Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy

Post autor: Trener »

Dostałem niespodziewanie sporą ilość spadów jabłkowych w stanie różnym. Na oko z 60 kg. Pomyślałem, że przepuszczę to przez sokowirówkę i po fermentacji cześć podzielę na cydr do zakapslowania, a resztę na lekkie wino (z którego cześć pójdzie na ocet jabłkowy).

Niestety drożdże winne "wyszły" u mnie jakiś czas temu, a jedyne drożdże jakie posiadam to szczepy piwne górnej fermentacji. Obawiam się, że zanim zamówione przez internet drożdże dotrą na miejsce, nie będzie już czego przerabiać.

Czy ktoś z Was robił już takie trunki na drożdżach piwnych? Jakieś rady, spostrzeżenia?
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
promocja

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: jpiwek »

Do cydru używam tylko piwnych US05 i S33. Te są polecane do cydru na piwo org.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 sie 2016, 10:41 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ortografia!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: Trener »

Dzięki. Co prawda zostały mi tylko skosy płynnych drożdży Fermentum Mobile (nie pamiętam numeru), ale skoro piwne nadają się do cydru, to jest nadzieja, że coś w miarę dobrego z tego wyjdzie. Nastawiłem już starter, a jutro będę mielił jabza w sokowirówce i szczepił.

A jak się ten fakt ma do wina? Domyślam się, że nieszczególnie...? Ktoś próbował, czy będę pierwszy?
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: Trener »

Kontynuując temat, zrobiłem na opak już dwie rzeczy.
Najpierw popełniłem cydr na drożdżach piwnych, a następnie zaszalałem totalnie i nastawiłem piwo na drożdżach do cydru Ciderini 18% (chyba z Biowinu). Trafiłem je w markecie budowlanym na dziale z akcesoriami do win - do piwa nic nie mieli.

Wnioski:
Używanie do cydru drożdży piwnych Fermentum Mobile to słaby pomysł. Cydr fermentował chyba z miesiąc. Nie sprawdzałem Blg początkowego soku ze względu na "muł", ale musiało być wysokie. Refermentacja cydru w butelkach to też męczarnia. Delikatny gaz dało się wyczuć dopiero po 2-3 tygodniach. Sam cydr wyszedł dosyć kwaśny i wytrawny. Generalnie nawet smaczny i dość szybko zniknął.

Natomiast piwo na drożdżach do cydru to inna historia. Wykorzystałem przepis na ciemnego Dry Stout'a.
Po zaszczepieniu drożdże ruszyły błyskawicznie i cała fermentacja burzliwa trwała niecałe 2 dni. Zwykle piwo do butelek rozlewam po dwóch tygodniach. Tę partię zakapslowałem już po tygodniu.
Refermentacja to też poezja. Dosłownie po 2 dniach piwo było już nagazowane (gdzie moje poprzednie ciemne piwa potrzebowały na refermentację więcej niż jasne - około 2 tygodnie).
Obawiałem się o smak piwa powstałego na drożdżach do cydru. Na szczęście niepotrzebnie. Piwo wyszło wytrawne, kawowe, generalnie świetne i zniknęło błyskawicznie :)

Podsumowując:
- cydr na drożdżach piwnych - da się ale szkoda czasu,
- piwo na drożdżach do cydru - w przypadku braku drożdży piwnych, świetna sprawa :)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Feelgood
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 8 lis 2016, 14:40
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: Feelgood »

Witam! Zrobiłem w życiu kilka cydrów i zdarzyło mi się użyć drożdży piwnych. Jednak pierwszy raz czytam o zastosowaniu z dobrym skutkiem drożdży do cydru do fermentacji brzeczki piwnej :) Myślę, że warto pochwalić się tym na forach piwowarskich, bo to dość niecodzienny eksperyment. Zawsze powtarzam, że dobre drożdże to podstawa i mocne odmiany poradzą sobie ze wszystkim, bez względu na rodzaj nastawu.

waldar
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 19 sty 2017, 14:49
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: waldar »

Takich kombinacji jeszcze nie robiłem ;) Narazie tylko zwykłe piwo robiłem z niezbyt dobrym skutkiem. Spróbuję z cydrem, może wyjdzie lepszy

Ewcia60
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 19 sty 2018, 21:44
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: Ewcia60 »

O cydr własnej roboty, ciekawe czy smakuje lepiej niż ze sklepu. Próbowałam może z dwa razy ze sklepu i takie sobie.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: Kamal »

Domowy lepszy :ok:
K.
Obrazek

cyclib
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 3 paź 2017, 18:33
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: cyclib »

Domowy cydr jest o wiele lepszy od sklepowego, ja w wrześniu nastawiłem 20 litrów, obecnie już niema nic, czas na kolejny nastaw, robiłem na drożdżach ciderini z browinu, teraz spróbuje na tokayach od zamojskich.
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Cydr i wino jabłkowe na drożdżach piwnych

Post autor: czamnian »

Ja popełniam cydr na gęstwie namnożonych drożdży piwnych, idzie jak lala ( tak samo miód pitny trójniak czy czwórniak nie ma żadnych problemów z fermentacją ).
@cyclib spróbuj dodać do cydru trochę soku z czarnej porzeczki, barwa i aromat minimalnie się zmieni ot taki dodatek :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”