druga destylacja

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

Autor tematu
moryske
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 16 lis 2017, 20:59

Post autor: moryske »

Witam
Otóż zamierzam przepuścić destylat przez węgiel aktywny a czytałem gdzieś na forum, że destylat należy nie tylko schłodzić ale też rozcieńczyć do ok 30%, tym czasem w instrukcji stosowania węgla pisze się, że max do 40-50 % i teraz nie wiem jak postąpić. Jestem jednak zdania ażeby stosować się do tej instrukcji o stosowaniu węgla. Mam jeszcze jedno pytanko czy po przepuszczeniu destylatu przez węgiel dobrze jest bardziej rozcieńczyć destylat dolewać więcej wody. Natomiast jeśli chodzi o schłodzenie destylatu to jaka winna być optymalna temperatura, bowiem butli z destylatem w moich warunkach nie da się umieścić w zamrażarce i mogę zastosować się jedynie do aktualnych warunków atmosferycznych wystawiając destylat na zewnątrz na jakiś czas a jest dość chłodno i zbliżają się przymrozki. Z góry dziękuję o opinie i pozdrawiam.

blue
30
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 4 lis 2017, 06:03
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: druga destylacja

Post autor: blue »

Można spokojnie wystawić na noc, przecież nie zamarznie, a schłodzić idealnie. A co do rozcieńczenia to ja bym zastosował max 45 %.
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: druga destylacja

Post autor: gaviscon »

Witaj.
Jeśli chodzi o chłodzenie to im niższa temperatura tym lepsze efekty. Jeśli do zamrażarki się nie mieści to na chwilę obecną temperatura panująca na zewnątrz wystarczy. Co do mocy to pamiętaj że podczas przepuszczania węgiel "weźmie" sobie kilka % :) czyli jak będziesz przepuszczać destylat 45% to wyjdzie Ci destylat o mocy plus minus 42 - 43%

Autor tematu
moryske
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 16 lis 2017, 20:59
Re: druga destylacja

Post autor: moryske »

A do ilu % max można rozcieńczyć - są bardzo różne opcje jedni sugerują 30-35% inni nawet do 45 %, ja optuję max 30% mimo, że wzrasta zużycie energii, co o tym sądzić ?

Piwonek
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 6 lut 2018, 11:17
Re: druga destylacja

Post autor: Piwonek »

Jeżeli chodzi o minimum % to nie ma limitu. Węgiel to podstawowe medium filtracyjne przy oczyszczaniu wody z chloru jak i innych substancji chemicznych. Ogólnie mówiąc zabiera z wody prawie wszystko co śmierdzi.
Jeżeli chodzi o max to nie wiem ale kiedyś filtrowalem denaturat do celów technicznych żeby nie przeszkadzał zapach podczas pracy i węgiel dawał radę także wątpię żeby było jakieś ograniczenie w górę % ale głowy nie dam
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: druga destylacja

Post autor: Pretender »

Optymalnie 50%, jak najzimniejszy destylat, baaaardzo powoli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”