Wędzarnia gazowa

Budowa wędzarni, wędzenie, wyrób wędlin domowych.

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: ma17riusz07 »

Wykonana w całości z nierdzewki. Dokładnie blacha 2mm na skrzyni plus drzwi of frontu na całej plaszczysnie. Wymiary 1000mm szerokości , 1070mm wysokosci oraz 700mm głębokości. Krawędzie gięte przy drzwiach na 40 mm zeby podobnie się zamykała szczelnie jak lodówka. Dodana uszczelka ze sznura bawełnianego. Kominek fi ok 140mm ze szczelnym szyberkiem. Całość ocieplona wełną mineralna 5 cm (boki,tył i drzwi) góra 20 cm ocieplenia oraz obudowana sklejką i płytą osb. Dymogenerator własnej produkcji również z kwasówki. Rura ok 200mm średnicy i 500mm wysokości do tego dysza i pompka powietrza do akwarium 400l/min. Mega wydajność - zasypany do pelna i zamknięty szczelnie wystarczył na 13.5 h dymienia. Ogrzewanie gazowe. Palnik najzwyklejszy turystyczny zamocowany pod spodem wędzarni ok 6 cm od poszycia dna . Obudowany kołnierzem z blachy o wymiarach 200x500 mmm i wysokości 200 mm z wyciętymi u góry 4 otworami do odprowadzenia spalin. Dysza w palniku rozwiercona do 1.5 mm, również dodane dodatkowe otwory dolotowe powietrza w palniku. Sterowanie temperatura poprzez regulacje płomienia zaworem butli. W środku 2 poziomy mocowań na kije do wedzenia, mieści się 6. Termometr do 250 stopni zamontowany w drzwiach. Zamkniecie śrubowe żeby mocno docisnąć uszczelkę.
koncentraty wina

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: ma17riusz07

Post autor: Szlumf »

Jaką średnicę dyszy zastosowałeś do dymogeneratora? W swoim, przy identycznym brzęczyku mam około 6mm i to chyba za dużo.
O ile dobrze zrozumiałem to gazem podgrzewasz stalowe dno wędzarni a regulujesz ręcznie palnik w zależności od temperatury. Jeżeli do aparatury destylacyjnej przewidujesz zakup regulatora mocy z pomiarem temperatur to wybierz jakiś z opcją wędzenia. Tylko minimum jedna sonda z przewodem silikonowym na odcinku w wędzarni. Może też być zwykła z naciągniętym wężykiem silikonowym. Grzałka powietrzna 2000W i zaglądasz do wędzarni tylko na początku i końcu przy takim czasie pracy Twojego dymogeneratora.

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ma17riusz07

Post autor: ma17riusz07 »

W odpowiedzi na metodę ogrzewania i regulacji temperatury dobrze zrozumialeś. Nie chciałem mieć w środku wędzarni nic z wyjątkiem dymu i wędzonek dlatego nie zastosowałem grzania elektrycznego. Mój projekt jest bardzo prosty i łatwy w kontroli. Nie znalazłem za wiele o wędzarniach gazowych i z tąd ten pomysł który sprawdził się znakomicie. Po pierwszych testach jestem w stanie tak jak mówisz odpalić wszystko i nic się z temperatura ustawioną nie dzieje. Oczywiście konieczne było wyczucie sprzętu i kontrola praktycznie przez cały czas wędzarnia za pierwszym razem.
Dysza jest z rurki z jakiej wykonuje się przewody hamulcowe lekko spłaszczona na końcu, daje to o wiele lepszy efekt. Do tego rurka ok 30 mm wspawana u góry . W załączniku urządzenie w całej okazałości.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: ma17riusz07

Post autor: Szlumf »

Załącznika nie widać.

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ma17riusz07

Post autor: ma17riusz07 »

Mod musiał usunąć . Dodaje jeszcze raz.
Może przenieść część tego postu o wędzarni na subforum wędzarnicze i zatytułować " Wędzarnia gazowa " bo na forum i w googlach ciężko coś na ten temat wyszukać. Z pewnością komuś się przyda takie rozwiązanie zamknięte przy tak skromnym budżecie.

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ma17riusz07

Post autor: ma17riusz07 »

Własny projekt.

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: ma17riusz07 »

Mam nadzieje że teraz się uda i będzie widać mój dymogenerator. :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: wawaldek11 »

Czarno to widzę.... :mrgreen:
Pozdrawiam,
Waldek

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: Szlumf »

Bo zadymione :D .
A tak na poważnie to górne podawanie dymu wynika z przemyśleń, czy po prostu tak wyszło? Rozpalasz od dołu czy od góry?

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: ma17riusz07 »

Przy takiej budowie nie potrzebne jest żadne podparcie dla dymogeneratora. Całość trzyma się na rurce podającej dym i jest bardzo stabilne, dodatkowy spadek w stronę generatora zapobiega spływaniu smoły, wody i innego syfu do wędzarni. Takie umiejscowienie dyszy daje taki sam efekt jakby było u dołu a jest znacznie łatwiejsze do czyszczenia całe urządzenie. Denko jak również ruszt od popielnika są przykręcane i łatwe do wyjęcia. Rozpalane jest od dołu przez gwintowany otwór w który po rozpaleniu można wkręcić śrubę ograniczającą dostęp zbyt dużej ilości powietrza. Pobór powietrza przez denko po rozpaleniu jest wystarczający i zapewnia taką wydajność z jednego zasypu zrębek.

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: Ryba64 »

Chyba coś za bardzo smoli wszystko. Tak dla zdrowia własnego to lepszy jest rzadszy dym i niższa temperatura wędzenia. Bo jak za bardzo osmalisz to UE Cię upierdoli :)
Lubię to co naturalne

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: ma17riusz07 »

Unia niech się trzyma od moich urządzeń z dala. Jak widać na załączonym obrazku nic nie jest okopcone za mocno. Wędziłem po jednej sztuce z każdego rodzaju mięsa i tylko schab wyszedł trochę za suchy, ale to było pierwsze wędzenie. Teraz będę wiedział że trzeba go szybciej wyjąć razem z boczkiem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: Szlumf »

No cóż przy tak długiej pracy dymogeneratora na jednym nabiciu pewnie kończysz wędzenie zanim syf spływający do wnętrza dymogeneratora dojdzie do żaru. Tym niemniej spadek rurki podającej dym zrobiłbym do komory gdzie syf kapał by do jakiejś miseczki. Przy Twoim warsztacie to prosta sprawa. Namawiam - zrób tak i zobacz co spływa do miseczki.

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: ma17riusz07 »

Przy testach generatora ciekła z niego dość intensywnie skroplona wilgoć z powietrza wymieszana ze smołom i pewnie innymi produktami spalania drewna o nieprzyjemnym zapachu. Myślę, że lepiej nawiercić mały otwór w tej rurze od dołu tuż przy samym generatorze i niech sobie spływa na glebę. Przetestuje to w najbliższym czasie czy nie zakłuci poboru dymu.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: Szlumf »

Ale jak masz spływ w stronę generatora to większość syfu osadzi Ci się na zrębkach które później mogą brać udział w wędzeniu. To gęsta ciecz i małą dziurkę zablokuje. Część spłynie na zrębki.

Autor tematu
ma17riusz07
30
Posty: 33
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 18:44
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wędzarnia gazowa

Post autor: ma17riusz07 »

Coś wymyśle żeby to odprowadzić na zewnątrz. Można by zastosować odstojnik ze słoiczka jak w pot-stillu. Prosto i tanim kosztem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wędliny Domowe”