Chłodnica w szkle

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy

Post autor: kwik44 »

Hejka,

Trudno to inaczej nazwać jak "zachciało mi się" zbudować chłodnicę podobną do tej z obrazka. Na razie pomysł jest taki, żeby zakupić z 30cm rury szklanej borokrzemowej, φ=70mm. Skręcane kryzy prętami. Z obu stron clampy. Chłodnicę zwiniętą mam już o dawna. Planuję ją nakręcać na uszczelce albo taśmie na kryzę. Problem koncepcyjny związany jest z wykonaniem chłodzenia.
Opcje są jak na razie 3:
  1. Kryza 4-5mm z wysokim talerzykiem, pod nim wspawać kolano 90° na rurkę 8/10mm z mufą.
  2. Kryza 12-15mm, wywiercić 2 otwory 8mm pod kątem 90° i dospawać mufę. Talerzyk już jaki będzie
  3. Otwory w szkle, ale to ostatnia opcja. Wolałbym szkła nie osłabiać.
To co na obrazku wyprodukował Vendome Copper. Ktoś kiedyś zamieścił te obrazki u nas. Chłodnica jest skręcana, ale nie mam za bardzo pojęcia jak. Podpowiedzcie jak to można inaczej podłączyć. Jak na razie skłaniam się do opcji 2, ze względu na, jak się wydaje, łatwiejsze wykonanie. Od razu piszę, że chodzi o wygląd, a nie o łatwość wykonania czy samą użyteczność.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: masterpaw2 »

Ta którą zamieściłeś jest skręcona prętem idącym centralnie w jej osi, widać go zresztą. Takie rozwiązanie stosuje herbata w swoich szklanych modułach OLM. Może jego zapytaj o szczegóły.
Ps. Pomysł zajefajny :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: kwik44 »

Kryzy tak. Ale nie o to pytam ;) Pytanie jest o to jak zaprojektować podłączenie chłodzenia... Resztę mam już z grubsza przemyślaną.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: Pretender »

W środku jest pręt/rurka, zapewne trzyma całość. Poza tym każda kryza składa się z dwóch części, widać po powiększeniu. Co do zasilenia i odprowadzenia wody do zwróć uwagę, że do kryz dospawane są dennice. W nie bez problemu możesz wspawać króćce do wody.

Ps
Ładne wykonanie.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: Pretender »

Master był szybszy. Pomyśl nad podwójnymi kryzami.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: Pretender »

Sorki, znów post pod postem

Obrazek

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: kwik44 »

Jednym słowem chcesz powiedzieć, że uszczelka pomiędzy dwoma kryzami załatwia temat rozdzielenia par/destylatu od wody? Hmm, wydaje mi się to trudniejsze niż wywiercenie otworów pod kątem 90 stopni. Ale chyba to jest to o co mi chodziło. Aczkolwiek koszt będzie chyba znaczny, bo kryzy trzeba będzie podtoczyć, żeby uzyskać szczelność. No nic ;) Sam chciałem ;) Dzięki!
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Chłodnica w szkle

Post autor: Pretender »

Tak uważam. Zwróć uwagę, iż tc wspawany jest nie do dennicy a do kryzy i dennicy. Zapomniałem narysować dolne wejście wody, ale będzie analogicznie jak górne wyjście. Jeśli chodzi o podtoczenie, to niekoniecznie musi być Obrazekmały myk i da się. Aby uszczelka była niewidoczna, bez toczenia, pomiędzy dwie grubsze kryzy (tak jakby ramka uszczelki) trzeba by zastosować cienki talerzyk, oczywiście dwa razy cieńszy od uszczelki. Skręcając całość będzie szczelnie, a z zewnątrz będzie blink.
Tak na szybko wpadło do głowy, nie do końca pewnie najlepszy pomysł, ale na początek już coś jest.


Ps
Zerknijcie w galerię
http://vendomecopper.com/batch-distillation-systems/

Kawo
100
Posty: 103
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 11:17
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: Kawo »

Autor tematu, z tego co rozumiem, pytał jednak o to jak zbudować/podłączyć spiralę do kołnierzy. To jest jednak trudne, gdyż musi być 100% szczelne, problemem jest rura szklana,ale się da.
Nie będę malował, choć było by łatwiej, spróbuje opisać. Spiralę wlutowujemy w kołnierze od zewnątrz przy założonej rurze na spiralę. Po wystygnięciu i założeniu uszczelki możemy skręcić centralną śrubą, najgorsze mamy, reszta to już łatwizna.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: masterpaw2 »

Co do połączenia spirali chłodnicy z kryzą, moim zdaniem wystarczy to zrobić na wcisk, na odpowiedniej średnicy i grubości wężyk silikonowy. Nie ma tam praktycznie żadnych ciśnień i powinno w 100% wystarczyć.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: Pretender »

Kawo pisze:Autor tematu, z tego co rozumiem, pytał jednak o to jak zbudować/podłączyć spiralę do kołnierzy. To jest jednak trudne, gdyż musi być 100% szczelne, problemem jest rura szklana,ale się da.
Nie będę malował, choć było by łatwiej, spróbuje opisać. Spiralę wlutowujemy w kołnierze od zewnątrz przy założonej rurze na spiralę. Po wystygnięciu i założeniu uszczelki możemy skręcić centralną śrubą, najgorsze mamy, reszta to już łatwizna.
To samo narysowałem. Można zrobić i rozłączaną wersję. Do górnej kryzy wspawujemy spirale, a dolną mocujemy np tak tak gotowe porty termometrów (te z oringiem).

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: kwik44 »

Chopy, czytać ze zrozumieniem... Jak podłączyć spiralę to wiem. Wkręcę ją w kołnierz na taśmie. Albo nakręcę na nypel kryzy na taśmie/uszczelce. To nie jest problem. Kluczowe dla mnie jest rozwiązanie dotyczące podłączenia wody. O to pytałem w pierwszym poście. Rozwiązanie z uszczelką między kryzami jest OK. Stąd pewnie tyle śrub w oryginalnych chłodnicach. Muszę to sobie rozrysować z wymiarami. I łudzę się, że całość się zepnie wizualnie ładnie.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Chłodnica w szkle

Post autor: Pretender »

Na yt znalazłem filmik, na którym ewidentnej widać, że jest tak jak opisałeś w pkt 2.

https://youtu.be/StxZ8hqpdGU

Ok 0:40

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Chłodnica w szkle

Post autor: kwik44 »

Nie przyszło mi do głowy nawet szukać filmów. O inteligentny inaczej ja! Dzięki Pretender!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”