WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy

Post autor: Krystianoo »

Witam Serdecznie. Mam mały problem z ustaleniem czy kolumna nie jest zbyt krótka.
Zleciłem produkcje sprzętu i ustaliliśmy takowy zestaw : Aabratek OVM 63,5

Zbiornik 60L - 49 cm
Bufor - 30 cm
Katalizator - 20 cm
Głowica - 20 cm i o długości 42 cm
RAZEM ---> 119 cm !

Destylator będzie miał wysokość 2,25 m ze względu na pomieszczenie.. Czyli zostaje 106 cm kolumny (nie będzie podzielona)
Koledzy moje pytanie jest takie czy kolumna nie będzie zbyt niska. Przewidziany jest pod głowicą wizjer 360 i on dodatkowo obniży całość. Czyli te 106 cm jest razem z wizjerem.. Gdyby do tej wysokości dodać wys. katalizatora mamy 126 cm czyli chyba ok patrząc po zestawach w sieci...
1. Katalizator i wizjer wlicza się w wysokość kolumny czy nie?
2. Najprościej mówiąc chciałem się dowiedzieć czy będzie to funkcjonowało jak należy?
Dodam, że sprzęt będzie ze sterowaniem grzałek RGN Bolecki (póki co SKN ma zaporową cenę jak dla mnie) Wypełnienie prawie jak wszędzie - na dole miedz na górze sprężynki nierdzewne
Z góry dziękuje za rade i odpowiedz jeśli ktoś będzie tak miły rozwieje wątpliwości ;)
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: masterpaw2 »

Jeśli piszesz o buforze, to katalizator zbędny. Wziernik też się wypełnia w całości.
U kogo to robisz?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Krystianoo »

Czyli jeśli dobrze rozumiem nie wlicza się wziernika, bufora ani katalizatora w długość kolumny tak ? To by oznaczało, że moja ma około 90 cm..
Jak z funkcjonalnością takiego sprzętu??
Ewentualnie zrezygnować z katalizatora? Został dodany dla usprawnienia czyszczenia miedzi (bufor nie będzie zasypany tylko katalizator, łatwiej podobno czyścić)
Sprzęt kupiłem na allegro, nie znam wykonawcy
Hmmmmmm
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: KS2507 »

Wypełnienie w buforze katalizatorze i wzierniku wlicza się w wysokość kolumny, jeśli sprzęt będzie prawidłowo wykonany i wypełnienie będzie dobrej jakości a proces będziesz prowadził podwójny to katalizator jest zbędny i sprzęt będzie bezobsługowy. :)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Krystianoo »

Zakładając, że będzie wykonany dobrze chcesz powiedzieć, że sprzęt jest Ok tak?
Katalizator zostawię, dwukrotna destylacja to również poświęcony czas. Ale mam inny pomysł, gdyby było tak jak mówisz i katalizator i czyszczenie stanie się uciążliwe to można zamienić go na 20 centymetrowy kawałek pustego kawałka? Jest sens dorabiać taką alternatywę aby wysokość była cały czas ta sama? :scratch:

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: blade1231 »

Krystianoo pisze:bufor nie będzie zasypany tylko katalizator, łatwiej podobno czyścić
Hmmmmmm
W takim wypadku tracisz 30cm zasypu.
Nie wiem jaka to konstrukcja Ale u mnie bardzo łatwo się wysypuje miedź z bufora.
Zdejmuje blokadę wyciągam podpórke i występuje miedź. Kilka sekund i gotowe

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: masterpaw2 »

Krystianoo, podrzuć zdjęcie, bądź link do aukcji z której kupiłeś, bo coś ta konfiguracja jest dziwna. Jeśli masz bufor to tak jak pisałem wcześniej katalizator nie jest potrzebny(mowa o rektyfikacji) . Kol.Ks2507, napisał, że dwukrotnej rektyfikacji katalizator jest zbędny, powiem więcej, przy jednym prawidłowo, od początku do końca (łącznie z nastawem, bo to też bardzo istotne) przeprowadzonym procesie, z dobrym wypełnieniem w urobku nie ma żadnego zapachu "zgniłych jaj"(bo to właśnie eliminuje Cu w katalizatorze). Ale...., skoro już go masz/będziesz miał i tak dopytywałeś o wysokość, to absolutnie nie zostawiaj bez wypełnienia. Masz dość niską kolumnę i każdy cm jest na wagę "płynnego złota".
Robiąc kolejne procesy, porównaj sobie próbki z katalizatorem wypełnionym sp z Cu i KO.
PS. Jazda na dwa razy, da Ci dużo lepsze rezultaty.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Krystianoo »

KS2507 napisał: "Wypełnienie w buforze katalizatorze i wzierniku wlicza się w wysokość kolumny" to dla mnie istotna informacja ponieważ z tego wychodzi, że mam 156cm dzięki wielkie kolego!
Sam chyba stosujesz czasami tą metodę w swoich sprzętach - Tz: Bufor + Katalizator. I zasypujesz w takim układzie tylko katalizator???

masterpaw2 - Niestety nie mam zdjęcia dokładnie tego zestawu bo został on ustalony telefonicznie. Całość wynikła z rozmowy. Mam zdjęcie takiego samemu od tego Pana z tą różnicą, że nie ma katalizatora i wziernik jest inny. No i u mnie zastosujemy póki co sterownik RGN. Zbiornik, bufor i cała reszta bez zmian
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... w&id=23715
Co do jazdy na dwa razy szczerze powiem, że chciałbym tego uniknąć. Wiem, że ma to swoje plusy ale może uda się osiągnąć dobry towar bez tego (mam taką nadzieje) Wolał bym od czasu do czasu przepłukać wypełnienie. Mam możliwość zbadać urobek wiec będę wiedział czy uda się na raz.

W każdym razie jest czas jeszcze coś zmienić i dylemat czy dzwonić i prosić o nie montowanie katalizatora.

PYTANIE - Wypełnienie w buforze działa tak samo jak katalizator czy są jakieś plusy połączenia tych dwóch rzeczy oprócz łatwiejszego czyszczeni ???
I zastanawiam się jeszcze czy dzielić kolumnę na środku, wstępnie z tego zrezygnowałem. Nie wiem czy dobrze zrobiłem. Czy jest to potrzebne ???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Szlumf »

Kolumnę podziel na pół i przy wsypywaniu wypełnienia zrób 2 cm pustego na łączeniu. Z miedzią będziesz miał tylko kłopot. Zrezygnuj z katalizatora na rzecz kolumny. Wszystko co się da (bufor, wziernik) wypełnij dobrymi sprężynkami KO (Henitom, Plipek). Jeżeli kupujesz z wypełnieniem to dopytaj jakie sprzedawca daje. Jak inne to zrezygnuj i sprężynki kup sam. Będziesz miał pewność, że nie wciśnięto Ci badziewia gorszego od zmywaków.
P.S.
Zapytaj tego kogoś kto będzie badał Ci produkt końcowy jaki jest zakres badań i czy odpłatnie (za ile?) by nie pobadał nie Twoich próbek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Krystianoo »

A czy mógł byś mi powiedzieć jaki jest główny powód dzielenia kolumny? Oczywiście jeśli ma to sens to dziele, to dodatkowe parę złotych..

I dlaczego będę miał problem z miedzią? Jeśli chodzi o te 2 cm to zasypując bufor po prostu nie sypać do początku kolumny tylko zostawić 2 cm. Dobrze rozumiem ? Pytania może wydają się banalne ale to mój pierwszy sprzęt ;)

Jeśli chodzi o badanie to idzie do samej góry.. Że tak powiem :D O zakres muszę zapytać.. Myślałem, że chodzi tylko o zawartość metanolu
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: KS2507 »

Krystianoo pisze:KS2507 napisał: "Wypełnienie w buforze katalizatorze i wzierniku wlicza się w wysokość kolumny" to dla mnie istotna informacja ponieważ z tego wychodzi, że mam 156cm dzięki wielkie kolego!
Sam chyba stosujesz czasami tą metodę w swoich sprzętach - Tz: Bufor + Katalizator. I zasypujesz w takim układzie tylko katalizator???
Tak często katalizator montuję nad buforem ze względy wygodniejszej eksploatacji, bufory wypełniam sprężynkami KO.
Kolumnę podziel na dwie części koszt nie wielki w stosunku do ceny kompletnego zestawu, a sprężynki ta ka kolega wyżej napisał [plipek lub henitom]
Moim zdaniem i smakiem towar po jednej rektyfikacji nadaje cie co najwyżej na nalewki a nie na czystą.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: seneka »

I zastanów się czy przy tak niskiej kolumnie nie zrezygnować z OVM .
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Szlumf »

Krystianoo pisze:A czy mógł byś mi powiedzieć jaki jest główny powód dzielenia kolumny? Oczywiście jeśli ma to sens to dziele, to dodatkowe parę złotych..
I dlaczego będę miał problem z miedzią?
Dzielenie kolumny zapobiega mocnemu zbijaniu się sprężynek pod własnym ciężarem a tym samym utrudnia zalewanie kolumny. To jest podstawowa przesłanka do dzielenia. Moim zdaniem podział poprawia też rozdzielczość kolumny czyli wpływa na czystość destylatu.
Główny problem z miedzią to konieczność jej regularnego czyszczenia. Jak tego zaniedbasz to możesz mieć nieprzyjemne niespodzianki. Przeczytaj też ten temat http://alkohole-domowe.com/forum/topic13526.html.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Krystianoo »

seneka pisze:I zastanów się czy przy tak niskiej kolumnie nie zrezygnować z OVM .

Wydawało mi się, że posiadam alternatywny system o którym piszesz i mam tak jakby wybór. W aukcji napisane jest
"Obniżony VM (OVM) - jest to drugi system odbioru dedykowany do odbioru destylatu bez zanieczyszczeń aromatycznych."
W poprzednim poście dołączyłem zdjęcie sprzętu, może ktoś wyjaśnić nie doświadczonemu koledzy o co tu chodzi? :)

Szlumf pisze: Dzielenie kolumny zapobiega mocnemu zbijaniu się sprężynek pod własnym ciężarem a tym samym utrudnia zalewanie kolumny. To jest podstawowa przesłanka do dzielenia. Moim zdaniem podział poprawia też rozdzielczość kolumny czyli wpływa na czystość destylatu.
.
Przekonałeś mnie, kolumna będzie podzielona ;)
KS2507 pisze: Tak często katalizator montuję nad buforem ze względy wygodniejszej eksploatacji, bufory wypełniam sprężynkami KO.

Wygląda na to, że tutaj będzie to samo zastosowanie. Tak mi zaproponowano i tak zostało. Ale widzę, że chyba dobrze postąpiłem ;)
Kolumnę jak wyżej napisałem dziele. Gdybym robił jak piszesz i nie zasypywał miedzią bufora ani katalizatora to tego drugiego nie musze demontować rozumiem tak ?

Mod.
Nie cytuj cytatów!
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: masterpaw2 »

może ktoś wyjaśnić nie doświadczonemu koledzy o co tu chodzi?
Poczytaj ten temat a stanie się jasność
http://alkohole-domowe.com/forum/obnizo ... 20vs%20olm
Co do kolejnego twojego pytania, jeśli zastosujesz
w buforze i katalizatorze sprężynki pryzmatyczne z KO to nie będziesz musiał tego co jakiś czas rozbierać do czyszczenia :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Pretender »

... więc po co katalizator się pytam ... ?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: masterpaw2 »

Pisałem koledze o "zbędności" katalizatora w konfiguracji z buforem......, ale skoro się uparł :scratch:. Za cenę katalizatora miałby cukier na ładnych parę nastawów.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Cielak
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:58
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Cielak »

masterpaw2 pisze:Pisałem koledze o "zbędności" katalizatora w konfiguracji z buforem...
Gdzie można o tym poczytać koledzy?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Pretender »

... i o to chodzi

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Szlumf »

Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Krystianoo »

KS2507 pisze: Tak często katalizator montuję nad buforem ze względy wygodniejszej eksploatacji, bufory wypełniam sprężynkami KO.
Zdania są podzielone z tego co widzę. Katalizator będzie a w momencie gdy go nie zasypie to tak jak bym miał dłuższą kolumnę tak?? (gdyby się okazało np, że wole puszczać dwa razy i pominę w ogóle czyszczenie nie zasypując go)
Doradził mi to rozwiązanie wykonawca. Nie uparłem się, po prostu sugeruje się jego zdaniem. Sam nie znam się na tym.. Kolega KS2507 też widzi w tym sens.
Nie dowiedziałem się tylko jednego - Czy mając krótką kolumnę zaszkodzę jakości urobku jeśli zamontuje katalizator czy nie ma to znaczenia??? :hmm:
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: masterpaw2 »

Katalizator będzie a w momencie gdy go nie zasypie to tak jak bym miał dłuższą kolumnę tak??
Nie, jeśli będzie pusty, ale jeśli go wypełnisz np. SP z KO, to zdecydowanie tak. Kolego katalizator to nic innego jak odcinek kolumny wypełniony miedzią (SP z Cu), i tylko w takim przypadku nosi miano katalizatora, jeśli miedź zastąpisz zasypem z KO, to będzie po prostu przedłużeniem kolumny. Co w Twoim przypadku (niska kolumna) będzie jak najbardziej wskazane, stąd sugestie o pozbyciu się katalizatora w ogóle, a zastosowaniu w jego miejsce dłuższego odcinka głównej kolumny.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: KS2507 »

Tak jak napisał kolega wyżej ,wypełnienie odcinka kolumny miedzią to tz; katalizator, i jeśli zrezygnujesz z wypełnienia miedzianego to nie zostawia się go pustego tylko zasypuje się go sprężynkami KO i wtedy będziesz miał więcej półek.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krystianoo
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 18 sty 2018, 17:06
Status Alkoholowy: Piwosz
Podziękował: 5 razy
Re: WYSOKOŚĆ AABRATKA - BUFOR + KATALIZATOR PRZY 2,25M ???

Post autor: Krystianoo »

Wielkie Dzięki Panowie! Umysł rozjaśniony :) Wszystko okaże się w trakcie, testując - testując i jeszcze raz testując ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”