Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
ostry4td
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 10 sty 2018, 14:21

Post autor: ostry4td »

Witam wszystki, rok temu robiłem nalewkę z przepisu mojej babci i owoców pigwowca. Namęczyłem się niemiłosiernie przy wycinaniu gniazdek bo owoce były malutkie i twarde. W tym roku znalazłem w biedronce pigwę i pomyślałem, że pójdę na łatwiznę i nie bede bawił się z tymi małymi owockami. Skutek jest taki że dodałem za dużo cukru (jak w przepisie z pigwowcem). Jak spróbowałem tego syropu to czułem tylko cukier ;/
Dzisiaj połączyłem ten syrop z spirytusem. Czy na tym etapie mogę jeszcze dodać coś co zmieni smak mojej nalewki na lepszy? Myślałem o soku z cytryny ale nie chce zepsuć wszystkiego dlatego pytam Was bardziej doświadczonych o radę.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: wawaldek11 »

Wydaje mi się, że pigwa jest łagodniejsza w smaku od pigwowca i stąd ten ulepek.
Można ratować na różne sposoby: sok z cytryny, sok z pigwowca, suszony lub mrożony pigwowiec. Susz i soki można kupić na allegro.
Ile masz tej nalewki? Z cytryną spróbuj na małej ilości np. 100 ml.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
ostry4td
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 10 sty 2018, 14:21
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: ostry4td »

Miałem 1,4 litra syropu i połączyłem z litrem spirytusu. Myślałem jeszcze o soku z grapefruita bo też jest bardzo kwaśny tylko kolor ma troche inny.
Myślisz, że lepiej dodać tę cytrynę teraz czy później jak się to wszystko trochę przegryzie i postoi?
Ostatnio zmieniony środa, 10 sty 2018, 15:55 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalone. Nie pisz posta pod postem - edytuj poprzedni. Staraj się stosować polskie znaki. Jeden pytajnik wystarczy.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: wawaldek11 »

Spróbowałbym rozcieńczyć tę nalewkę czystą wódeczką - będzie więcej ;) A jak straci charakter, to dokup suszu lub soku, lub cytryna.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: Pretender »

Zrób kolejną nalewkę i zmieszaj obydwie. Druga oczywiście bez cukru.

Autor tematu
ostry4td
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 10 sty 2018, 14:21
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: ostry4td »

Zrobić drugą to jest pomysł tylko nie mam już owoców pigwowca a poza tym trzeba byłoby je zasypać cukrem żeby puściły sok. Przeglądając własnie allegro znalazłem sok z pigwowca naturalnie tłoczony, może jego kupię i dodam?

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: robert.michal »

Stare przepisy mają to do siebie,że walono cukier bez opamiętania . Jeżeli nie robimy likieru, z rezerwą trzeba podchodzić do przepisów zalecających więcej niż 300-500 g cukru na kilogram owoców.
Mój patent na pigwę to kroję na pół, wydłubuję małą łyżeczką pestki, kroję robotem zelmer- tarczą do mizerii ( grubość plasterków 1 mm) idzie piorunem. Zalewam 50% na miesiąc. To co zleję bardzo łatwo się klaruje samo
Po zlaniu zasypuję połową cukru z "przepisu przodków" . Po zlaniu tego co wyciągnie cukier wyciskam ręczną maszynką - też idzie piorunem
Więc wyciskam jeszcze raz . Jeżeli smaczne to łącze te słodkie odzyski i potem filtruję .mam
wyciskania 2 kg pigwowca ponad litr odzysku, z tego 2/3 przefiltrowane. Zakup maszynki zwraca się już po pierwszym użyciu. Po feriach przetestuję maszynkę na dzikiej róży. Z jarzębiną sprawdziło się wyśmienicie. Oczekuję na poradę jak wycisnąć resztki z derenia, głogu tarniny ????
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: wawaldek11 »

Można zalać owoce kolejną porcją alkoholu i otrzymać wytrawną wódeczkę owocową.
Najczęściej moje owoce ponalewkowe lądują w garze i odzyskuję smakowy alkohol. W celu zwiększenia uzysku przy aromatycznych owocach dolewam trochę neutralnego alko. Ale przy małej ilości szkoda zachodu.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: Pretender »

Prasa, tylko prasa. Skoro chcesz wycisnąć resztki to tylko duża siła. To że zasypujemy cukrem to jedno. Ale kto każe dodawać później cały ten cukier do nalewu?? Piszesz 300-500, toż to prawie dwa razy więcej. Cukrem owoce zasypujemy żeby odzyskać alkohol, który wciągnęły owoce. Jeśli nie wykorzystasz całej słodyczy, którą zasypałeś owoce, to możesz dodać do czystej, a nawet do herbatki w długie zimowe wieczory.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: acurlydrug »

ostry4td pisze:Przeglądając własnie allegro znalazłem sok z pigwowca naturalnie tłoczony, może jego kupię i dodam?
Swego czasu z powodu braku owoców w zeszłym roku zakupiłam taki sok. Mogę tylko polecić.

Autor tematu
ostry4td
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 10 sty 2018, 14:21
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: ostry4td »

Dzięki za podpowiedzi. acurlydrug czekam na ten tłoczony sok i bede dolewał go powoli do nalewki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Nalewka z owoców pigwy strasznie słodka.

Post autor: acurlydrug »

Sok w smaku jest tak samo wykręcający jak owoc (jeśli go próbowałeś bez cukru), także podziała ;)
A ile mniej roboty i czasu z takim gotowcem!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”