Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
mitas88
2
Załączniki
mój pierwszy destylator

Postautor: mitas88 » czwartek, 9 lis 2017, 19:21

Witam wszystkich serdecznie.
Chciałem zrobić destylator dla Teścia , niestety nie posiadam wystarczającej wiedzy jak się do tego zabrać.
zrobiłem wstępny projekt i bardzo bym prosił o opinie .
Z góry wielkie dzięki!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ZABAWA: Pierwszy Forumowy Festiwal Piosenki Alkodomowej
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Autor tematu
mitas88
2
Załączniki
Re: mój pierwszy destylator

Postautor: mitas88 » czwartek, 9 lis 2017, 20:43

Awatar użytkownika

KS2507
300
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Załączniki

Postautor: KS2507 » czwartek, 9 lis 2017, 21:19

Chłodnicę zastosuj z rurki karbowanej link https://allegro.pl/listing?string=ch%C5 ... l-1-2-1003
Kolumnę podziel na dwa odcinki 20+120.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=16690954

Autor tematu
mitas88
2
Załączniki

Postautor: mitas88 » sobota, 11 lis 2017, 11:28

Czy karbowana lepiej chłodzi??, Masz na myśli żebym wspawał dodatkowe złącze w tej prostej części rury pomiędzy wypełnieniem z miedzi a nierdzewki??

Awatar użytkownika

radius
4500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 11 lis 2017, 12:04

Rurka karbowana ma większą powierzchnię wymiany ciepła, więc możesz jej użyć stosunkowo mniej a poza tym jest cieńsza przez co do tej wymiany dochodzi szybciej/efektywniej :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Kawo
50
Załączniki

Postautor: Kawo » sobota, 11 lis 2017, 13:47

Witamy na forum. Musisz zdrowo poczytać, tu jest wszystko ładnie opisane. Nie zrobisz dobrze, robiąc z minimalną wiedzą, musisz być świadomy zachodzących tam przemian. Trudno Ci doradzać jak podajesz tak mało danych. Co teść chce mieć, czysty czy smakowy, jakie wysokie pomieszczenie, sam czy czyimiś łapkami itd.
Jeżeli kolumna, to się ją dzieli, głowica ok ale złącze max do góry żeby nie tracić na wysokości, chłodnica jak kolega pisał z karbowanej tak 3 mb, zbiornik 50 L, sterownik- ten co pokazujesz ma tylko dwa termometry. Dla wygody i pełnej wiedzy lepiej np. MSR i 6 sond, wyjdzie sumarycznie taniej niż kiepskie a drogie termometry tablicowe. Zaworki iglicowe, uważam, że min. 3 szt. (do LM, do OLM, do wody). Do wody również gdyż tam wystarczy zmiana o 1-2 stopnie kątowe żeby temperatura się zmieniła o np. 5*C. Grzałki, może być jedna 2 x 2 kw, lub 1 x 2 kw +1,5 kw, w jednej mufie. Regulator mocy możesz mieć ale nie koniecznie, przy dwóch mocach grzałem poprowadzisz proces na mocniejszej lub słabszaj. A jak będziesz chciał dołożyć to jest to koszt 12 zł. Czytaj, a jak Ci się rozjaśni to pomoc na forum znajdziesz, powodzenia.

Autor tematu
mitas88
2
Załączniki

Postautor: mitas88 » poniedziałek, 13 lis 2017, 19:20

Od tego czytania już mam mętlik w głowie.. ale się nie poddaje, głowicę mam już gotowa (tylko chłodnicę muszę zamówić). W trakcie zbierania informacji dostałem rade żeby nie robić OVM tylko OLM... i przejrzałem kilka tematów z tą półką do OLM. Pomyślałem, że czemu nie i taki sobie oto projekt sobie wymyśliłem - niestety jako całkowity laik - teoretyk i do tego wzrokowiec nie jestem pewien czy to ma w ogóle sens, wiec proszę o pomoc.
Od razu wyjaśnię , że nie udało mi się zrozumieć do końca kwestii półek rzeczywistych itd ich obliczenia z HETP sprężynek.
Możne ktoś potrafi wyjaśnić to łopatologicznie ile tych półek i gdzie wspawać porty termometrów zwłaszcza ten do OLM i najważniejsze czy w ogóle moja koncepcja z dwóch denniczek wywijki ma sens i na jakiej wysokości (jeśli ma sens) powonieniem ja wspawać?
Z góry piękne dzięki!!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

karola44-81
30
Załączniki

Postautor: karola44-81 » wtorek, 14 lis 2017, 09:14

Wydaje mi się, że twoja koncepcja z dwoma denniczkami jest błędna.
Dolna z odpływem-ok. Ale górna będzie robić za parasol dla dolnej.
A chodzi o to, żeby na dolnej zebrać jak najwięcej powracajacej flegmy.
Zastanów się czy nie będzie szybciej, łatwiej i taniej zrobić olm jako skośne półki. Wiecej na ten temat znajdziesz pod hasłem bokakob.

Wróć do „Problemy i pytania”