczony rowek w złączu i spinka. Najlepiej dać to także od góry (zapominasz, że może Ci się wysypać wypełnienie) :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: seneka »

BimbronikNl tez jestem zdania że jak kolumna to tylko KO. Ale już nie tylko same alembiki ale też potstille z miedzi jak najbardziej są ok.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: BimbrownikNI »

Ladnie wykonany potstill tak czemu nie ale musi być jakas porządna firma.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Twonk
20
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 3 mar 2017, 21:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Twonk »

Witam szanownych forumowiczów. To chyba mój pierwszy post na forum (które czytam od ponad roku). Nic do tej pory nie napisałem, bo na większość swoich pytań znalazłem odpowiedź we wcześniejszych tematach.

Kupiłem od Zygmunta kolumnę basic w marcu zeszłego roku. Przeprowadziłem już kilkanaście procesów i jak dotąd wszystko działa, więc chciałem wziąć trochę w obronę producenta :).

Z czystym spirytus (96,5%) systemem OVM od pierwszego odpędu nie miałem problemów. Jeśli chodzi o smakówki, to oczywiście trochę musiałem pokombinować żeby osiągnąć to co chciałem (ale beczka z 30l whisky na wędzonym slodzie już dojrzewa hehe).

Jedyna modyfikacją którą wykonałem to zamiana zmywaków na sprężynki - po prostu są wygodniejsze przy czyszczeniu kolumny, nie trzeba tak bardzo kombinowac z ich ubijaniem a i wyciągnięcie części jak jadę zaciery jęczmienne wydaje mi się łatwiejsze.

Oczywiście kolumny o takim przekroju mają jedno ograniczenie - wydajność, to trzeba sobie przemyśleć przed zakupem.

Co do lutów czy spawów, nie znam się na tym. U mnie nic nie odpadło ani się nie rozszczelniło - może mam szczęście.

Twonk

Autor tematu
Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Loganos69 »

Podjąłem najlepszą jak do tej pory decyzję - zasypałem kolumnę sprężynkami.
Różnica jest diametralna jak dla mnie.

Kolumna zrobiła się cięższa, lepiej się zalewa, szybciej się stabilizuje, a sama stabilizacja jest stabilniejsza :-D ( przy zmywakach skoki temperatur były wyższe i różnice między termometrem były spore.)

Przede wszystkim urobek:
Przy zmywakach przed i po gonu było sporo, tu sytuacja się zmieniła znacząco.

Puściłem 4 x 30l każdorazowo przedgonu miałem nie więcej jak 50 - 70ml (wcześniej 200 - 300 ml trzeba było upuścić)
Pogonu było sporo prawie ponad litr teraz niespełna 1/4 litrowego słoika.

Odbieram dużo więcej serca o bezporównywalnej jakości, a sam odbiór jest spokojniejszy nie mal automatyczny.
Jeżeli ustawie odbiór na 2-3 kropli na sekundę to przez cały proces już nie reguluje zaworu, bo nie ma potrzeby, aż do pogonu.

Więc jeżeli ktoś z nowych użytkowników tej zacnej profesji ma dylemat czy zostać przy zmywakach czy jednak sypać sprężynki - nie ma się nad czym zastanawiać - Inwestować - opłaca się.

W planach mam jeszcze uruchomić OVM, zobaczymy jaki będzie rezultat :-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Globo85
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 7 lut 2020, 13:31
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Globo85 »

Witam,
Jestem świeży i mam parę pytań, czytam posty tu i tam no i nie wiem gdzie mogę kupić dobry sprzęt.
Najpierw myślałem o sprzęcie stalowym ze sklepu hobby coś tam ale na innej stronie ze sprzedawcą miedzianym naczytałem się że stalowy się nie nadaje i najlepiej miedziany, chciałem pooltstilla z refluksem a sprzedawca namawia mnie na kolumnę bo to lepiej i łatwiej, nie wiem już gdzie i skąd kupić.
Możecie coś doradzić,?

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: jpiwek »

No i ma rację. Każda kolumna, niezależnie od typu głowicy może działac jak pot-still. Aaabratek, ufo, boakakob, nawet taka z palcami. Jak chcesz ograniczać się do owocowych i zbozowych destylatów, to pot-still jest dobrą drogą i w cenie kolumny możesz go mocno podrasować. Jak ciągnie Cię w stronę spirytusu to nawet tania kolumna może robić destylaty smakowe więc wtedy lepiej iśc w kolumnę. Jest drożej, ale sprzęt jest uniwersalny. Miedziane kolumny u tego producenta mogę polecić, posiadam półkową.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 lut 2020, 14:15 przez jpiwek, łącznie zmieniany 1 raz.

Globo85
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 7 lut 2020, 13:31
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: Globo85 »

A co to za Zygmunt co robi sprzęt, użytkownicy piszą ale nie mogę znaleźć kontaktu?

mocho
50
Posty: 73
Rejestracja: środa, 18 gru 2013, 06:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dobrego złego początki (Kolumna Terra Lm)

Post autor: mocho »

destylatorymiedziane.pl

zygmunt-u566.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”