Konfiguracja kolumny

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
koch79
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 10 lis 2016, 13:14
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: koch79 »

Witam Kolegów.
Planuje w niedalekiej przyszłości kupić kolumnę destylacyjną. Materiał raczej KO. Aktualnie czytam i próbuje pojąć minimum teorii, które pozwoli mi wystartować. Mam zamiar robić na początek cukrówki, później jak będzie jakoś wychodziło to coś można innego pokombinować. Budżet jakiś jest, mimo to wydaje mi się że na początek nie ma się co zbytnio rozpędzać. Pomieszczenie niezbyt wysokie, ale jak sufit nie puści to podłoga puści, tak że myślę że ok. 2,5m dam radę uzyskać.:D. Dobra. Do rzeczy. Zacznę od góry.
1. Głowica puszkowa
2. Olm. I tu pytanie związane zwysokością.
Jaka musi być minimalna wysokość wypełnienia (sprężynki) pod olm?
3. Katalizator. Jak wysoki ?
4. Bufor. I tu kolejne pytanie. Czy gdy pracujemy z buforem musi być katalizator?
5. Leg 50l z odpowiednim grzaniem, regulacją, wlewem i regulatorem.
Jeszcze kilka dalszych pytań.
Po co dzielić kolumnę w połowie?
Jakie łączenia poszczególnych części się sprawdzają?
Temometr na 10 półce najlepiej żeby był dokładniejszy niż 0,1?
Chyba tyle. Proszę o opinię. Doradźcie co zostawić, co wywalić, co zmienić.
Swoją drogą jestem też ciekawy ile coś takiego może kosztować, ale to inny temat.

Pozdrawiam Wszystkich i dziękuję za odpowiedzi i pomoc.
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Konfiguracja kolumny

Post autor: masterpaw2 »

1. Jeśli zależy Ci na wysokości w grę wchodzi ufo i bycze rogi.
2. Takie niezbędne minimum to 20cm, bezpieczniej 25cm nad olm.
3/4. Jeśli jest bufor i pracować będą głównie cukrówki, katalizator jest zbędny.
5. I koniecznie ze spustem w najniższym miejscu.
Podział kolumny zapobiega ubijaniu się wypełnia i ewentualnemu zalewaniu, ułatwia też przechowywanie.
Osobiście stawiam na SMSy, może nieco brzydsze niż TC, ale prostrze w obsłudze (jedna łapa)
Wystarczy 0,1 byle dość dokładny.

Edit.
2. Pytałeś o ilość wypełnienia pod, a ja podałem nad olm, na szczęście lesgo 58 już mnie poprawił.
Ostatnio zmieniony środa, 14 lut 2018, 12:29 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Konfiguracja kolumny

Post autor: lesgo58 »

koch79 pisze: 2. Olm. I tu pytanie związane zwysokością.
Jaka musi być minimalna wysokość wypełnienia (sprężynki) pod olm?
100cm przy bardzo dobrych sprężynkach, więcej przy gorszym wypełnieniu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
koch79
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 10 lis 2016, 13:14
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Konfiguracja kolumny

Post autor: koch79 »

Witam.
masterpaw2, zgadza się, ale ta informacja też jest cenna. Przy okazji możesz powiedzieć krótko (albo jakiś link może)co ma ten bufor takiego że nie potrzebuje miedzi przy cukrówkach?
Dzięki tym informacjom mogę określić wysokość przyszłej konstrukcji.
lesgo58, a więc możemy przyjąć że optymalna wys. pod olm to 120cm razem z buforem? Dobre wypełnienie to oczywiście sprezynki?
Zapomniałem wczoraj zapytać jeszcze o wziernik. Przypominam sobie że kolega lesgo58 pisał gdzieś o jakimś patencie z wężyka, tylko teraz nie pamiętam o co chodziło.
Jeszcze jedno, co myślicie o regulatorach typu msr? Warto czy nie potrzebny bajer?

Pozdrawiam i Dziękuję :ok: .
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Konfiguracja kolumny

Post autor: masterpaw2 »

Generalnie chodzi o to, że wypełnienie miedziane w katalizatorze absorbuje związki siarki z urobku (tzw zapach zgniłych jaj), jednak przy dobrym wypełnieniu SP z KO, przy nastawach cukrowych i prawidłowo przeprowadzonej fermentacji, praktycznie on nie występuje (nawet po pierwszym przebiegu jeszcze z nim się nie spotkałam).
120cm wypełnienia pod olm będzie :ok:,, ciut więcej jeszcze lepiej.
Patent z wężykiem jako wskaźnikiem zalania zamiast wziernika, polega na wspawaniu dwóch króćców w górnej części kolumny (najlepiej tuż pod głowicą) w odległości około 10cm od siebie i naciągnięciu na nie wężyka silikonowego.
Co do MSRa mam, używam jako termometru i polecam.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
koch79
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 10 lis 2016, 13:14
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Konfiguracja kolumny

Post autor: koch79 »

Kolego masterpaw2 dzieki za odpowiedź.
Przez dzielenie kolumny rozumiemy zamontowanie pirścieni centrujących czy jakiś inny patent ( oprócz SMS oczywiście)?
Co w ogóle myśleć o pierścieniach centrujących w takiej kolumnie zakładając że pod olm mamy 120cm, a nad 25cm wypełnienia KO?
Gdzieś czytałem o wielkości jeziorka w zależności od tego jakim sposobem odbieramy. I co chodzi z tą pojemnością?
Termometry w kegu, na 10 półce, w głowicy, jeszcze gdzieś?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Konfiguracja kolumny

Post autor: masterpaw2 »

Pierścienie centrujace nie są konieczne. Co do wielkości jeziorka w głowicy, to w zależności od tego jak duże je mamy, tak odbieramy przedgony.
Mianowicie przy bardzo popularnej głowicy typu aabratek, jeziorko jest praktycznie zerowe, więc odbior przedgonów najlepiej robić kropelkowo. W głowicy np. puszkowej czy ufo jeziorko w zależności od konstrukcji (150/250ml) jest stosunkowo duże, co pozwala nam na zagęszczenie w nim, w trakcie stabilizacji przedgonów i później ich odbiór tzw zarzutami jeziorka. Optymalne byłoby rozwiązanie z regulowaną wielkością jeziorka (max przy rektyfikacji, min przy destylacji - smakówki), ale to nieco komplikuje konstrukcję.
Co do pomiarów, to zależy w co planujesz się zaopatrzyć, pojedyncze termometry, czy np. MSRa, jeśli to drugie to masz duże pole do popisu (w sumie 6 sond). Do tego co wymieniłeś dorzuciłbym bufor, chłodzenie z zabezpieczeniem na wypadek przegrzania, ewentualnie choć nie jest to niezbędne pod OLMem.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

młodyxxx
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 1 lis 2017, 09:21
Re: Konfiguracja kolumny

Post autor: młodyxxx »

Cześć,
Trochę się podepnę pod temat. Również chcę skonfigurować nową kolumnę i zastanawiam się nad wymiarami. W planie jest fi76. Jak na razie mam sam LM, chciał bym aby nowa miała OLM, bufor mały katalizator i mały wziernik. Pozostaje tylko kwestia wymiarów czy mógł by się ktoś wypowiedzieć czy układ jak poniżej będzie ok?
20 cm - głowica aabratek
20cm - wziernik
120cm - kolumna z KO, i na piątym cm od głowicy umieszczony OLM to daje nad OLM 25 cm wypełnienia
15 cm - wypełnienie miedź
30cm - bufor.

Jeszcze opcjonalnie zastanawiam się nad zrezygnowaniem z bufora żeby reszta miała sensowne wysokości.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”