Pierwsze wino z ciemnych winogron

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Adamafgan
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 2 lis 2017, 18:06

Post autor: Adamafgan »

Witam szanowne grono.

Jestem tutaj nowy i chcialby prosic szanownych forumowiczow o rady.

Jako całkowity laik nastawiłem swoje pierwsze w życiu wino. Teraz już wiem ze nie ustrzegłem się błędów. Za późno znalazłem wasze forum.

A wiec tak.
Około 12 kg nie mytych ciemnych winogron rozgniotłem tłoczkiem do ziemniaków i przelałem do 50 litrowej butli.
Rozpuściłem 5 kg cukru w około 4 litrach wody i dodałem do butli.
Calosc zatkalem korkiem z rurka fermentacyjna.

Minęło 3 tygodnie. Fermentacja znacząco osłabła. Teraz "pyka" średnio raz na minute.

Dzisiaj wyjąłem butle z kosza by się przyjrzeć zawartości.
Winogrona na górze są czyste, wolne od piany. Zebrało się też sporo osadu na dnie.
Ściągnąłem troszeczkę soku: przede wszystkim niesamowicie słodki, bardzo gesty, na moje oko wyklarowany i ma ładny kolor.

Całość nie zajmuje nawet polowy miejsca w 50l balonie. Nie posiadam innego.

Nie wiem co mam teraz zrobić i tu proszę was o porady, sugestie.

Myślałem by dolać około 10l przegotowanej wody i może troszeczkę drożdży, ale nie jestem pewien.
To co mam teraz przypomina bardziej nalewkę i jest zdecydowanie za słodkie.
Chciałbym uzyskać wino mocne półsłodkie.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Pierwsze wino z ciemnych winogron

Post autor: manowar »

Jak widzę kolejny z kolegów oszczędza 3,5 na paczce drożdży a potem dziwi się, że są problemy z fermentacją...
Dużo to się tu nie da zrobić bo zakładam, że dzikusy kończą swoją pracę i dogorywają. Wstawiaj nowe wino na aktywnych drożdżach - najlepiej coś taniego i czerwonego - może hibiskus? Zrób nastaw z niewielką ilością cukru - tak żeby tylko porządnie rozbujać drożdże - i jak dobrze ruszy zacznij dolewać to wino winogronowe. Rozbujana matka powinna przerobić dodatkowy cukier - ale czy to będzie pijalne...
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pierwsze wino z ciemnych winogron

Post autor: siwy1121 »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”