Proszę o ocenę projektu

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Młynek
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 22 lis 2017, 20:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: Młynek »

Proszę o ocenę i uwagi do projektu. Baniak 50 lub 70 l , pokrywa-pół sfery miedzianej lub mosiężnej, kolumna 2'' skręcana na śrubunek z możliwością wstawienia w razie potrzeby skraplacza -przedstawiony powyżej ( to się chyba nazywa deflegmator). Odstojnik również wkręcany na śrubunki z wieczkiem z inox-u i wkręcanym słoikiem. Spirala chłodnicy i "skraplacza,, z rurki miękkiej chyba 10 mm (bo taką mogę mieć po kosztach) umieszczona również w rurze 2".Proszę o wyrozumiałość jestem nowicjuszem i mogę mylić nazwy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

PółCzłowiekPółLitra
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2016, 00:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: PółCzłowiekPółLitra »

Kolego.. za mało czytania forum. Pół projektu do zmiany, mało informacji, jakie wypełnienie, wysokość kolumny itp. Zalecam więcej czytać i zapomnieć o czymś takim jak odstojnik. Specjalnie nie piszę konkretnych rozwiązań bo uważam, że jak samemu znajdzie się znajdzie potrzebne informacje ( a na tym forum jest ich nadto i wcale nie trzeba mocno szukać) to człowiek lepiej je przyswoi i popełni mniej błędów konstruując sprzęt i prowadząc proces. Pozdrawiam.

Autor tematu
Młynek
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 22 lis 2017, 20:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Młynek »

Dlatego zamieściłem to najpierw na forum żeby nie popełniać błędów.A więc wypełnienie - miedź pocięte odpady z rur ( cienkie pierścienie ) lub specjalnie zrobione wióry na tokarce, tu proszę o podpowiedź. Wysokość kolumny- będę miał 2,5 metra rury 2'' z której chcę zrobić: kolumnę (typowo pod nastaw owocowy) z dokręcanym ,,skraplaczem" (pod cukrówki) i chłodnice, tu mam dylematy co jakiej długości. Dlaczego nie wstawiać odstojnika, specjalnie zamierzałem aby była możliwość wykręcenia go i połączenia sprzętu w tym miejscu śrubunkiem. i jeszcze pytanie o włożenie do odstojnika czegoś co by aromatyzowało destylat, czy jest to możliwe.

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: rosjan »

Każdy ma swoje preferencje; odstojniki, to już przeżytek. Są lepsze sposoby otrzymywania dobrego destylatu - prostrze, przyjemniejsze w obsłudze i bardziej stabilne w działaniu. Niezawodny jest aabratek, ale są też inne - poczytaj.
Chyba, że Twoją preferencją są odstojniki ...
Pozdrawiam
Jachu

Autor tematu
Młynek
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 22 lis 2017, 20:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Młynek »

Kolega, który zajmuje się psoceniem już chwilę, podpowiedział mi żeby jednak odstojnik dać - w pierwotnym projekcie nie było go. Pomyślałem, że w razie czego to będzie służyć do aromatyzowania trunku - jeśli się mylę, to wyprowadź mnie z błędu. A jaką dać wysokość kolumny?

PółCzłowiekPółLitra
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2016, 00:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: PółCzłowiekPółLitra »

@Młynek. Zależy co chcesz osiągnąć, czy dobry bimberek, czy wysokiej jakości spirytus i destylaty owocowe? Odstojnik to badziew, wysokość kolumny to jeśli byś czytał forum to byś wiedział, że im wyższa tym lepsza a min. to 120 cm ale z dobrym wypełnieniem a wióry z tokarki takim na pewno nie są. Czytałeś coś o zmywakach lub sprężynkach? Jeśli nie wiesz co to to znaczy, że prawie w ogóle nie czytałeś forum i wykazujesz się brakiem szacunku wobec stałych bywalców tego forum bo nie zadałeś sobie nawet trudu i nie poświęciłeś ok 2 godziny na zdobycie podstawowych informacji. W zamian oczekujesz, że podamy Ci wszystko na tacy (w gruncie rzeczy tak jest ale ta wiedza jest zawarta w kilku wątkach na forum). Nie jest to forum zwykłe jak każde inne czy to o sporcie, elektronice czy grach komputerowych, tutaj ludzie naprawdę wkładają mnóstwo serca i energii w rozwój naszego hobby a co chwile pojawiają się osoby takie jak Ty, nie bierz tego zbyt personalnie do siebie ale co chwilę ktoś zakłada nowy wątek i pyta o podstawowe informacje, a wygląda to tak jakby ktoś na forum motoryzacyjnym zapytał jak jeździ się samochodem i czy jego plan wymiany zawieszenia jest ok.

Autor tematu
Młynek
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 22 lis 2017, 20:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Młynek »

Zależy mi na destylatach owocowych lecz chciałbym żeby sprzęt był uniwersalny i możliwy do rozbudowy aby w razie potrzeby i cukrówkę i zacier jęczmienny przepuścić -dlatego ta wstawka ze skraplaczem. Odnośnie wypełnienia to myślałem, że miedź to miedź i nie ważne z czego a takie wióry specjalnie robione na tokarce to chyba lepsze od zmywaków z Lidla słyszałem również o sprężynkach pryzmatycznych tylko te trzeba kupić a wióry mogę mieć za free. Co do długości kolumny to też wiem, że im dłuższa tym lepsza ale w jakich proporcjach podzielić 2,5 metra rury 2 calowej którą muszę kupić aby jej nie zmarnować eksperymentalnie. Z reguły każde forum polega na tym aby odgrzebać temat, który był już poruszony i nie dublować wątków to też wiem.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Szlumf »

PółCzłowiekPółLitra pisze:.....Odstojnik to badziew, ......
Możesz uzasadnić to? Pracowałeś kiedykolwiek z odstojnikiem czy tylko powtarzasz obiegowe opinie? A jak pracowałeś to jak prowadziłeś odstojnik?
Sorry ale proszę o uzasadnienie. Tak kategoryczne stwierdzenie jest całkowicie niezgodna z moim doświadczeniem. Jakoś nigdy przeciwnicy prawidłowo prowadzonego odstojnika nie odpowiedzieli mi na pytanie czy jego zawartość dodali by do serca.

Autor tematu
Młynek
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 22 lis 2017, 20:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Młynek »

No właśnie co człowiek to opinia, "bądź tu mądry i pisz wiersze" jeżeli się pytam to musi być na to jakaś teoria a nie tylko nie bo nie, dla jednych odstojnik to przeżytek a dla innych jednak się sprawdza. Kolego Szlumf ja nie mam doświadczenia w pędzeniu ale też bym tego z odstojnika nie dolał do serca bo wąchałem te ciecz u kumpla jak pędził na prostym aparacie baniak emaliowany, uszczelka z ciasta, rurka miedziana w pokrywce z niej przejście przez 2 odstojniki, wężownica umieszczona w drugim baniaku. A jednak trunki wychodzą mu dobre.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Szlumf »

Młynek pisze:................ A jednak trunki wychodzą mu dobre.
Bo poznał swój sprzęt i wie jak go obsługiwać. Problem w tym by robić to w rozsądnym czasie i z dobrymi efektami. Doskonałe trunki uzyskiwałem na potstilu ze wspomaganiem (dodatkowe chłodzenie) i odstojnikiem jednak trwało to tak długo, że szlag mnie trafiał. Przy kotle 50-70l brałbym rurę 63mm z nierdzewki. Rura dzielona na odcinki 50-60cm. Do tego prosta głowica (np. młot Thora). Jestem przeciwnikiem miedzi w sprzęcie ale jak masz tanio materiał to rób z 2" miedzi . Byle skraplacz (głowica) był z nierdzewki. Przy takim rozwiązaniu nie dajesz miedzi do wypełnienia tylko np. zmywaki z Lidla lub sprężynki pryzmatyczne. Podział kolumny da Ci możliwość jej skrócenia. W zależności od zestawienia uzyskasz 96%+ lub dobre smakówki.

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: rosjan »

Szlumf pisze: Do tego prosta głowica (np. młot Thora)
ponoć przy głowicy Thora potrzebna jest większa moc, w czym ona jest prostsza od np. UFO? :scratch:
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: radius »

Szlumf pisze:Jestem przeciwnikiem miedzi w sprzęcie
Zacytuję ponownie ciebie :)
Szlumf pisze:Możesz uzasadnić to? Sorry ale proszę o uzasadnienie. Tak kategoryczne stwierdzenie jest całkowicie niezgodne z moim doświadczeniem.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: ramzol »

Zacznij tu http://alkohole-domowe.com/forum/cm-lm- ... hilit=trzy gracje podstawa. Jezeli budujesz z miedzi to zobacz też " destylatory miedziane" sklep Zygmunta. Skup się na zbiorniku i czytaj. 2 godziny o których ktos pisał wyżej to za mało ( biorąc pod uwagę samodzielne szukanie bez naprowadzenia) potrzeba kilku spokojnych nocy. Najważniejsze to wiedzieć co chcesz otrzymywać i jaki sprzęt do tego służy.
Odstojnika trzeba się nauczyć, tak jak obsługi CMa, żyjemy w dobie spirytusu z cukru i bezobsługowego abratka. Po co utrudniać sobie życie odstojnikiem? Chyba tylko dla własnej satysfakcji.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Szlumf »

Rosjan.
Thor jest jak dla mnie najprostszy do samodzielnego wykonania. Jeżeli chodzi o moc to nie widzę różnicy a używam i Thora i UFO. Mam wrażenie, że Thor wymaga mniej wody ale to pewnie zależy od indywidualnej konstrukcji.
Radius.
Wielokrotnie o tym pisałem. Z miedzianym skraplaczem udało mi się uzyskać legendarny "żółtanol" a miedź jako katalizator znacząco zwiększała u mnie odpad z powodu "mydlanych" posmaków. Niektórzy je lubią ale ja za nimi nie przepadam. Od 3 lat wszystko robię bez miedzi i nie narzekam. A dlaczego skraplacz z nierdzewki? Oprócz "żółtanolu" też by dmuchać na zimne http://alkohole-domowe.com/forum/post14 ... ml#p141209.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: ramzol »

I zapanowała cisza. Mnie osobiście nigdy żółtanol nie poleciał. Nawet jak miałem miedziuche poklejoną sylikonem. Kupowałem materiał na złomie z recyklingu. Jedyna rzecz która przemawia za tym materiałem to łatwość montażu, I można to zrobić naprawdę dobrze. Jedyny minus tego materiału, że nie pozostaje obojętny na to co się w środku dzieje. Czy martwiło by mnie to ze mój pyszny bimberek z PSa będzie miał w sobie cos więcej. Chyba raczej nie. Jeżeli wrócę kiedys do zabawy to na pewno na miedzianym sprzęcie, bez odstojnika oczywiście.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: seneka »

Szlumf a ile razy gotujesz?
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Szlumf »

Owocówki z reguły raz. Czasami jak jakiś nastaw do bani to na dwa razy. Tak miałem z nastawem z przecenionego soku jabłkowo-gruszkowego z Lublina.

Autor tematu
Młynek
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 22 lis 2017, 20:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Młynek »

Dzięki serdeczne kolego ramzol, teraz to już trochę więcej wiem. Oczywiście, że dwie godziny szukania i czytania forum to za mało. Ten temat to mi już po głowie chodzi od dłuższego czasu, zasadę parowania cieczy i skraplania znam tzn. destylacji, ale dopiero post cm-lm-vm-trzy-gracje-a-kazda-piekna-t2945.html?hilit=trzy dał mi więcej wiedzy jak rozróżnić CM od LM i VM. Z tego co tam wyczytałem, to dla mnie do destylatów owocowych najlepsza będzie CM. Tak sobie myślę, że po odbiorze przedgonu można się pobawić obiegiem w skraplaczu potem odebrać serce a następnie dalej puścić obieg na skraplacz. Czy dobrze myślę.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: ramzol »

Tak, dobrze myślisz. Zakładasz zaworek do regulacji przepływu wody przez skraplacz ( np akwarystyczny do CO2) w miare możliwości z dokładną regulacją. Opcja oczywiście przy głowicy typu Bokakob potrzebuje dodatkowej chłodnicy i szczelnie zamkniętej góry z odpowietrzeniem przystosowanym do podłączenia tej chłodnicy.
Zobacz też tematy Ministill Radiusa, Ramzolowe tytranie, Miedziany destylator do zbożówek. Może cie natchnie któryś z tematow.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
Młynek
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 22 lis 2017, 20:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rakija
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: Młynek »

Zacząłem przeglądać Rosyjsko języcznego youtub-a https://www.youtube.com/watch?v=GeKi9Py53Q8 ''Основные типы ректификационных колонн. Что собрать или что купить. Часть 1'' i tam jest bardzo fajnie wytłumaczone działanie kolumny bokakob-a. A teraz pytanie: jak odkręcę zaworek odbioru na max to można uzyskać dobre smakówki jak z prostego potstil-a ? Z tego co zauważyłem to Rosjanie więcej przedstawiają swoich projektów w formie filmów i dodatkowo tłumaczą zasady działania sprzętu.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: ramzol »

Jak wiesz czego szukasz i poświęcisz troche czasu to tutaj znajdziesz wszystko. Trzeba wiedzieć czego szukać, często linki podane w innym temacie prowadzą do odpowiedzi.
Za poł roku stwierdzisz, że otrzymanie spirytusu w garażu jest tak proste, że aż nudne. Całość potrzebuje najsroższego czynnika w życiu, czasu. Na poczatku ciężko to ogarnąć. Jak się dobrze rozejrzeć to od wina poprzez destylaty, piwa, sery, szynki, chleb, pszczoły inne dania dotrzesz do świeczek (http://alkohole-domowe.com/forum/topic1 ... ml#p171132). Jesteś tu nowy i tylko od Ciebie zależy co tu znajdziesz ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”