Niska temp po stabilizacji

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam szanownych kolegów.
Dziś mam okazję obserwować proces na kolumnie o średnicy 63.3 głowicą ufo, wziernik, katalizator keg 50L ocieplony, głęboki port termometru w kegu. Rozgrzanie 4kW , zalanie wyłączenie mocy i podłączenie 2.5kW. Stabilizacja 40min odbiór przedgonów - zrzut całego jeziorka i póżniej kropelkowo na węch, później zamknąłem zawór LM i powolilłem na stabilizacje gdzie zalało mi kolumnę (więc 2.5 za duzo)więc przełączyłem obieg na 2kW (Dokladniejsze ustawienie jak będzie regulator), stabilizacja 40min i przełączyłem na OLM , odpuściłem ok 100ml na przepłukanie i odbiór 25ml/min

Temp na 10tej półce w granicach 65.8 stopni a w głowicy ( port między zaworkiem OLM a wziernikiem) 69.7 w miarę stabilnie chociaż na 10tej potrafi trochę skakać +/- 0.1 . Termometr MSR Bolecki. CO moze być powodem temperatur?Dobrze prowadzę proces?
promocja
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Niska temp po stabilizacji

Post autor: psotamt »

Lucent36 pisze:Temp na 10tej półce w granicach 65.8 stopni a w głowicy ( port między zaworkiem OLM a wziernikiem) 69.7 w miarę stabilnie chociaż na 10tej potrafi trochę skakać +/- 0.1 . Termometr MSR Bolecki. CO moze być powodem temperatur?Dobrze prowadzę proces?
Bez wątpienia coś jest grubo nie tak. Najwyższa Twoja temperatura w kolumnie, nieważne miejsce, to 69,7*C, w tej temperaturze nie paruje jeszcze etanol, więc co chcesz odbierać? Dla przypomnienia temperatura parowania etanolu to ~ 78,3*C. Tyle powinien wskazywać termometr na 10 półce. Tyleż samo po odebraniu przedgonów termometr w głowicy. Z tym, że "port między zaworkiem OLM a wziernikiem" to nie głowica.
Opisz ciut dokładniej proces i wskazania termometrów w poszczególnych fazach, łącznie ze wskazaniami tego w kotle.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Niska temp po stabilizacji

Post autor: użytkownik usunięty »

Destylat leci niezły co jest najlepsze. Może za płytko zetknąłem sondy? Znaczne część gilzy wystaje poza kolumnę. Termometr w kotle zaczął od 90.6 teraz ciągle leci z OLM i jest 91.3. Na 10tej półce 66 a w górze kolumny 69.5 . Więc gdzie powinien być umieszczony termometr w głowicy dla tego typu?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Niska temp po stabilizacji

Post autor: aronia »

Porty masz otwarte czy zaślepione? Czy pomiar z kega też ma taki rozrzut? Sprawdź też podłączenie sond - czy się jakiś kabelek nie poluzował. A przed następnym procesem zaizoluj porty.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Niska temp po stabilizacji

Post autor: użytkownik usunięty »

Problem zlokalizowany. Dzięki bardzo - temat do zamknięcia.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Niska temp po stabilizacji

Post autor: lesgo58 »

Fajnie.
Jeśli to nie jest tajemnica - to może podzieliłbyś się z innymi - jaki to był problem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Niska temp po stabilizacji

Post autor: użytkownik usunięty »

Tak. Kolumna jest szwagra ,zaprosił mnie do rozkmine nad problemem. Wkrecil sondy bez o-ringow i się trochę wysunęły.


Po uszczelnienia sond 10 półka 77.75 stałe , góra kolumny 76.8 . Wszystko jest stabilne. Muszę tylko dopracować odbiór przedgonu przy większym jeziorka. Czy zrzucanie pełnej pojemności na raz po godzinnej stabilizacji jest waszym zdaniem ok? Pierwszy raz mam okazję używać OLM. Czy odebranie 100ml na wyplukanie jeziorka jest wystarczające?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”